Dlaczego wszystkie planety są okrągłe?

Nasz Wszechświat ma co najmniej jeden sekstylion planet. Sekstylion to liczba tak ogromna, że ​​praktycznie nie można jej sobie wyobrazić. Każda z sekstylionów planet we Wszechświecie jest okrągła. Nie ma wśród nich ani jednego prostopadłościanu, dwunastościennego czy kształtu Tobleronu.

Dlaczego planety są okrągłe?

Planeta zaczyna się jako chmura skał i cząstek pyłu obracająca się wokół gwiazdy. Cząsteczki przyciągają się pod wpływem grawitacji, aż utworzą pojedynczą plamę. Gdy ta kropelka przyciąga więcej materii, staje się coraz większa, aż zbierze wszystko na swojej drodze.

Ponieważ grawitacja działa jednakowo we wszystkich kierunkach, kropelka staje się okrągła. Wyobraź sobie tysiące ludzi, którzy próbują zbliżyć się jak najbliżej do okrągłego baru w pubie. Gdyby kolejka była długa na sześć osób po jednej stronie baru i na dwie osoby po drugiej, nowi przybysze dołączaliby do krótszej kolejki i ostatecznie kolejki by się wyrównywały, pozostawiając okrągły tłum spragnionych klientów. Tak działa grawitacja w tym przypadku.

© Getty Images

Czy planety są idealną kulą?

Okrągłość nie jest idealna. Na przykład Ziemia jest „spłaszczoną sferoidą”: jest prawie kulista, ale ma wybrzuszenie pośrodku. Dzieje się tak z powodu obrotu planety.

Za każdym razem, gdy Ziemia obraca się raz wokół własnej osi, środek przemieszcza się dalej niż wierzchołek. Oznacza to, że ląd na równiku porusza się szybciej niż ląd na biegunach, a im szybciej coś się obraca, tym bardziej jest wyrzucane na zewnątrz.

Podobnie jak większość z nas, gdy osiągnie pewien wiek, nowa planeta zawsze ma wybrzuszenie wokół swojego środka. Efekt jest znacznie większy na innych planetach, które nie są tak solidne. Saturn, który w większości składa się z gazu, ma średnicę o 11 000 kilometrów dłuższą między dwoma punktami na równiku niż między biegunami. Ta dodatkowa grubość może również przynieść dramatyczne rezultaty: jeśli planeta zgromadzi wystarczającą ilość dodatkowej masy wokół swojego środka, całość może zostać wyrzucona w kosmos, ostatecznie formując się w księżyc. Ale jeśli masz nadzieję na księżyc w kształcie sześcianu, będziesz czekać dość długo.

Czy wszystkie księżyce są okrągłe?

Kometa 67P / CG, znana jako „gumowa kaczka” zdjęcie zrobiona przez NavCam Rosetty © ESA / Rosetta / NAVCAM

Asteroidy i księżyce są mniejsze niż planety, więc mają mniejszą grawitację, a to oznacza, że ​​są mniej okrągłe. Przedstawiona powyżej kometa 67P to jedna bilionowa masy Ziemi i ma kształt bardzo dziwnej gumowej kaczki.

 

Źródło: The QI Elves / Funny You Should Ask . . .

Zdjęcie: es.123rf.com

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x