Czy alkohol pomaga osiągnąć długowieczność?

W reportażach na temat osób w podeszłym wieku często zachwalany jest związek między codziennym spożyciem alkoholu a prawie 20-procentowym spadkiem ryzyka śmiertelności – ale odkrycia te mogą zaciemniać prawdziwy związek między alkoholem a stanem zdrowia.

Podczas gdy badanie osób starszych wykazało korelację między piciem dwóch napojów alkoholowych dziennie a zwiększoną długowiecznością, przyczyny tego związku nie są jasne – i prawdopodobnie nie są wystarczającym powodem, aby uznawać alkohol za środek poprawiający stan zdrowia, sugerują inne badania.

Badania, o których mowa, są częścią The 90+ Study, obszernego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, które rozpoczęło się w 1981 r. od ankietowania 14 000 seniorów mieszkających w domach spokojnej starości. Pierwsi uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące m.in. ich zdrowia, hobby i zwyczajów związanych z piciem alkoholu. Artykuł z 2007 roku opublikowany przez badaczy wykazał, że seniorzy, którzy pili dwa lub więcej drinków alkoholowych dziennie (nie ma znaczenia, jakiego rodzaju) mieli o 15 procent mniejsze ryzyko śmiertelności w porównaniu z osobami niepijącymi.

“Jeśli w 1981 r. piłeś alkohol, w porównaniu z osobami w tym samym wieku, które go nie piły, żyłeś dłużej” – mówi dr Claudia Kawas, profesor neurologii i neurobiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine i jeden ze współprowadzących badaczy The 90+ Study.

“Nie mam na to żadnego wytłumaczenia” – dodała dr Kawas – “ale mocno wierzę, że skromne picie wiąże się z długowiecznością”.

Kawas nie jest osamotniona w swoim myśleniu – różne inne badania powiązały umiarkowane picie ze zmniejszonym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu i innych schorzeń. Takie odkrycia niosą jednak ze sobą istotne zastrzeżenia – na co Kawas szybko zwróciła uwagę. “Należy pamiętać, że zaczynamy studiować ludzi, kiedy mają 90 lat” – powiedziała. “Myślę, że jest bardzo prawdopodobne, że osoby, które spożywają bardzo dużo alkoholu w młodszym wieku, nawet nie osiągają 90 lat”.

Wpływ alkoholu na zdrowie

Oświadczenie Kawas jest echem rosnących badań, które sugerują, że im więcej alkoholu ktoś pije, tym większe jest prawdopodobieństwo, że doświadczy on negatywnych skutków zdrowotnych.

Według National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, szacuje się, że około 88 000 Amerykanów umiera z powodu chorób związanych z alkoholem każdego roku, co sprawia, że ​​jest to trzecia najczęstsza przyczyna zgonów w Stanach Zjednoczonych, po tytoniu, złej diecie i braku aktywności. Prawie 24 000 z tych zgonów przypisano chorobom wątroby, takim jak marskość i rak wątroby.

Ponadto, według Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, picie alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na siedem rodzajów raka, przy czym większe spożycie alkoholu jest na ogół związane z większym ryzykiem raka.

Upijanie się – definiowane jako wypicie co najmniej czterech drinków dla kobiet lub pięciu drinków dla mężczyzn w ciągu kilku godzin – jest szczególnie niebezpieczne. Jedno z badań z 2014 r. wykazało, że dorośli w wieku 50 i 60 lat, którzy zgłaszali upijanie się raz w tygodniu, byli dwukrotnie bardziej narażeni na śmierć w ciągu następnych 20 lat niż dorośli w tym samym wieku, którzy pili mniej.

Więc skąd się biorą pozorne korzyści wynikające z pozornej długowieczności dzięki alkoholowi? Według metaanalizy z 2016 r. 87 badań łączących spożycie alkoholu i długowieczność, przypadkowe picie może być raczej wskaźnikiem innych czynników stylu życia związanych z dobrym zdrowiem niż przyczyną długowieczności.

Badanie mówi, że starsze osoby, które powstrzymują się od picia, mogą to robić z powodu istniejących problemów zdrowotnych, lub dlatego, że w przeszłości miały problemy z nadmiernym piciem. Innymi słowy, jeśli dana osoba nadal pije w wieku 90 lat, jej zdrowie jest prawdopodobnie wystarczająco dobre, aby mogła to robić. Dobry stan zdrowia seniorów można przypisać wielu innym czynnikom związanym ze stylem życia, w tym diecie, ćwiczeniom fizycznym i silnym relacjom społecznym, donosi badanie 90+.

Ponieważ w takich badaniach tak trudno jest ustalić konkretną przyczynę i skutek, jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy umiarkowane picie jest rzeczywiście korzyścią zdrowotną, ryzykiem, czy też żadnym z nich. Najważniejsze jest to, że jeśli pijesz, pij z umiarem i dlatego, że lubisz – nie dlatego, że chcesz żyć wiecznie.

 

Źródła: Brandon Specktor / Live Science

Type of alcohol consumed, changes in intake over time and mortality: the Leisure World Cohort Study

The 90+ Study

Zdjęcia: Unsplash, Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x