Jak zielona jest Twoja choinka?

Nie da się ukryć faktu, że Święta Bożego Narodzenia mają duży ślad węglowy, od podróży po prezenty, które dajemy i duże ilości jedzenia, które spożywamy. Ale możliwe jest przynajmniej zmniejszenie negatywnych skutków. Ponieważ zmiany klimatyczne i poziom dwutlenku węgla są obecnie głównym źródłem niepokoju, z pewnością nadszedł czas, aby zobaczyć, co można zrobić, aby być bardziej przyjaznym dla środowiska, a choinka bożonarodzeniowa jest dobrym miejscem do rozpoczęcia starań o lepsze jutro dla naszego środowiska.

Należy ocenić różne aspekty: w jaki sposób drzewa rosną, ile lat rosną oraz w jaki sposób są utylizowane lub poddawane recyklingowi. W przypadku drzew sztucznych musimy również zastanowić się, z czego są wykonane oraz jak i gdzie są produkowane.

W przypadku prawdziwych drzew pojawia się pytanie, skąd pochodzą i jak były uprawiane. Lokalne pozyskiwanie drzewa zmniejszy koszty transportu i emisje dwutlenku węgla, a także wesprze lokalne miejsca pracy. Środowiska życia może być innym problemem, ponieważ drzewa rosnące na wrzosowiskach i torfowiskach są niezwykle szkodliwe, powodując ogromne straty węgla torfowego i różnorodności biologicznej oraz zwiększone powodzie w dolnym biegu rzeki. Zamiast tego lepiej wybrać drzewa rosnące na polach ornych lub „ulepszone” łąki o niewielkim znaczeniu ekologicznym.

Nie martw się o emisje

Kupując choinkę, ludzie mogą martwić się dwutlenkiem węgla uwalnianym z powrotem do atmosfery po jej ścięciu, a następnie utylizacji. Ale są z tym problemy i komplikacje. Tak, ścinasz młode drzewo, które albo przerzedzi plantacje, albo będzie częścią pojedynczej uprawy – wszystkie ścięte w tym samym czasie. Po pierwsze, utrata drzewa nie będzie miała żadnego wpływu na bilans węglowy plantacji, ponieważ inne pobliskie drzewa będą rosły w ramach rekompensaty, ponieważ konkurencja o światło i składniki odżywcze będzie zmniejszona.

Nawet jeśli drzewo zostało zebrane jako część pojedynczej uprawy, część jego materii organicznej (i węgla) pozostanie w postaci martwego materiału korzeniowego i opadłych igieł, aby ponownie wprowadzić je do złóż węgla w glebie. A jeśli poddasz recyklingowi drzewo po użyciu i zostaną z niego zrobione zrębki, wówczas cały ten materiał również wróci do gleby i tylko niewielka część dwutlenku węgla powróci natychmiast do atmosfery.

Jeśli spalisz stare drzewo, zarówno dwutlenek węgla, jak i inne zanieczyszczenia natychmiast trafią do powietrza. Jednak nawet w tym scenariuszu twoje drzewo może zwrócić do atmosfery tylko węgiel, które wcześniej pochłoneło – więc nie ma żadnych strat węgla netto. Nasze prawdziwe obawy związane z uwalnianiem dwutlenku węgla wynikają ze spalania paliw kopalnych spod ziemi oraz z powodu zaburzenia długoterminowego sekwestracji dwutlenku węgla na torfowiskach, bagnach, moczarach i trzęsawiskach. Utylizacja na wysypisku jest znacznie bardziej szkodliwa niż spalanie.

Zbiory choinek w Cheshire w Anglii. Dave Thompson / PA

Nie ma zbyt wiele do wyboru między różnymi gatunkami choinek, przynajmniej pod względem emisji dwutlenku węgla. Istnieją jednak pewne kwestie związane ze sposobem wzrostu drzew, a zwłaszcza ze stosowaniem pestycydów w ich uprawie, oraz potencjalnymi szkodami dla cennych siedlisk dzikich zwierząt. Niedawnym przykładem jest zniszczenie torfowiska w Kumbrii przez niewłaściwe sadzenie drzew iglastych .

Z drugiej strony sztuczne drzewo może mieć stosunkowo duży ślad węglowy w zależności od tego, z czego jest zrobione, a przede wszystkim od tego, ile lat pozostaje w eksploatacji. Rozłożony na dziesięć lat wpływ jest znikomy, ale jeśli został wyprodukowany za granicą, natychmiastowy ślad węglowy jest znaczny.

Jak zmniejszyć ślad swojego drzewa:

1) Kup prawdziwe drzewo, włóż je do doniczki i używaj przez kilka lat, a na koniec posadź na zewnątrz, aby żyło. W ten sposób usuniesz nawet trochę swojego śladu węglowego z innych świąt Bożego Narodzenia.

2) Przetwarzaj swoje prawdziwe drzewo po użyciu na wióry lub kompost. Nie wyrzucaj go do śmieci ani nie spalaj.

3) Kupuj lokalnie i od organizacji charytatywnej.

4) Unikaj drzew przywiezionych z daleka, a zwłaszcza ze źródła szkodliwego dla środowiska – zapytaj sprzedawcę, skąd pochodzą.

5) Jeśli to możliwe, kupuj drzewa uprawiane ekologicznie.

6) Niektórzy hodowcy przekazują darowiznę z każdego drzewa na rzecz organizacji charytatywnej zajmującej się ochroną środowiska – zapytaj więc przy zakupie.

Każde „spożycie” dóbr ma wpływ na środowisko, ale jest to nieunikniona część życia. Choinki dają wiele radości wielu ludziom – po prostu staraj się dbać o środowisku i unikaj negatywnego oddziaływania na nie.

Źródło: Ian D. Rotherham

Lake District peatland tree planting branded ‘heartbreaking’

The eco guide to Christmas trees

Zdjęcie: Paolo Paradiso / shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x