Czy ktokolwiek na Ziemi nie jest imigrantem?

Ludzie są zafascynowani swoimi początkami. Historie pochodzenia można znaleźć w różnych kulturach, religiach, grupach etnicznych i narodowościach – i wszystkie są bardzo ważne. Te historie mówią ludziom, skąd pochodzą i gdzie pasują.

Jedna z tych historii jest oczywiście historią ludzkich genów i jest to historia, którą podziela każdy, kto ma ludzkie DNA.

Naukowcy znajdują coraz więcej starożytnych próbek ludzkiego DNA i opracowują coraz więcej sposobów analizowania tego materiału genetycznego. To mówi nam wiele o tym, jak pierwsi ludzie przemieszczali się po całym świecie, zasiedlając prawie każdy obszar lądu.

Czy po tysiącach lat niemal nieustannej migracji są ludzie, którzy nigdy nie opuścili miejsca, w którym, jak się uważa, wyewoluował Homo sapiens? Innymi słowy, czy jest na Ziemi ktoś, kto nie jest imigrantem?

“Z naukowego punktu widzenia być może jedynymi ludźmi, których można by uznać za nie imigrantów, byłyby grupy posługujące się językiem Khoe-San w południowej Afryce” – powiedział Austin Reynolds, profesor antropologii na Baylor University w Teksasie, który specjalizuje się w genetyce populacji ludzkiej.

Określenie Khoe-San (wymawiane coy-sawn) odnosi się do pewnych społeczności afrykańskich na obszarach Botswany, Namibii, Angoli i RPA, które mówią podobnymi językami z charakterystycznymi klikającymi spółgłoskami, powiedział Reynolds.

Reynolds zauważył, że istnieją dwa główne czynniki wskazujące na to, że grupy Khoe-San mogą być niemigrującymi potomkami pierwotnych ludzi: żyją w miejscu, w którym prawdopodobnie pojawili się ludzie i charakteryzują się dużą różnorodnością genetyczną. Dobrym sposobem na zrozumienie, dlaczego wysoka różnorodność genetyczna wskazuje na oryginalne pochodzenie, jest porównanie genów z miską M & Ms. Garści wyjęte z miski – czyli ludzie, którzy oderwali się od pierwotnej populacji ludzkiej – mogą mieć tylko kilka kolorów M & Ms, ale oryginalna miska będzie zawierać wszystkie kolory.

Jednak pomimo bliskości grup Khoe-San do przysłowiowej “kolebki ludzkości” i ich znacznej różnorodności genetycznej, identyfikacja ich jako ostatnich genetycznie rdzennych ludów nie jest pewna.

Po pierwsze, naukowcy nie wiedzą na pewno, że południowa Afryka jest kolebką ludzkości. Niektórzy uważają, że ludzie po raz pierwszy wyewoluowali w Afryce Wschodniej, powiedział Reynolds, a naukowcy nie zgromadzili wystarczających dowodów archeologicznych w żadnym z tych obszarów, aby mieć całkowitą pewność, gdzie Homo sapiens po raz pierwszy pojawił się na scenie.

Istnieje nawet możliwość, że ludzie ewoluowali w Afryce Zachodniej, powiedział Mark Stoneking, genetyk molekularny z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku w Niemczech. Stoneking dodał, że różne środowiska gorzej lub lepiej zachowują skamieniałości, więc tylko dlatego, że ludzkie szczątki zostały znalezione lub nie zostały znalezione w określonych miejscach, nie oznacza, że ​​ludzie nie mieszkali tam dawno temu.

Stoneking nie sądzi, aby na Ziemi pozostali ludzie, którzy nie są – przynajmniej naukowo – imigrantami. “Ludzie zawsze byli w ruchu” – powiedział. Jego ostatnie badania genetyczne dotyczące populacji w całej Azji wykazały, że w każdym jest cząstka, którą dzieli ze wszystkimi. “Wszystkie ludzkie populacje były w kontakcie z innymi ludźmi”, w tym z Khoe-San, na co wskazują dowody w ich genach, ich kulturach i językach.

Stoneking twierdzi, że wcześni ludzie intensywnie przemieszczali się po Afryce przez ponad 100 000 lat przed jej opuszczeniem, po czym prawdopodobnie przenieśli się na Bliski Wschód. Jest więc prawdopodobne, że niedługo potem ludzie udali się na południowy wschód wzdłuż wybrzeża Indii, a wiele kolejnych fal imigrantów podążało za tymi oryginalnymi poszukiwaczami przygód przez dziesiątki tysięcy lat. Po drodze nastąpiła wielka wymiana DNA, a te dwa składniki – ruch i mieszanie się – są tym, co uważane jest za charakterystyczną cechę gatunku ludzkiego.

“Ludzie – lubią migrować i uprawiać seks” – powiedział Stoneking. Wydaje się, że tak było od niepamiętnych czasów.

 

Źródła: Kelly Slivka / Live Science | Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x