Dron wystrzeliwujący rakiety gotowy do wzięcia satelitów na orbitę

To jest ptak! To samolot! To RAVN-X – dron wystrzeliwujący rakiety, zaprojektowany do wysyłania małych satelitów na orbitę bez pilota lub wyrzutni. Aevum, startup lotniczy, zaprezentował dziś pierwszy gotowy do lotu model, przed pierwszą misją systemu: start w 2021 r. dla Sił Kosmicznych USA, który ma odbyć się po próbach w locie.

Firma zainwestowała już około 1 miliarda dolarów w kontrakty wojskowe, ale Jay Skylus, założyciel i dyrektor generalny, uważa, że ​​system RAVN-X będzie przydatny dla naukowców zajmujących się teledetekcją, zainteresowanych szybkim wystrzeliwaniem małych satelitów na niestandardowe orbity. Pomysł, jak mogłoby to pomóc naukowcom, jest, jak mówi, „jednym z głównych powodów, dla których budzę się rano”.

RAVN-X jest tak długi, jak dwa szkolne autobusy i wygląda na to, że narodził się z małżeństwa ptaka i pocisku. Dron startuje ze zwykłego pasa startowego, wznosi się wysoko w atmosferze i wypuszcza małą rakietę przyczepioną do jego ciała. Rakieta leci dalej w kosmos i wypluwa satelity ważące od 100 do 500 kilogramów. System jest autonomiczny i nie wymaga kosztownej infrastruktury dostarczanej z platformą startową.

Te cechy zwróciły uwagę Sił Kosmicznych, które zleciły Aevum wykonanie misji ASLON-45 – zestawu małych satelitów, które według agencji poprawią „ostrzeżenia o zagrożeniach w czasie rzeczywistym”. ASLON-45 to pierwsza mała misja satelitarna oddziału wojskowego, która ma wystartować z Cecil Spaceport w Jacksonville na Florydzie. „Posiadanie solidnego amerykańskiego przemysłu zapewniającego responsywne zdolności startowe jest kluczem do zapewnienia siłom kosmicznym USA możliwości reagowania na przyszłe zagrożenia” – powiedział podpułkownik Ryan Rose, szef działu Small Launch and Targets Division w Space and Missile Systems Center.

RAVN-X nie jest pierwszą rakietą wystrzeliwaną z powietrza, przeznaczoną dla rynku „smallsat”. System Pegasus firmy Northrop Grumman latał dziesiątki razy od lat 90. LauncherOne firmy Virgin Orbit nie powiódł się podczas pierwszej próby wystrzelenia na początku tego roku. Pod koniec tego miesiąca spróbuje ponownie wystrzelić 10 finansowanych przez NASA „CubeSatów” – małych satelitów, które zazwyczaj ważą mniej niż 10 kilogramów każdy. Ale zarówno Pegasus, jak i LauncherOne używają tradycyjnych, pilotowanych odrzutowców, podczas gdy bezzałogowy dron Aevum jest wyjątkowy, mówi Phil Smith, starszy analityk w firmie konsultingowej Bryce Space and Technology. Mimo to, mówi Smith, RAVN-X wkracza na zatłoczony rynek, na którym pracuje ponad 100 małych pojazdów startowych. „Jest mnóstwo systemów” – mówi. „Nie ma miejsca na więcej niż trzy do pięciu lub więcej”.

Wiele będzie zależało od zdolności Aevum do obniżania kosztów poprzez ponowne wykorzystanie planowanej floty systemów dronów. (Dołączone rakiety spalają się w atmosferze po dostarczeniu ładunku). Aevum twierdzi, że ich celem jest koszt kilku tysięcy dolarów za kilogram – podobny do kosztu lotu rakietą SpaceX Falcon 9. Ale dzięki RAVN-X naukowcy mieliby większą kontrolę nad harmonogramem startów i dokładną orbitą, której chcą. Tego rodzaju przywileje na zamówienie kosztują teraz ponad 20 000 dolarów za kilogram w przypadku Rocket Lab Electron, małej rakiety wystrzeliwanej z ziemi. Jednak jedna duża różnica: Rocket Lab wystartował już kilkanaście razy, podczas gdy RAVN-X w ogóle nie latał.

Dzisiejsze odsłonięcie to krok w kierunku tej pierwszej przejażdżki. Smith postrzega kontrakty wojskowe firmy jako potwierdzenie świetlanej przyszłości systemu. ,,To jest, w pewnym sensie, pieczęć zatwierdzenia”, mówi.

Źródło: Sarah Scoles, Science Magazine

Ravn X AUTONOMOUS LAUNCH VEHICLE (AULV)

Zdjęcie: Aevum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x