Pierwsza afrykańska próba testuje popularne leki zapobiegające ciężkim przypadkom COVID-19

Setki badań nad lekami na całym świecie testują możliwe metody leczenia COVID-19, ale prawie żadna z nich nie została przeprowadzona w Afryce. Obecnie naukowcy na kontynencie podejmują ogromny wysiłek, aby spróbować odpowiedzieć na kluczowe pytanie, któremu poświęca się stosunkowo niewiele uwagi: czy tanie, szeroko dostępne leki mogłyby zapobiec ciężkiej chorobie pacjentów z lekkimi schorzeniami?

„To pierwsze duże badanie leków na kontynencie” – mówi epidemiolog John Amuasi, który kieruje oddziałem Ghany w ramach ogólnoafrykańskiego projektu o nazwie ANTICOV. „Chciałbym, żeby to nastąpiło dużo wcześniej, ale to naprawdę wspaniałe, że to się dzieje”.

Jednak to, co może zdziwić, to to, że jednym z pierwszych testowanych leków jest: hydroksychlorochina stosowana w leczeniu malarii, która, jak stwierdzono w kilku innych badaniach, nie jest skuteczna w zapobieganiu lub leczeniu COVID-19.

Kiedy SARS-CoV-2 zaczął rozprzestrzeniać się na całym świecie, wielu obawiało się, że wpływ wirusa będzie szczególnie niszczycielski dla krajów afrykańskich. „Wielu z nas, naukowców w Afryce, w rzeczywistości wzywało do przeprowadzenia prób na bardzo wczesnym etapie, ponieważ obawialiśmy się, że będziemy najbardziej dotknięci” – mówi Amuasi, który pracuje na Kwame Nkrumah University of Science and Technology in Kumasi w Ghanie. Pandemia podsyciła nawet obawy, że Afryka stanie się poligonem doświadczalnym dla niesprawdzonych i potencjalnie ryzykownych terapii i szczepionek. Ostatecznie jednak stało się odwrotnie: Afryka wypadła znacznie lepiej niż Europa czy obie Ameryki pod względem zgonów na jednego mieszkańca i zakażeń spowodowanych COVID-19, a naukowcy rozpoczęli tam kilka badań klinicznych.

ANTICOV, uruchomiony pod koniec września, ma na celu rekrutację tysięcy pacjentów w 13 krajach. Koncentruje się na testowaniu tanich leków, które mogą powstrzymywać pacjentów przed pobytem w szpitalu. Jeśli duża liczba pacjentów zachoruje na ciężką chorobę wymagającą tlenu lub wentylacji, rezultatem będzie „katastrofa” dla systemów opieki zdrowotnej w Afryce, mówi Nathalie Strub-Wourgaft z organizacji non-profit zajmującej się opracowywaniem leków Drugs for Neglected Diseases, która koordynuje próbę.

W szczególności ANTICOV ma na celu znalezienie leku, który zmniejsza prawdopodobieństwo progresji łagodnych przypadków COVID-19 do ciężkiej choroby o 50%, mówi Strub-Wourgaft. Badacze mają nadzieję przetestować długą listę leków, w tym sofosbuwir przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu C, leki przeciwpasożytnicze nitazoksanid i iwermektynę oraz kolchicynę, która jest stosowana w leczeniu dny. Jednak jako pierwsze poddawane testom to skojarzony lek przeciw HIV lopinawir / rytonawir i hydroksychlorochina.

Pacjenci, którzy przyjdą do uczestniczących w badaniu szpitali z jakiegokolwiek powodu, zostaną przebadani na obecność COVID-19 i zaproszeni do udziału w badaniu, jeśli ich wyniki będą pozytywne. Uczestnicy otrzymają jeden z badanych leków lub paracetamol, szeroko stosowany środek przeciwbólowy, na 21 dni. Mogą oni codziennie zgłaszać objawy za pomocą aplikacji lub odpowiadać na pytania telefonicznie. Jeśli wykażą duszność lub inne objawy, mogą zostać wezwani do szpitala. Jeśli ich nasycenie tlenem spadnie poniżej 94% w dowolnym momencie, będzie to oznaką przeciwko lekowi, na którym są. W niektórych krajach pacjenci ci zostaną następnie zapisani do badania Światowej Organizacji Zdrowia dla pacjentów hospitalizowanych, zwanego Solidarity.

Jak dotąd tylko Demokratyczna Republika Konga (DRK) rozpoczęła badania i zapisała około 150 pacjentów. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy tuzin innych narodów, w tym Sudan, Uganda, Mozambik i Mali, dołączy. Kenia ma rozpocząć rekrutację w przyszłym tygodniu. Amuasi mówi, że pierwszych pacjentów w Ghanie należy zapisać na początku 2021 roku. Naukowcy przeprowadzą tymczasową analizę danych od pierwszych 300 pacjentów i powtórzą analizę z każdymi dodatkowymi 450 pacjentami. Naukowcy planują dodać więcej ramion terapeutycznych, aby przetestować inne leki, i wycofać leki z badania, gdy osiągną ustalone kryteria sukcesu lub daremności.

ANTICOV będzie traktować priorytetowo badanie hydroksychlorochiny, mimo że dwa duże badania kliniczne – Solidarity i jeszcze większe Recovery trial w Wielkiej Brytanii – jasno pokazały, że nie pomaga to hospitalizowanym pacjentom. Lek nie zapobiegał również infekcjom ani nie pomagał pacjentom z łagodnymi objawami w kilku mniejszych badaniach. „Osobiście nie zaczynałbym od hydroksychlorochiny” – mówi Martin Landray, epidemiolog i lekarz z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz jeden z głównych badaczy Recovery trial. „Przeprowadzono tak wiele badań na ten temat i żadne z nich nie wykazało żadnej obietnicy”.

Jednak hydroksychlorochina jest pociągająca z wielu powodów. „To bardzo tani lek, który jest wytwarzany głównie z zasobów, które występują w Afryce w dużych ilościach” – mówi Amuasi. (Największe plantacje, na których rosną rośliny wytwarzające chininę używane do produkcji leku, znajdują się w DRK). W niektórych krajach afrykańskich nadal jest on stosowany w leczeniu COVID-19, więc ujemny wynik testu ANTICOV może pomóc w zadawaniu długotrwałych pytań na temat skuteczności leku w spoczynku”. Byłbym bardzo zaskoczony, gdyby wyniki tej próby nie dały ostatecznej odpowiedzi”, mówi Amuasi.

Nawet jeśli hydroksychlorochina nie jest najlepszym lekiem na początek, badania takie jak ANTICOV są niezbędne, mówi Landray. „Musimy znaleźć leki, które są szeroko dostępne, niedrogie i skalowalne w przypadku pandemii” – mówi.

Strub-Wourgaft zauważa, że ​​mniej niż 4% badań klinicznych dotyczących COVID-19 przeprowadza się w Afryce. Na przykład nie przeprowadzono prawie żadnych badań nad szczepionkami, co rodzi kolejne pytanie: jak kraje afrykańskie będą radzić sobie ze szczepionkami, które okazały się skuteczne na innych kontynentach? „Czuję się bardzo nieswojo, mimo że próby szczepionek zostały przeprowadzone w Europie i Ameryce Północnej i innych miejscach, aby szczepionki zostały wprowadzone w Afryce bez odpowiednich prób [przeprowadzonych na kontynencie] ”- mówi Amuasi. Ponieważ obecnie uważa się, że kilka szczepionek jest skutecznych, przeprowadzenie kolejnego badania z grupą placebo jest wątpliwe etycznie, przyznaje. Jednak biorąc pod uwagę dużą różnorodność genetyczną w Afryce i brak zasobów w wielu obszarach, które mogłyby zagrozić skuteczności szczepionki, twierdzi, że takie próby są konieczne, aby udowodnić, „że to, co widzimy na globalnej północy, jest tym, co widzimy również na globalnym południu.”

Źródło: Kai Kupferschmidt, Science Magazine

Remdesivir and interferon fall flat in WHO’s megastudy of COVID-19 treatments

One U.K. trial is transforming COVID-19 treatment. Why haven’t others delivered more results?

Zdjęcie: KENNY MBALA-DNDI

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x