Rzadkie ptaki w Chinach mogą przemieszczać się na północ wraz ze zmianami klimatu

Rosnąca w Chinach armia amatorskich obserwatorów ptaków to oddana gromada – i to poświęcenie może w końcu przynieść lepszą ochronę ich pierzastym przyjaciołom. Nowe badanie wykorzystuje ponad dwie dekady obserwacji ptaków przez chińskich naukowców, aby zmapować obszary występowania prawie 1400 gatunków, od zagrożonego wyginięciem żurawia mandżurskiego po sokolika srokatego. Obracając te mapy do 2070 r., naukowcy ustalili, jakie mogą być ich przyszłe zasięgi – i wskazali 14 obszarów priorytetowych dla nowych rezerwatów przyrody.

Naukowcy korzystali już wcześniej z takich danych naukowych pochodzących od miłośników ptaków, ale eksperci twierdzą, że to pierwsze badanie w Chinach, które wykorzystało je na skalę ogólnokrajową. „Jednym z głównych punktów tego artykułu jest tak naprawdę wykorzystanie zbioru danych naukowych obywateli do celów badawczych i konserwatorskich” – mówi Jimmy Choi, ekolog z Southern University of Science and Technology, który nie brał udziału w badaniu.

Ptactwo jest stosunkowo nowym przedsięwzięciem w Chinach, ale w ciągu ostatnich 20 lat gwałtownie wzrosło. Wiele uniwersytetów ma teraz zespoły obserwujące ptaki. Obserwatorzy ptaków zgłaszają swoje obserwacje na stronie internetowej Bird Report, gdzie doświadczeni obserwatorzy sprawdzają dokładność. Choi pozostaje w tyle za podobnymi bazami danych w krajach o dłuższej tradycji obserwowania ptaków, ale „nie ma lepszego źródła danych na temat rozmieszczenia gatunków ptaków” w Chinach, mówi Choi.

Korzystając z tych danych, Ruocheng Hu z Uniwersytetu w Pekinie i jego współpracownicy stworzyli mapy zasięgu występowania dla ponad 1000 gatunków. Następnie modelowali, co może się stać z ich zakresami w ramach dwóch scenariuszy ocieplenia, jednego, w którym globalne temperatury wzrosną o mniej niż 2°C do 2100 r., oraz najgorszego scenariusza, w którym temperatura wzrośnie o 3,7°C lub więcej. Model, który obejmuje zmienne, takie jak dzienne i miesięczne temperatury, sezonowe opady deszczu i wysokość, wykazał, że ocieplenie doprowadzi wiele ptaków na północ i na wyższe tereny – donoszą naukowcy w PLOS ONE. Chociaż prawie 800 gatunków będzie cieszyło się rozszerzonymi zasięgami, większość z nich znajduje się na obszarach gęsto zaludnionych i uprzemysłowionych, nieodpowiednich dla ptaków. Zasięg około 240 gatunków zmniejszy się.

Szczególnie mocno ucierpią ptaki wędrowne i ptaki występujące tylko w Chinach. Autorzy twierdzą, że w szczególności kultowy żuraw mandżurski straci połowę swojego terytorium w całym kraju. „Istniejące krajowe rezerwaty przyrody nie wystarczają do ochrony ważnych siedlisk ptaków, zwłaszcza po zmianach zasięgu” – piszą autorzy. Aby przeciwdziałać takim stratom, zidentyfikowali 14 obszarów priorytetowych dla nowych rezerwatów rozsianych po całym hrabstwie.

„To świetna publikacja zawierająca wiele danych” – mówi Amaël Borzée, ekolog behawioralny z Nanjing Forestry University, który nie jest współautorem. Mówi, że artykuł będzie „bardzo przydatny dla ochrony”, zwłaszcza, że ​​tworzenie obszarów chronionych w Chinach jest generalnie oparte na badaniach naukowych. Jednak tworzenie nowych rezerwatów będzie nadal wiązało się z wyzwaniami. Lokalni interesariusze będą musieli być przekonani i będą mieli ograniczenia co do tego, ile miejsca można wydzielić z zatłoczonych regionów. Autorzy sugerują, że Chiny będą musiały zbadać innowacyjne podejścia, takie jak uczynienie parków miejskich i pól uprawnych bardziej przyjaznymi ptakom.

Źródło: Dennis Normile

Bird Report

Shifts in bird ranges and conservation priorities in China under climate change

Zdjęcie: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x