Czy znieczulenie ogólne powoduje problemy z pamięcią u dorosłych?

Znieczulenie ogólne może w przyszłości prowadzić do problemów z pamięcią, ale efekty wydają się niewielkie – sugerują nowe badania.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Anesthesia dorośli w średnim wieku, którzy przeszli operację w znieczuleniu ogólnym, wypadli nieco gorzej w testach pamięci. Osoby biorące udział w badaniu przed operacją nie miały objawów choroby Alzheimera ani otępienia, ani nawet łagodnych zaburzeń poznawczych.

Jednakże, chociaż zmiany były zauważalne dla naukowców, “zmiany poznawcze po operacji są niewielkie – najprawdopodobniej bezobjawowe i niewyraźne” – mówi autor badania dr Kirk Hogan, profesor anestezjologii na University of Wisconsin-Madison School of Medicine.

Zmiany w mózgu

W badaniu przeanalizowano uczestników z Wisconsin Registry for Alzheimer’s Prevention (WRAP), w którym osoby w średnim wieku przeszły szereg testów psychologicznych i poznawczych w kilku punktach czasowych. Średni wiek osób w WRAP to 54 lata.

Naukowcy zidentyfikowali 312 osób w tej grupie, które przeszły jeden lub więcej operacji w znieczuleniu ogólnym i porównali je z 652 osobami, które tego nie zrobiły. (Zespół wykluczył osoby, które przeszły operację neurologiczną lub operację serca, z których obie mogą wpływać na funkcje poznawcze). Funkcjonowanie poznawcze wszystkich uczestników było na normalnym poziomie na początku badania.

Średnio osoby, które przeszły zabieg w znieczuleniu ogólnym, odczuły niewielkie spadki w pamięci bezpośredniej na przestrzeni czterech lat. Ponadto osoby, które spędzały więcej czasu w znieczuleniu ogólnym (przy dłuższych operacjach), wykazywały większe spadki funkcji wykonawczych, które obejmują umiejętności takie jak planowanie i koncentracja. Jednak zmiany te były niewielkie – na przykład u osób, które przeszły operację, pamięć natychmiastowa spadła o jeden punkt, na skali, na której maksymalny wynik wynosi 30 punktów.

“Coraz więcej dowodów, choć pośrednich, wskazuje, że w czasie operacji istnieje połączenie czynników, które prowadzi do obniżenia zdolności poznawczych” – powiedziała dr Beverley Orser, profesor fizjologii i anestezjologii na Uniwersytecie w Toronto.

Mimo to badanie nie może bezpośrednio powiązać degradacji pamięci ze znieczuleniem. Za te spadki może być również odpowiedzialny stan podstawowy, inne aspekty operacji lub inne nieznane czynniki, powiedziała Orser.

Na przykład, gdy ktoś złamie nogę, jego ciało uwalnia zapalne substancje chemiczne, takie jak cytokiny, które następnie wędrują do mózgu i pogarszają jego działanie, dodała. Tak więc, jeśli funkcję poznawcze danej osoby zostaną pogorszone po operacji, nie wiadomo czy spowodowała to sama operacja, znieczulenie czy pierwotny uraz.

Inne badania łączące znieczulenie i operację z problemami z pamięcią przyniosły sprzeczne wyniki. Na przykład badanie z 2016 r. w czasopiśmie Anesthesia wykazało znaczny pooperacyjny spadek funkcji poznawczych u osób starszych, zwłaszcza jeśli przed operacją występowały już zaburzenia poznawcze. Badanie opublikowane 19 lutego w czasopiśmie JAMA Neurology wykazało wysoki poziom chemicznych markerów uszkodzenia komórek mózgowych u pacjentów poddanych operacji w znieczuleniu. Jednak nie wszystkie badania wskazują na związek między znieczuleniem a degradacją pamięci. Na przykład badanie ponad 8 000 bliźniaków w podeszłym i w średnim wieku wykazało znikomą różnicę w funkcjach poznawczych, jeśli jeden z bliźniaków miał operację.

 

Źródła: Tia Ghose / Live Science

Cognitive decline in the middle‐aged after surgery and anaesthesia: results from the Wisconsin Registry for Alzheimer’s Prevention cohort

Cognitive decline in the elderly after surgery and anaesthesia: results from the Oxford Project to Investigate Memory and Ageing (OPTIMA) cohort

Can surgery and anaesthesia affect memory?

Association of Changes in Plasma Neurofilament Light and Tau Levels With Anesthesia and Surgery

Cognitive Functioning after Surgery in Middle-aged and Elderly Danish Twins

Zdjęcia: iStock,

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x