Jakiego koloru jest słońce?

Jeśli chodziłeś szkoły i pamiętasz, kiedy twój nauczyciel świecił światłem przez pryzmat, aby stworzyć sztuczną tęczę, prawdopodobnie znasz już odpowiedź na to pytanie.

„Całe słońce i wszystkie jego warstwy świecą” – powiedział Christopher Baird, profesor fizyki na West Texas A&M University w Canyon w Teksasie. „„Kolor słońca” to spektrum kolorów obecnych w świetle słonecznym, które powstaje w wyniku złożonej interakcji wszystkich części słońca”.

Więc zasadniczo, jeśli próbujemy dowiedzieć się, jakiego koloru jest słońce, musimy przeanalizować promienie słoneczne tutaj na Ziemi i określić je ilościowo. Można to zrobić na kilka różnych sposobów i nie są one szczególnie zaawansowane technicznie – w rzeczywistości większość dzieci prawdopodobnie przeprowadziła jakąś wersję tego eksperymentu.

„Zawartość koloru wiązki światła można łatwo zidentyfikować, przepuszczając wiązkę przez pryzmat” – powiedział Baird. „Te proste, tanie, podręczne przedmioty rozprowadzają wiązkę światła na różne składniki o czystym kolorze. Każdy czysty kolor ma inną częstotliwość fal”. Dlatego naukowcy mają tendencję do używania zamiennie słów „kolor” i „częstotliwość”, ponieważ kolor promienia światła jest określony przez jego częstotliwość – dla światła widzialnego czerwień ma najniższą częstotliwość, a fiolet najwyższą. Zakres kolorów lub częstotliwości wiązki światła nazywany jest widmem.

Widmo elektromagnetyczne, od najwyższych do najniższych częstotliwości. (Zdjęcie: Shutterstock)

Kiedy kierujemy promienie słoneczne przez pryzmat, widzimy, jak wszystkie kolory tęczy wychodzą z drugiego końca. To znaczy, że widzimy wszystkie kolory widoczne dla ludzkiego oka. „Dlatego słońce jest białe”, ponieważ biel składa się ze wszystkich kolorów, powiedział Baird.

Nieco bardziej wyrafinowanym sposobem są kamery, która dokonuje ilościowego pomiaru jasności światła padającego na różne piksele, a tym samym umożliwia nam ustalenie jasności różnych częstotliwości w widmie słonecznym. Gdyby jedna częstotliwość była stale jaśniejsza od innych, moglibyśmy wywnioskować, że słońce ma odcień tego koloru, ale tak nie jest. „Kiedy to robimy, okazuje się ilościowo, że wszystkie widoczne kolory są obecne w świetle słonecznym w mniej więcej równych ilościach” – powiedział Baird.

Krytycznie jednak, te częstotliwości nie są obecne w dokładnie takiej samej ilości, po prostu wariancje nie są na tyle znaczące, aby miały znaczenie. „Składowe koloru światła słonecznego są na tyle blisko, aby występują w równych ilościach, więc o wiele bardziej poprawne jest stwierdzenie, że słońce jest białe, niż stwierdzenie, że jest żółte, pomarańczowe lub jakikolwiek inny, czysty kolor” – powiedział Baird.

Więc słońce  jest białe.

Źródło: Benjamin Plackett / livescience

Zdjęcie: NASA/SDO

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x