Nie tylko jad pająków bywa niebezpieczny!

Malutki, brązowy, inwazyjny gatunek pająka, który przemierza Wielką Brytanię, ma niebezpieczną reputację rozpuszczającego mięso zabójcy, co zdaniem wielu ekspertów nie jest zasłużone.

Teraz istnieją przekonujące dowody sugerujące, że historie o “fałszywej wdowie” (Steatoda nobilis) powodującej okropne infekcje skóry mają przynajmniej pewne podstawy.

Wielką Brytania jest domem dla fałszywej wdowy od czasu, gdy została zauważona na jej brzegach w latach 70. XIX wieku, najprawdopodobniej po tym, jak złapała stopa z Madery i Wysp Kanaryjskich u wybrzeży Afryki. W ostatnich dziesięcioleciach jej zasięg rozszerzył się aż do Irlandii. Biorąc pod uwagę, że kocha ciepło domowego ogniska tak samo jak my, liczba spotkań z tą ośmionożną migrantkom wzrosła, ponieważ więcej osób zostało zmuszonych do pozostania w domach w 2020 roku.

Niestety nie wszystkie spotkania są przyjazne.

“Około 10 gatunków pająków pospolitych w północno-zachodniej Europie ma kły wystarczająco mocne, aby przebić ludzką skórę i wstrzyknąć jad, ale tylko jeden z nich, S. nobilis ma znaczenie medyczne” – mówi John Dunbar, zoolog z National University of Ireland (NUI) w Galway.

W większości przypadków najgorszym, czego można się spodziewać po ugryzieniu przez fałszywą wdowę, jest kilka godzin bólu w miejscu ugryzienia i dzień lub dwa sztywności stawów. Nie gorsze niż użądlenie osy. Nie chodzi jednak o sam jad, którym specjalnie nie musimy martwić – ryzyko stwarzają bakterie znajdujące się na jej kłach.

Od czasu do czasu na pierwsze strony brytyjskich gazet trafi historia o ugryzieniu pajęczaka, który pozostawia ofiarom coś znacznie gorszego niż spuchnięty i pulsujący palec. Opuchnięte ręce, gnijące dziury po ropie, groźby amputacji, a nawet śmierć dostarczyły koszmarnego paliwa mediom.

Chociaż formalna identyfikacja nie zawsze jest możliwa, fałszywa wdowa zazwyczaj (nie zawsze słusznie) jest obarczana winą.

Eksperci, co zrozumiałe, stanęli w obronie pająka, argumentując, że nawet jeśli jest winny pozostawienia kilku ugryzień, to ofiara sama pomaga dostać się bakteriom do organizmu, drapiąc miejsce brudnymi paznokciami.

Niewiele jest twardych dowodów na poparcie któregokolwiek z wyjaśnień. Zespół Dunbara zebrał więc okazy fałszywych wdów wraz z kilkoma pająkami z rodzaju Amaurobius (Amaurobius similis) i gigantycznymi pająkami domowymi (Eratigena atrica) z ogrodów i ścieżek i zabrał je do laboratorium. Tam pobrano próbki z ich ciał i szczękoczułek (wyrostki przy częściach ust) w poszukiwaniu bakterii i zebrano jad od fałszywych wdów.

Jad został użyty do przetestowania sugestii, że może on pomóc w utrzymaniu wystarczająco sterylnych kłów, aby uniemożliwić im zaszczepienie ofiarom dawki zarazków podczas gryzienia.

Okazuje się, że nie.

Analiza RNA ujawniła bogatą różnorodność drobnoustrojów obecnych na pająkach. Łącznie zidentyfikowano prawie tuzin rodzajów; z 22 gatunków bakterii znalezionych u fałszywych wdów 12 było potencjalnie patogennych dla ludzi.

“Nasze badanie pokazuje, że pająki są nie tylko jadowite, ale są także nosicielami niebezpiecznych bakterii zdolnych do wywoływania ciężkich infekcji” – mówi mikrobiolog NUI Galway, Neyaz Khan.

Nie mówimy tu o potworach roznoszących zarazę. Większość tych drobnoustrojów można znaleźć praktycznie wszędzie (wiele z nich obejmuje nasze własne ciała). Naukowcy znaleźli jednak i takie, które wykazywały niepokojące stopnie oporności na antybiotyki – to jest powodem do prawdziwych obaw.

“Największym zagrożeniem jest to, że niektóre z tych bakterii są oporne na wiele leków, co sprawia, że ​​szczególnie trudno je leczyć zwykłymi lekami” – mówi Khan.

Po części dzięki naszemu nadmiernemu poleganiu na antybiotykach zarówno w medycynie, jak i w utrzymaniu zdrowia zwierząt, lekooporne “superbakterie” są szybko rozprzestrzeniającym się zagrożeniem, które musimy traktować poważnie. Dobra wiadomość jest taka, że ​​wszystkie drobnoustroje można wyleczyć za pomocą różnych dawek cyprofloksacyny, powszechnie stosowanego antybiotyku. Przynajmniej na razie. Świadomość, że ugryzienie pająka może przenosić superbakterie, nie powinna budzić w nas strachu – w końcu jest to ryzyko, z którym coraz częściej mamy do czynienia w wielu aspektach życia. Poza tym szanse ukąszenia u większości ludzi są niewielkie, nie mówiąc już o rozwoju śmiertelnej infekcji.

Jednak zrozumienie potencjału zakażenia lekoopornymi bakteriami nawet po kilku drobnych nakłuciach może pomóc uratować życie.

“Jest to coś, co powinni brać pod uwagę pracownicy służby zdrowia” – mówi Khan.

 

Źródła: Mike Mcrae / Science Alert

Synanthropic spiders, including the global invasive noble false widow Steatoda nobilis, are reservoirs for medically important and antibiotic resistant bacteria

Study Finds Noble False Widow Spiders Bite Can Transmit Harmful Antibiotic-Resistant Bacteria to Humans

How dangerous are false widow spiders?

Aldershot woman Patricia Irwin may have died after spider bite

False Widow Facts

Lockdown creates surge in reports of venomous spiders in UK homes

Zdjęcia: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x