Chińska łódź podwodna dociera do najgłębszego miejsca na Ziemi

Według państwowej agencji informacyjnej chiński okręt podwodny Fendouzhe właśnie dotarł do jednego z najgłębszych miejsc na planecie, osiągając oszałamiającą (i ciemną) głębokość 35 791 stóp (10 909 metrów).

Podczas trwającej miesiące wyprawy Fendouzhe wykonał 13 nurkowań w Rowie Mariańskim – który szczyci się najgłębszym regionem na Ziemi – na zachodnim Pacyfiku w trakcie misji, która rozpoczęła się 10 października. Osiem z tych nurkowań przekroczyło 32 808 stóp (10 000 m), a okręt podwodny z załogą osiągnął własną rekordową głębokość 10 listopada – zanurzając się na głębokość przekraczającą wysokość Mount Everest. Światowy rekord głębokości jest nadal w posiadaniu Victora Vescovo, inwestora private equity, który 26 czerwca zanurkował na 35.873 stóp (10934 m) na swoim statku Limiting Factor, według Guinness World Records. Maksymalna głębokość Fendouzhe osiągnięta przez Fendouzhe (co po chińsku oznacza „Striver [usiłujący]”) przekracza indywidualne nurkowanie reżysera filmowego Jamesa Camerona w 2012 roku do 35 787 stóp (10 908 m) w rowie i jest niższa od 35 800 stóp (10912 m) osiągniętych przez Szwajcarów – statek włosko-amerykański Trieste 23 stycznia 1960 r.

Według China Daily, statek i jego piloci spędzali czas na pokładzie statku badawczego Tansuo-1 między nurkowaniami i „pokonali trudności takie jak tajfuny, deszcz i wysokie temperatury”.

Dotarcie do dna Rowu Mariańskiego było powodem do dumy narodowej Chin, które przez ponad dekadę przeznaczały środki na ultragłębokie nurkowanie z załogą. Jak podkreślił China Daily, pierwszy chiński głębinowy okręt podwodny, Jiaolong, osiągnął 12,332 stopy (3759 m) w 2010 r. – stawiając ten kraj w klubie zaledwie kilku krajów (w tym Stanów Zjednoczonych, Francji, Rosji i Japonii). ze statkami zdolnymi do nurkowania z załogą na głębokości poniżej 11 483 stóp (3500 m). Aby zaznaczyć to osiągnięcie, „głębinowy lądownik wideo” dołączył do Fendouzhe podczas jednego z nurkowań.

Według China Daily naukowcy pobrali próbki osadu, skał i próbek biologicznych z dna rowu. Tansuo-1 powrócił do portu w prowincji Hainan z Fendouzhe na pokładzie w sobotę (28 listopada).

Źródło: Rafi Letzter

Deepest dive by a crewed vessel

China’s manned submersible Fendouzhe returns after ocean expedition

Zdjęcie: Screenshot/Xinhua News Agency

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x