Co jest gorsze dla twojego mózgu – alkohol czy marihuana?

Alkohol może mieć większy wpływ na mózg niż marihuana, szczególnie w przypadku nastolatków!.

Naukowcy odkryli, że przewlekłe spożywanie alkoholu wiąże się z redukcją istoty szarej w mózgu – która składa się z komórek mózgowych i synaps. U dorosłych spożywanie alkoholu wiązało się również ze spadkiem integralności istoty białej, która jest zbudowana głównie z długich włókien nerwowych, które przesyłają wiadomości przez układ nerwowy. Z drugiej strony, używanie konopi nie wiązało się ze zmniejszeniem objętości istoty szarej ani białej.

“Różnica między alkoholem a marihuaną jest dość dramatyczna” – powiedział główny autor badań Kent Hutchison, profesor psychologii i neurobiologii na University of Colorado Boulder.

Marihuana a mózg

Badania nie powinny być traktowane jako ostateczny argument w wielkiej debacie na temat tego, czy marihuana jest szkodliwa dla mózgu. Po pierwsze, badanie dotyczyło tylko używania marihuany w ciągu ostatnich 30 dni, a wszyscy uczestnicy mieli dość niski poziom spożycia marihuany. Ponadto Hutchison powiedział, że mogły wystąpić subtelne zmiany w mózgu, których pomiary w ramach badania nie były w stanie uchwycić.

Ale badanie wpisuje się w zbiór prac, które wykazały mieszane wyniki dotyczące marihuany i mózgu. Na przykład niektóre badania przeprowadzone na zwierzętach wskazują, że przynajmniej kilka kannabinoidów (związki zawarte w konopiach indyjskich), może chronić układ nerwowy, powiedział Hutchison. Z drugiej strony badania na ludziach przyniosły różne wyniki, a wiele z nich było zbyt małych, aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski. W jednym dużym badaniu opublikowanym w 2016 r. nie znaleziono zmian w istocie szarej po zażywaniu marihuany, ale stwierdzono, że była ona powiązana ze spadkiem integralności istoty białej lub jakości połączeń między komórkami mózgowymi, szczególnie u osób, które zaczęły jej używać w młodym wieku.

Po części problem polega na wyzwaniu, jakim jest oddzielenie marihuany od innych substancji, zwłaszcza alkoholu, powiedział Hutchison. Innym problemem jest ustalenie, czy faktycznie powoduje ona obserwowane zmiany w mózgu. Jedno z obszernych badań bliźniaków opublikowanych w 2015 r. wykazało, że różnice w mózgu między użytkownikami marihuany a osobami nieużywającymi marihuany były obecne, zanim osoby zaczęły używać narkotyku. Naukowcy podsumowali, że palacze trawki mogą mieć czynniki genetyczne lub środowiskowe, które predysponują ich do używania konopi indyjskich.

W nowszym badaniu zaletą był duży rozmiar próby. Naukowcy przyjrzeli się skanom mózgu około 850 osób dorosłych w wieku od 18 do 55 lat i 440 nastolatków w wieku od 14 do 19 lat, z których wszyscy zgłosili różne poziomy użytkowania alkoholu i konopi indyjskich. Alkohol był bardziej powszechną substancją, przy czym 487 dorosłych (57%) i 113 nastolatków (26%) zgłosiło, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy pili wyłącznie alkohol, a 5 dorosłych (0,6%) i 35 nastolatków (8 procent) twierdzi, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy używali tylko konopi. Inni używali obu.

Alkohol a trawka

Hutchison i jego zespół byli w stanie statystycznie kontrolować spożycie alkoholu, szukając skutków konopi indyjskich i odwrotnie. To, co odkryli w odniesieniu do spożywania alkoholu, nie było zaskakujące, biorąc pod uwagę, że alkohol jest znaną neurotoksyną. Używanie “cięższego” alkoholu doprowadziło do większego spadku istoty szarej i pogorszenia jakości połączeń w istocie białej.

Dla kontrastu “nie zauważyliśmy żadnego statystycznie istotnego wpływu marihuany na istotę szarą lub białą” – powiedział Hutchison.

Odkrycia mają wpływ na zdrowie publiczne, dodał. W kasie publicznej są ograniczone fundusze na zminimalizowanie szkód związanych z używaniem substancji rekreacyjnych, więc skupienie się na substancji, która powoduje największe szkody, może mieć sens. Ale istnieje jeszcze wiele pytań, na które trzeba odpowiedzieć, a przyszłe badania mogą przyjrzeć się długoterminowym skutkom używania konopi indyjskich, napisali naukowcy.

Hutchison powiedział, że potrzebne są również dalsze badania nad interakcją między alkoholem a konopiami indyjskimi, zwłaszcza że ​​ludzie używający tych substancji zwykle używają obu.

 

Źródła: Stephanie Pappas / Live Science

Recreational marijuana use impacts white matter integrity and subcortical (but not cortical) morphometry

Shared Predisposition in the Association Between Cannabis Use and Subcortical Brain Structure

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x