“Zmęczone” komórki mózgowe mogą zniekształcać poczucie czasu!

Czas w mózgu nie podąża za stałym tykaniem najbardziej precyzyjnych zegarów świata. Zamiast tego wydaje się, że w jednej chwili przelatuje jak błyskawica, a w innej praktycznie stoi nieruchomo. Według nowych badań to zniekształcone poczucie czasu może być częściowo spowodowane zmęczeniem komórek mózgowych.

Badanie wykazało, że gdy mózg był wystawiony na ten sam dokładny przedział czasu zbyt wiele razy, neurony lub komórki mózgowe ulegały nadmiernej stymulacji. Jednak nasze postrzeganie czasu jest skomplikowane, a wiele innych czynników może również wyjaśniać, dlaczego czas płynie czasem wolno, a czasem szybko.

Dopiero niedawno zaczęliśmy rozumieć, jak nasz mózg postrzega czas. W 2015 roku naukowcy odkryli pierwsze dowody na istnienie neuronów, których aktywność zmienia się wraz z naszym postrzeganiem czasu. Ale wtedy jeszcze nie było jasne, czy te neurony, znalezione w małym obszarze mózgu zwanym zakrętem nadbrzeżnym (SMG), utrzymywały dokładny czas dla mózgu, czy też przyczyniały się do subiektywnych doświadczeń czasu.

W nowym badaniu naukowcy wykorzystali “iluzję czasu” na 18 zdrowych ochotnikach, aby to rozgryźć. Podłączyli uczestników do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), który mierzy aktywność mózgu poprzez wykrywanie zmian w przepływie krwi.

Ochotnicy przeszli następnie przez okres “adaptacji”, w którym pokazano im szare kółko na czarnym tle przez 250 lub 750 milisekund, 30 razy z rzędu.

Następnie uczestnikom pokazano kolejne kółko przez określony czas jako “bodziec testowy”. Potem kazano im słuchać białego szumu przez określony czas i zapytano, czy bodziec testowy był dłuższy, czy krótszy niż biały szum. (Użyli białego szumu jako odniesienia, ponieważ adaptacja wzrokowa nie ma wpływu na bodziec słuchowy, ale na bodziec wzrokowy).

Naukowcy odkryli, że jeśli bodziec testowy był podobny do bodźca adaptacyjnego pod względem czasu trwania, aktywność w zakręcie nadbrzeżnym zmniejszała się. Innymi słowy, neurony w tym regionie emitowały mniej energii niż wtedy, gdy po raz pierwszy zostały wystawione na szary okrąg.

Chodzi o to, że to powtarzanie “męczy neurony”, powiedział główny autor Masamichi Hayashi, neuronaukowiec poznawczy z Center for Information and Neural Networks w National Institute of Information and Communications Technology w Japonii. Ale “inne neurony wrażliwe na inne interwały czasowe były nadal aktywne”.

Ta różnica w poziomie aktywności zniekształciła postrzeganie czasu przez uczestników, powiedział Hayashi. W przypadku wystawienia na działanie bodźca dłuższego niż czas, do którego przystosował się mózg, uczestnik przeszacowywał interwał, a jeśli był wystawiony na krótszy bodziec, nie doszacowywał czasu.

Może to zniekształcić nasze poczucie czasu w prawdziwym świecie. Na przykład publiczność na koncercie fortepianowym może dostosować się do tempa muzycznego. “Twoja publiczność może odczuwać subiektywnie wolniejsze tempo muzyczne, po ekspozycji na muzykę o szybszym tempie, nawet jeśli grasz muzykę we właściwym tempie” – powiedział Hayashi.

Ale “nie możemy w tym momencie powiedzieć, że głównie zmęczenie neuronów spowodowało wypaczenie percepcji czasu, ponieważ nasze badanie wykazało jedynie korelację między zmęczeniem neuronów… a zniekształceniem subiektywnego czasu” – powiedział. “Naszym następnym krokiem jest znalezienie związku przyczynowego”.

Jest również możliwe, że w mózgu działa wiele mechanizmów, które tworzą nasze pojedyncze postrzeganie czasu. Na przykład, nasze postrzeganie czasu może być ściśle związane z naszymi oczekiwaniami, może być spowodowane chemikaliami w mózgu lub nawet szybkością, z jaką komórki mózgowe aktywują się nawzajem i tworzą sieć podczas wykonywania czynności. “Rozwiązanie tego problemu będzie ważnym krokiem w przyszłych badań” – powiedział Hayashi.

 

Źródła: Yasemin Saplakoglu / Live Science

Duration Selectivity in Right Parietal Cortex Reflects the Subjective Experience of Time

Zdjęcia: Pixabay

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x