Ludzie prowadzący nocny tryb życia umierają wcześniej!

Zła wiadomość dla “nocnych marków”: Badanie z Wielkiej Brytanii sugeruje, że osoby, które zwykle nie śpią w nocy, są bardziej narażone na przedwczesną śmierć.

Badanie, które objęło prawie pół miliona osób, wykazało, że ludzie prowadzący nocny tryb życia mają o 10% wyższe ryzyko śmiertelności w porównaniu z tymi prowadzącymi “normalny” tryb życia.

Odkrycia uzupełniają rosnącą liczbę badań, które sugerują, że bycie nocnym markiem może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Naukowcy stwierdzili, że wiele z tych efektów można przypisać rozbieżności między wewnętrznym zegarem danej osoby lub rytmem dobowym a społecznie narzuconym harmonogramem pracy i innych czynności.

“Ludzie prowadzący nocny tryb życia w świecie ‘porannych skowronków’ mogą ponosić poważne konsekwencje zdrowotne”- powiedziała współautorka badania Kristen Knutson, profesor neurologii w Northwestern University Feinberg School of Medicine.

Naukowcy stwierdzili, że społeczeństwo musi zdać sobie sprawę, że wczesne rozpoczynanie pracy po nie przespanej nocy może nie być zbyt dobre dla ich zdrowia.

“Jest to problem zdrowia publicznego, którego nie można ignorować” – powiedział współautor badania Malcolm von Schantz, profesor chronobiologii na Uniwersytecie w Surrey w Wielkiej Brytanii.

Naukowcy wezwali również do dalszych badań nad tym, czy osoby prowadzące nocny tryb życia mogą dostosować się i przejść na tryb dzienny, i czy taka zmiana zmniejszyłaby ich ryzyko problemów zdrowotnych.

Badanie osób prowadzących nocny tryb życia

W badaniu przeanalizowano dane medyczne około 433 000 osób w wieku od 38 do 73 lat mieszkających w Wielkiej Brytanii w ciągu 6,5-letniego okresu badawczego.

Na początku badania zapytano uczestników, czy uważają się za ludzi porannych lub nocnych, czy też znajdują się gdzieś pomiędzy tymi dwiema grupami.

Badanie wykazało, że osoby nocne były bardziej narażone na niektóre schorzenia, w tym cukrzycę, zaburzenia psychiczne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaburzenia neurologiczne i choroby układu oddechowego.

Badanie nie pozwoliło ustalić związku przyczynowego między byciem nocnym markiem a ryzykiem przedwczesnej śmierci.

Naukowcy twierdzą, że jeśli harmonogram snu nie jest zgodny z wewnętrznym zegarem, fizjologiczne funkcje organizmu mogą zostać upośledzone. Na przykład, niektóre badania wykazały, że osoby z takimi “zaburzeniami dobowymi” mają upośledzony metabolizm glukozy i zaburzenia nastroju. Wiadomo również, że zbyt mała ilość snu ma negatywny wpływ na zdrowie, ale nowe badanie wykazało niewielką różnicę między czasem snu zgłaszanym przez ludzi porannych i nocnych – stwierdzili naukowcy.

Pewne zachowania również mogą odgrywać rolę w związku znalezionym przez naukowców. Badania wykazały, że ludzie nocni rzadziej pilnują zdrowej diety i częściej używają substancji, takich jak alkohol i narkotyki.

Jednak niezależnie od powodu powiązania, ludzie mają pewną kontrolę nad tym, czy są ludźmi dnia, czy nocy – stwierdzili naukowcy. Jak mówi Knutson, “chronotyp człowieka jest w około 50 procentach genetyczny, a w 50 procentach zależny od środowiska”.

 

Źródła: Rachael Rettner / Live Science

Night owls have higher risk of dying sooner

Associations between chronotype, morbidity and mortality in the UK Biobank cohort

Zdjęcia: Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x