Ponad 100 kilometrów na elektrycznym wózku inwalidzkim

Brytyjczyk, u którego w 2013 r. zdiagnozowano chorobę neuronu ruchowego [Motor neurone disease], pobił rekord świata Guinnessa, rozpędzając swój prototypowy elektryczny wózek inwalidzki do maksymalnej prędkości 107.5 kilometrów na godzinę.

Jason Liversidge, który ma tylko 5% ruchliwości ciała po zdiagnozowaniu postępującej choroby w 2013 roku, powiedział, że trzy lata temu współpracował z inżynierem Grahamem Sykesem, specjalistą od pojazdów elektrycznych Ianem Goodmanem i Rodem Healdem z brytyjskiej firmy projektowo-inżynieryjnej Heald, aby stworzyć elektryczny wózek inwalidzki zaprojektowany z myślą o szybkości.

„Moja żona, Liz, uważa, że ​​jestem trochę zajebista, chociaż jest w 100% za mną” – powiedział Liversidge.

Liversidge zabrał prototyp wózka inwalidzkiego na przejażdżkę na lotnisku Elvington w Yorkshire w Anglii, a brytyjskie Towarzystwo Timingowe mierzyło jego prędkość. Pierwsze dwa starty Liversidge na torze pozwoliły mu osiągnąć maksymalną prędkość 82.5 i 84.7 kilometrów na godzinę, a podczas trzeciego startu zwiększył napięcie akumulatora i osiągnął prędkość 107,5 kilometra na godzinę.

Wystarczyło to aby przynieść mu rekord największej prędkości elektrycznego pojazdu mobilnego (prototyp).

Rekordowa próba Liversidge’a przyniosła pieniądze dla Stowarzyszenia Chorób Neuronu Ruchowego.

 

Źródło: upi.com | Zdjęcie: Guinness World Records

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x