Kierownik poczty został zwolniony za sprzeniewierzenie 130 milionów jenów w znaczkach

Poczta zwykle nie jest miejscem, w którym można popełniać przebiegłe przestępstwa. Nawet japońskie urzędy pocztowe, które pełnią rolę banków, wydają się być miejscem pozbawionym wielkiej ilości przestępstw.

Może dlatego Taisuke Kawasaki rzekomo pomyślał, że byłoby to idealne miejsce, aby zarobić na znaczkach pocztowych 130 milionów jenów (1,2 miliona dolarów).

Kawasaki był kierownikiem w oddziale poczty japońskiej w dzielnicy Naka w mieście Sakai w prefekturze Osaka. Tam mógł łatwo zauważyć, że w przypadkach, gdy firmy wysyłają dużą ilość poczty na raz, zamiast dołączać znaczek do każdej przesyłki, znaczki są po prostu kupowane, a następnie usuwane.

Według policji prefektury Osaka, około września 2017 roku Kawasaki wpadł na pomysł, aby po prostu zachować znaczki dla siebie, zamiast je wyrzucać. Następnie sprzedawał je tak zwanym „sklepom biletowym”, sklepom specjalizującym się w odsprzedaży niektórych towarów, takich jak bilety transportowe, bony upominkowe i towary pocztowe.

Rzekomo robił to do czerwca 2018 r., skumulował w kieszeni około 130 000 znaczków o wartości 1000 jenów (9,57 USD) , które zostały już zakupione, a wszystko zostało wycenione na około 130 milionów jenów. Ponieważ jednak kasy biletowe zapłaciłyby poniżej kosztów odsprzedaży, mówi się, że zarobił około 120 milionów (1,1 miliona dolarów).

Ponadto, według NHK, kupujący znajdowali się w dalekiej prefekturze Saitama, a znaczki zostały wysłane przez Kawasaki z Osaki.

Tak czy inaczej, wydawałoby się, że dreszczyk emocji związany z odsprzedawaniem znaczków zaślepił Kawasakiego na tyle, że pozwoliło to na wykrycie jego procederu podczas audytu jego oddziału przez Krajową Agencję Podatkową w lipcu ubiegłego roku. W dochodzeniu policyjnym, które nastąpiło później, Kawasaki przyznał się do defraudacji. Został zwolniony z pracy i postawiono mu zarzuty karne.

Oddział poczty japońskiej wydał również oświadczenie, w którym przeprasza i obiecuje, że podejmie kroki w celu zapobieżenia ponownemu wystąpieniu takiego przestępstwa.

Źródło: NHK News Web, Yomiuri Shimbun, Golden Times |  Zdjęcie: Photo by Kristina Tripkovic on Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x