Eksplozja w Avonmouth: Co to są biosolidy i czy to one są przyczyną?

Policja twierdzi, że eksplozja w centrum recyklingu wody Wessex Water Bristol w Avonmouth miała miejsce w silosie używanym do oczyszczania ścieków biologicznych, chociaż dokładna przyczyna wybuchu nie została jeszcze ustalona.

Co to są odpady organiczne?

Biosolidy to „oczyszczony osad” – produkt uboczny procesu oczyszczania ścieków.

Według Wessex Water, szlam jest przetwarzany w beztlenowych komorach fermentacyjnych – zbiornikach beztlenowych – w celu produkcji nawozów rolniczych i energii odnawialnej .

Jak więc przebiega proces oczyszczania ścieków?

Wessex Water twierdzi, że podczas procesu oczyszczania ścieków gruz, taki jak szmaty i duże przedmioty, są najpierw usuwane za pomocą ekranów.

Ścieki wpływają do zbiorników, w których ciała stałe opadają na dno i są usuwane jako szlam. Ścieki są następnie oczyszczane biologicznie, przechodząc przez filtry, na których rosną bakterie, które odżywiają się i oczyszczają wodę.

Dlaczego używamy organicznych odpadów stałych?

Według firmy GENeco zajmującej się zarządzaniem odpadami z Bristolu, biosolidy stanowią „opłacalną alternatywę dla nawozów w workach” i pomagają poprawić żyzność gruntów rolnych.

„Zwiększenie ilości materii organicznej pomaga poprawić strukturę gleby, zapewniając roślinom lepsze korzenie i pomagając im uzyskać więcej plonów” – powiedział Neil Sims, kontroler recyklingu odpadów stałych.

Sean Hill, dyrektor ds. Gospodarki odpadami, dodaje, że recykling osadów ściekowych pomaga dostarczać niezbędne składniki odżywcze z powrotem do gleby i stanowi „udany plan zrównoważonej przyszłości” dla planety.

Czy odpady organiczne są niebezpieczne?

Biosolidy mogą wytwarzać łatwopalny metan po potraktowaniu bakteriami, chociaż policja nie mogła skomentować, czy to była przyczyna wybuchu, i powiedziała, że ​​dochodzenie jest w toku.

„Substancją odpowiedzialną za wybuch mógł być metan, który, jak dobrze wiadomo, powstaje podczas oczyszczania ścieków” – powiedział profesor Clifford Jones, profesor wizytujący na Uniwersytecie w Chester. „Ścieki na zaawansowanym etapie oczyszczania mogą tworzyć pył szlamu ściekowego, który jest zdolny do wybuchu”.

Czy będzie jakiś opad z wybuchu w Avonmouth?

Luke Gazzard ze Straży Pożarnej i Ratowniczej Avon powiedział, że po incydencie nie podejrzewano żadnych dalszych obaw o bezpieczeństwo ludzi mieszkających w pobliżu.

W sprawie wybuchu zostanie przeprowadzone dochodzenie z udziałem Urzędu ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz szeregu agencji.

Źródło: Sara Rigby, Science Focus

Zdjęcie: PA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x