Jak skrzyżowanie telefonu z drukarką, kopiują dokumenty w jednym miejscu i drukują je w innym – nawet tysiące kilometrów od siebie. Przed wszechobecnością komputerów i szybkiego internetu oraz gdy innymi opcjami były zwykła poczta lub kurier, faks mógł stosunkowo szybko przekazywać lekarzom dokumentację medyczną, zdjęcia do gazet i faktury klientom. Ale jak działają faksy?

„Zasadniczo faks skanuje obraz lub dokument wiersz po wierszu, a następnie przesyła ten skan do odbiorcy, gdzie jest drukowany i powielany” – powiedział Jonathan Coopersmith, autor książki „Faxed: The Rise and Fall of the Fax Machine” ( Johns Hopkins University Press, 2015) i profesor historii na Texas A&M University. Faksy działają dziś na liniach telefonicznych, ale wczesne faksy (skrót od telegrafów) wykorzystywały linie telegraficzne, które przesyłały wiadomości tekstowe przy użyciu kodów długich i krótkich impulsów, takich jak kod Morse’a. W rzeczywistości faks został wynaleziony w 1843 roku, trzy dekady przed telefonem. Faksy zachowały tę samą podstawową konstrukcję i funkcję od tego czasu, ale mechanika uległa zmianie, powiedział Coopersmith.

W XIX wieku rysik faksu przesunął się po dokumencie, każdy dokument zawierał wiadomość napisaną atramentem pokrytym wysuszoną żywicą zwaną szelakiem. „Gdy rysik porusza się, większość linii będzie pusta, ale potem uderza w szelak, który podnosi rysik i wysyła sygnał dźwiękowy, aby powiedzieć, że coś tu jest, jest tu czerń” – powiedział Coopersmith. Obecnie faksy optycznie skanują dokumenty bez ich fizycznego dotykania. Maszyny te świecą światłem, które odbija się od czarnych (lub zadrukowanych) obszarów powierzchni, ale nie od białych (lub pustych) obszarów.

Ale w jaki sposób faksy rozmawiają ze sobą? Przed wysłaniem dokumentu dwa faksy w różnych lokalizacjach odbywają szybką rozmowę, zwaną uściskiem dłoni, aby potwierdzić, że po drugiej stronie naprawdę jest faks, wyjaśnił Abe Lopes, właściciel Ace Copy Inc., warsztatu naprawy sprzętu biurowego z siedzibą w Newark, New Jersey. „Dlatego słyszysz cichy dźwięk„ deh-leh-lehhh”, małe tony wybierania”.

Faksy dzielą stronę na siatkę wielu małych kwadratów, podobnych do pikseli. W czasie rzeczywistym wysyłający faks odczytuje po jednym wierszu kwadratów na raz i używa sygnałów dźwiękowych, aby poinformować faks odbierający, czy kwadraty są czarne czy białe (reprezentowane odpowiednio przez jedynki i zera), powiedział Lopes. „Gdy papier jest podawany przez faks wysyłający, faks odbierający działa jednocześnie” – powiedział. „Jeden faks wysyła jedynki i zera, sygnały włączania i wyłączania, podczas gdy drugi odbiera go i tłumaczy z powrotem na czarno-biały kwadraty w celu wydrukowania”.

Kluczem do prawidłowego funkcjonowania faksu są dwie oddzielne linie telefoniczne, powiedział Lopes. Jedna linia dla właściwego telefonu, a druga dla faksu. „Jeśli faks korzysta z tej samej linii co telefon, a ktoś odbierze telefon w środku, przerwie to transmisję” – powiedział. Oznacza to zacinanie się papieru, rozpoczynanie od nowa lub jedno i drugie.

Chociaż faksy mogą wydawać się obecnie przestarzałe w porównaniu z wygodą dołączania pliku PDF do wiadomości e-mail lub współpracy przy dokumencie Google, wiele gabinetów lekarskich i małych firm nadal polega na faksach. Jest też wciąż używany użytku domowego. W ten sposób Coopersmith zafascynował się faksami. Jego matka w Stanach Zjednoczonych lubiła używać jednego do komunikowania się z przyjaciółmi w Rosji i Tajlandii. „Jak schludnie” – pomyślał. „Oto technologia tak prosta, że ​​moja mama może z niej korzystać, a jednocześnie tak skomplikowana, że ​​może komunikować się z całym światem.”

Źródło: Dani Leviss / livescience

Zdjęcie: Shutterstock

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x