Badanie 40 000 osób identyfikuje kluczową cechę osobowości która tworzy szczęśliwą rodzinę!

Wszyscy chcemy, aby nasze życie rodzinne było tak szczęśliwe, jak to tylko możliwe – a teraz naukowcy zidentyfikowali niektóre cechy osobiste i umiejętności, które najprawdopodobniej składają się na harmonijny dom.

Wydaje się, że jednym z kluczowych czynników, jeśli chodzi o zdrowe relacje rodzinne i romantyczne, jest elastyczność psychiczna. Kiedy pojawiają się wyzwania i problemy, ta elastyczność może zapobiec rozpadowi relacji.

Wnioski wyciągnięto z tak zwanej metaanalizy lub badania poprzednich badań. W tym przypadku metaanaliza objęła 174 wcześniejsze badania relacji, obejmujące łącznie 43 952 osoby.

“Mówiąc prościej, ta metaanaliza podkreśla, że ​​bycie uważnym i elastycznym emocjonalnie w trudnych i wymagających sytuacjach nie tylko poprawia życie jednostek, ale może także wzmacniać i wzbogacać ich bliskie relacje” – mówi psycholog Ronald Rogge z University of Rochester.

Rogge i jego koleżanka Jennifer Daks, także psycholog z University of Rochester, odkryli, że “uważna elastyczność” była związana z satysfakcjonującą dynamiką rodziny i relacji, a także silniejszymi powiązaniami między zaangażowanymi osobami.

Następnie badacze określili niektóre umiejętności osobiste potrzebne do zachowania elastyczności psychologicznej. Obejmują one otwartość i akceptację doświadczeń, dobrych lub złych, oraz uważną świadomość teraźniejszości w życiu codziennym.

Inne pozytywne umiejętności obejmują przeżywanie myśli i uczuć bez obsesji na ich punkcie, utrzymywanie szerokiej perspektywy nawet w trudnych chwilach, pozostawanie w kontakcie z głębszymi wartościami i zdolność do kontynuowania działań w kierunku celu nawet w obliczu trudności i niepowodzenia.

Lista całkiem atrakcyjnych cech. Z drugiej strony brak elastyczności psychologicznej zazwyczaj wynika z aktywnego unikania trudnych myśli, uczuć i doświadczeń, przechodzenia przez codzienne życie z rozproszeniem i nieuwagą oraz utknięcia w trudnych myślach i uczuciach.

Inne zachowania u osób nieelastycznych psychicznie obejmują postrzeganie trudnych myśli i uczuć jako osobistej refleksji, pozwalanie stresowi i chaosowi codziennego życia przytłoczyć głębsze priorytety i łatwo dać się wykoleić niepowodzeniom i trudnym doświadczeniom.

W rodzinach elastyczność psychologiczna prowadzi do większej spójności, a nie do stresu lub dystresu, a także do większego wykorzystania adaptacyjnych strategii rodzicielskich. W związkach romantycznych prowadzi do większej satysfakcji i mniejszej liczby negatywnych konfliktów.

Analiza pasuje do poprzedniego badania przeprowadzonego przez Rogge, w którym przyjrzano się, jak bardziej świadome relacje i utrzymywanie otwartych kanałów komunikacji mogą mieć znaczący wpływ na długość ich trwania.

“Wyniki sugerują, że mężowie i żony mają całkiem dobre pojęcie o tym, co mogą robić dobrze, a co źle w swoich związkach” – mówi Rogge o wcześniejszym badaniu.

“Być może nie będziemy musieli uczyć ich zbyt wielu umiejętności, aby obniżyć wskaźnik rozwodów. Możemy po prostu nakłonić ich do przemyślenia ich aktualnego zachowania”.

 

Źródła: David Nield / Science Alert

Examining the correlates of psychological flexibility in romantic relationship and family dynamics: A meta-analysis

What’s the secret ingredient that makes a happy couple or family?

Is skills training necessary for the primary prevention of marital distress and dissolution? A 3-year experimental study of three interventions.

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x