Jak dużo śmieci znajduje się na Księżycu?

Pył księżycowy zawiera zestawy do zbierania resztek moczu, gałązkę oliwną i mnóstwo zrobotyzowanego sprzętu z sond księżycowych. Są jeszcze dziesiątki kawałków księżycowego gruzu. Ale ile śmieci dokładnie ludzie zostawili lub wysłali na Księżyc?

Trudno powiedzieć, ale śmieci pozostawione na Księżycu prawdopodobnie ważyłyby na Ziemi ponad 187 400 kilogramów. Ta waga pochodzi z Wikipedii, ale wydaje się słuszna, biorąc pod uwagę, że sporo ciężkich artefaktów, takich jak pięć łazików, wciąż tam jest, powiedział William Barry, główny historyk NASA.

Wiele z tego księżycowego złomu zostało pozostawionego przez astronautów NASA, którzy wylądowali na powierzchni Księżyca w latach 1969-1972 podczas programu Apollo. Reszta pochodzi z misji bezzałogowych z agencji badających kosmos, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Japonii, Indii i Europy, powiedział Barry.

Wiele starszych elementów to sondy księżycowe, które zostały wysłane na Księżyc, aby badać jego powierzchnię. W latach sześćdziesiątych niektórzy naukowcy sądzili, że księżyc może mieć zewnętrzną powłokę wykonaną z czegoś, co przypomina ruchome piaski, ponieważ tak wiele skał kosmicznych przez lata uderzało go i ulegało sproszkowaniu. Te automatyczne sondy, które pozostały na Księżycu po zakończeniu swoich misji, pokazały, że ten pomysł był błędny i że ludzki sprzęt może wylądować na powierzchni Księżyca, powiedział Barry.

Księżyc jest także domem dla księżycowych orbiterów, które mapowały jego teren, zanim zderzyły się z jego powierzchnią, dodając swoją masę do hałdy śmieci.

Inny sprzęt na rosnącym wysypisku pomógł naukowcom w zbieraniu informacji na temat Księżyca. Na przykład Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS) został wysłany na Księżyc w celu zbadania znajdującego się tam wodoru i potwierdzenia istnienia wody. Jego misja zakończyła się sukcesem, a LCROSS nadal przebywa na powierzchni księżyca, powiedział Barry.

Jeśli chodzi o obiekty pozostawione przez astronautów Apollo, nie poświęcano zbyt wiele uwagi, aby przetransportować z powrotem na ziemie niepotrzebny sprzęt. Co więcej, takie postępowanie spowodowałoby wyczerpanie cennych zasobów, takich jak paliwo.

“W każdym projekcie inżynieryjnym, takim jak lądowanie na Księżycu, planujesz misję tak, aby robić tylko to, co jest konieczne” – powiedział Barry. “Prawdziwym zmartwieniem było: czy możemy bezpiecznie zabrać załogę na Księżyc, czy uda im się zdobyć potrzebne próbki i czy możemy je przetransportować na Ziemie w jednym kawałku?”

Ale, jak to się mówi – śmieci jednej osoby to skarb drugiej. Chociaż wiele osób może nazwać przedmioty pozostawione przez ludzi na Księżycu “śmieciami” (jak inaczej nazwałbyś zużyty zestaw do zbierania moczu?), NASA ma na to inny pogląd.

Naukowcy mogą badać te obiekty, aby zobaczyć, jak materiały, z których zostały zrobione, znoszą promieniowanie i próżnię przestrzeni, powiedział Barry. Co więcej, niektóre obiekty na Księżycu są nadal używane, w tym reflektor laserowy pozostawiony przez załogę Apollo 11.

Naukowcy na Ziemi mogą kierować światło laserów w ten reflektor, co pozwala im mierzyć odległość między Ziemią a Księżycem. Eksperymenty te pomogły naukowcom zdać sobie sprawę, że Księżyc oddala się od Ziemi w tempie 3,8 centymetra rocznie, podała NASA.

Barry powiedział, że tak zwane śmieci pozostawione na Księżycu mają również wartość archeologiczną. Stwierdził, że przyszli goście księżycowi mogą chcieć odwiedzić stare miejsca lądowania misji Apollo i zobaczyć sprzęt z NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej, rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos i innych krajów.

 

Źródła: Laura Geggel / Live Science

List of artificial objects on the Moon

What Neil & Buzz Left on the Moon

Zdjęcia: Pixabay, NASA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x