Ile śniegu potrzeba na oficjalne „Białe Święta”?

Każdego grudnia wielu z nas zaczyna marzyć o białych Świętach Bożego Narodzenia. Klasyczne piosenki świąteczne, takie jak „White Christmas”, są wypełnione mroźnym obrazem głębokiego, nieskazitelnego śniegu. Ale w rzeczywistości, ile dokładnie śniegu potrzeba, aby oficjalnie ogłosić „białe” Boże Narodzenie?

Według National Weather Service (NWS) odpowiedzią jest co najmniej 2,5 centymetra śniegu na ziemi rano 25 grudnia. Wbrew powszechnemu przekonaniu ten cal 92,5 centymetra] lub więcej śniegu nie musi spaść w Boże Narodzenie lub Wigilię; Śnieg z dni lub tygodni wcześniej, który pozostaje na ziemi do Bożego Narodzenia, technicznie rzecz biorąc, nadal się liczy.

Jakie jest znaczenie 1 cala? „My [meteorolodzy w USA] mierzymy głębokość śniegu z dokładnością do jednego cala” – powiedział Jeff Boyne, prognostyk z NWS w La Crosse w stanie Wisconsin. Zwykle wystarczy cal śniegu, aby ukryć trawę i inne powierzchnie zewnętrzne pod cienką zasłoną bieli. Cokolwiek mniej przyniosłoby bardziej „brązowe” niż „białe” święta, powiedział Boyne.

Dlaczego więc w ogóle marzymy o białych świętach? Aby na to odpowiedzieć, spójrz na kalendarz i klimat.

Na półkuli północnej przesilenie zimowe, czyli pierwszy dzień astronomicznej zimy, przypada na około 21 lub 22 grudnia – zaledwie kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Ponieważ Boże Narodzenie przypada w okresie zimowym, który charakteryzuje się zimnem i śniegiem, naturalne jest, że śnieg i Boże Narodzenie są ze sobą połączone.

Uważa się również, że tradycja białego Bożego Narodzenia ma korzenie w małej epoce lodowcowej, okresie chłodnego klimatu na półkuli północnej mniej więcej między XVI a XIX wiekiem, jak podaje Encyclopedia of Global Environmental Change. W okresie małej epoki lodowcowej średnie temperatury zimowe w Europie i Ameryce Północnej były o 3,6 stopnia Fahrenheita (2 stopnie Celsjusza) niższe niż zwykle. Zimno i śnieg były tak rutynową częścią codziennego życia, że ​​według Muzeum Londynu popularne były w tamtych czasach targi mrozu – festiwale organizowane na zamarzniętych rzekach i kanałach.

W Europie cały ten śnieg stał się kulturowo kojarzony z Bożym Narodzeniem, zwłaszcza za sprawą publikacji „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa i poematu Clementa Clarke Moore’a powszechnie znanego jako „Twas the Night Before Christmas” pod koniec małej epoki lodowcowej. Kiedy te prace stały się popularne na całym świecie, tak samo stało się z wyobrażeniem odnośnie śniegu w Boże Narodzenie. (Oczywiście białe święta Bożego Narodzenia nie są tak powszechne w ciepłym klimacie świata, gdzie śnieg jest rzadki, ani na półkuli południowej, gdzie grudzień występuje w sezonie letnim).

Czy ta wielowiekowa tradycja pozostanie z nami przez wiele lat? Boyne tak uważa. „Większość ludzi lubi białe święta Bożego Narodzenia” – powiedział.

Źródło: Tiffany Means

How Often Does a White Christmas Occur in Our Area?

Volume 1, The Earth system: physical and chemical dimensions of global environmental change,

All the fun of the Frost Fair: why, when and how did Londoners party on the ice?

Zdjęcie: Shutterstock

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x