Dlaczego niektórzy ludzie ‘objadają się’ i nigdy nie przybierają na wadze?

To jedna z największych niesprawiedliwości w życiu: niektórzy ludzie muszą zwracać uwagę na wszystko, co wkładają do ust, aby utrzymać wagę, podczas gdy inni mogą jeść pączki do syta i osiągnąć ten sam rezultat. Więc jaki jest sekret? Jak niektórym ludziom udaje się nigdy nie przybrać na wadze?

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na to pytanie, powiedziała Kathleen Melanson, profesor nauk o żywieniu i żywności na Uniwersytecie Rhode Island. “W grę wchodzą czynniki genetyczne, żywieniowe, a nawet behawioralne, a stopień, w jakim każdy z tych czynników ma wpływ na daną osobę, będzie różny”.

Jeden z najważniejszych czynników nie ma nic wspólnego z typem ciała, metabolizmem czy rzucaniem zaklęć podczas pełni księżyca: to percepcja. Wiele osób, które wydają się jeść, co chcą, nie przybierając na wadze, w rzeczywistości nie je więcej niż reszta z nas, powiedziała Melanson. Na przykład znajomy, który codziennie je lody, może naturalnie zrekompensować te dodatkowe kalorie, jedząc mniej przy innym posiłku lub mniej podjadając przez resztę dnia.

“Jeśli policzysz kalorie tych ludzi, może się okazać, że wcale nie jedzą tyle, ile myślisz” – powiedział dr Frank Greenway, dyrektor medyczny w Pennington Biomedical Research Center.

Aktywność fizyczna również może mieć znaczenie, ale nie musi to być trening na siłowni. “Niektórzy ludzie po prostu ruszają się więcej, nawet jeśli niekoniecznie są sportowcami” – powiedziała Melanson. Na przykład mogą dużo spacerować, mieć aktywną pracę lub spędzać cały dzień w pogoni za swoimi dziećmi. Istnieją nawet dowody na to, że niektórzy ludzie są genetycznie predysponowani do chęci poruszania się. Ten dodatkowy ruch może również przyspieszyć metabolizm organizmu lub ilość energii, którą organizm wydaje w ciągu dnia. Im więcej się poruszasz, tym bardziej “zwiększa się liczba i aktywność mitochondriów w komórkach mięśnia. To właśnie te elektrownie wytwarzają energię, wykorzystywaną do ruchu” – powiedziała Melanson. Więcej mitochondriów oznacza więcej spalonych kalorii.

Niewiele jest dowodów na to, że – bez ćwiczeń – niektórzy ludzie rodzą się ze spalaniem znacznie większej ilości kalorii niż inni – powiedziała dr Ines Barroso, badaczka z Uniwersytetu Cambridge w Anglii, która bada genetykę otyłości. Ale mogą istnieć fizjologiczne różnice, które pozwalają niektórym ludziom w naturalny sposób zmniejszać liczbę spożywanych kalorii bez ogromnej powściągliwości. Kaskady sygnałów układu nerwowego i hormonów krążących w naszej krwi oddziałują na siebie, informując nas, kiedy jesteśmy głodni lub najedzeni. Nazywa się to systemem regulacji apetytu i u niektórych osób może być on bardziej wrażliwy niż u innych, dodała Melanson.

Jednym z ważnych hormonów zaangażowanych w ten system jest leptyna. Pomaga regulować, ilość jedzenia, jaką będziemy chcieli zjeść w dłuższej perspektywie czasu. Tak więc osoba z bardziej wrażliwym systemem może najeść się do syta, a następnie czuć się pełna przez kilka następnych dni i jeść mniej. “Te osoby w pewnym sensie mogą automatycznie zrekalibrować swój bilans energetyczny, ponieważ ich system sygnalizacji apetytu może powiedzieć: OK, mamy już dość energii”- powiedziała Melanson.

Genetyka może odgrywać rolę w skłonności człowieka do przybierania lub utraty wagi. Naukowcy zidentyfikowali ponad 250 różnych regionów DNA, które są związane z otyłością – wynika z badania z 2019 roku opublikowanego w PLOS Genetics. W tym badaniu naukowcy porównali 1622 zdrowych osób z niskim wskaźnikiem masy ciała (BMI) z 1985 osobami z ciężką otyłością i 10433 osobami z grupy kontrolnej o normalnej wadze. Odkryli, że szczupli uczestnicy mieli mniej genów związanych z otyłością. Ale według Barroso, która była współautorkom badania, same geny nie determinują twojej wagi. “Nie znaleźliśmy genów, które albo chroniłyby wyłącznie przed otyłością, albo predysponowały kogoś do otyłości” – powiedziała Barroso. “Są też ludzie, którzy mają genetyczne uwarunkowania otyłości, ale nie są otyli”- dodała.

Ostatecznie odpowiedź jest złożona: nasza skłonność do tycia lub utrzymywania wagi nie jest z góry określona, ​​ale też nie jest całkowicie pod naszą kontrolą. Nie ma genetycznego włącznika, który pozwala niektórym ludziom jeść wszystko, czego chcą, bez przybierania na wadze. Jednocześnie tendencja do przybierania na wadze niekoniecznie jest spowodowana brakiem samokontroli, powiedziała Melanson.

 

Źródła: Isobel Whitcomb / Live Science

Genetic determinants of voluntary exercise

Genetic architecture of human thinness compared to severe obesity

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x