Firmy kawowe twierdzą, że chociaż kawa zawiera potencjalny czynnik rakotwórczy – substancję chemiczną zwaną akrylamidem – nie jest ona obecna w napoju w ilościach, które są wystarczająco wysokie, aby zwiększyć ryzyko raka u ludzi.

Więc co na to nauka? Czy akrylamid czający się w kawie może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka?

Co to jest akrylamid?

Akrylamid jest obecny w kilku rodzajach gotowanej żywności, a także w dymie papierosowym. Powstaje, gdy żywność, zwykle zawierająca skrobię – w tym ziarna kawy, frytki, chipsy ziemniaczane, czarne oliwki w puszkach, płatki śniadaniowe i tosty – jest podgrzewana do wysokich temperatur, powiedziała Marji McCullough, strategiczny dyrektor epidemiologii żywieniowej w American Cancer Society.

Akrylamid jest również używany w niektórych gałęziach przemysłu do produkcji kopolimerów poliakryloamidu i akryloamidu – substancji wykorzystywanych do produkcji papieru, barwników i tworzyw sztucznych. Te substancje akryloamidowe są również stosowane do uzdatniania wody pitnej i oczyszczania ścieków, zgodnie z National Cancer Institute (NCI).

Pomimo przemysłowych zastosowań akryloamidu, ludzie są narażeni na działanie substancji chemicznej głównie poprzez dym papierosowy i żywność, twierdzi NCI. Według badań opublikowanych w 2004 i 2008 roku ludzie mogą zmniejszyć ilość akryloamidu w swojej diecie, nie spożywając zbyt dużo brązowych produktów bogatych w skrobię. Rzucenie palenia może również pomóc, ponieważ osoby palące mają od trzech do pięciu razy więcej markerów ekspozycji na akryloamid w ich krwi niż osoby niepalące, według przeglądu z 2009 roku w czasopiśmie Nutrition and Cancer.

Czy akrylamid zwiększa ryzyko raka?

Gdy akrylamid znajdzie się w organizmie, przekształca się w glicydamid, związek, który według NCI może powodować mutacje i uszkodzenia DNA. Ale chociaż wiadomo, że ekspozycja na akrylamid zwiększa ryzyko raka u gryzoni, dowody są mniej jasne w przypadku ludzi, twierdzi NCI.

Niektóre badania sugerują, że akrylamid może zwiększać ryzyko raka u ludzi, ale inni uważają, że nie ma on żadnego wpływu. Jest możliwe, że naukowcy uzyskają mieszane wyniki, ponieważ trudno jest określić, ile akryloamidu znajduje się w diecie danego człowieka, twierdzi NCI. Ponadto ludzie i gryzonie wchłaniają i metabolizują akryloamid w różnym tempie, co może wyjaśniać odmienne wyniki między gryzoniami a ludźmi.

Jednak ze względu na związek z rakiem u gryzoni akrylamid jest wymieniony jako potencjalny czynnik rakotwórczy przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC), agencję będącą częścią Światowej Organizacji Zdrowia. Z powodu tego wpisu kalifornijska grupa non-profit o nazwie Council for Education and Research on Toxics pozwała kilka firm, które produkują lub sprzedają kawę, w tym Starbucks, 7-Eleven i BP.

W pozwie stwierdzono, że aby zachować zgodność z ustawą California Safe Drinking Water and Toxic Enforcement Act z 1986 r., oskarżeni muszą zapewnić “jasne i rozsądne ostrzeżenie” o możliwym ryzyku picia kawy. Jak dotąd co najmniej 13 z nich – w tym 7-Eleven – zgodziło się utworzyć notatkę ostrzegawczą na swoich produktach.

Tymczasem sama kawa nie jest wymieniana jako czynnik rakotwórczy przez IARC ani Narodowy Program Toksykologiczny. Picie kawy w rzeczywiście może pomóc zmniejszyć ryzyko niektórych nowotworów. Na przykład picie kawy wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem raka wątroby, raka macicy, raka okrężnicy i jednego typu raka skóry. Spożywanie napoju wiąże się również z dłuższym życiem.

Jednak picie kawy, gdy jest gorąca, to zły pomysł, ponieważ picie parzących napojów wiąże się z rakiem przełyku, twierdzi IARC.

 

Źródła: Laura Geggel / Live Science

Coffee may come with a cancer warning in California

Acrylamide and Cancer Risk

Effective Ways of Decreasing Acrylamide Content in Potato Crisps during Processing

Acrylamide in home‐prepared roasted potatoes

Dietary Acrylamide and Human Cancer: A Systematic Review of Literature

IARC Monographs evaluat e drinking coffee, mat é, and very hot beverages

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x