Brakuje dwóch słynnych zeszytów Darwina

Według Cambridge University Library w Anglii złodziej mógł ukraść dwa zeszyty Karola Darwina, w tym jeden zawierający jego kultowy szkic „Drzewo życia [Tree of Life]” z 1837 roku.

Książki widziano ostatnio jesienią 2000 roku, kiedy zostały zabrane z Special Collections Strong Rooms w Cambridge University Library na sesję zdjęciową. Jednak podczas rutynowej kontroli w styczniu 2001 r. kuratorzy odkryli, że brakuje małego niebieskiego pudełka z książkami. Chociaż możliwe jest, że pudełko zostało zagubione, wyczerpujące poszukiwania przez lata nie przyniosły rezultatów, więc biblioteka rozważa możliwość kradzieży pudełka.

„Mam złamane serce, że lokalizacja tych zeszytów Darwin, w tym rysunków kultowego z “Drzewa życia”, jest obecnie nieznany,” Jessica Gardner, bibliotekarz uniwersytecki i dyrektor usług bibliotecznych. „Ale jesteśmy zdeterminowani, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby odkryć, co się stało i nie pozostawimy żadnego kamienia na kamieniu podczas tego procesu”.

Biblioteka podała wiadomość o zaginionych zeszytach 24 listopada, zwanym również „Dniem Ewolucji” – w 161 rocznicę publikacji przełomowej książki Darwina „O powstawaniu gatunków”, którą napisał około 20 lat po sporządzeniu notatek zapisanych w zaginionym notatniku.

Darwin wykonał szkic w wieku 28 lat, wkrótce po powrocie ze swojej światowej wyprawy na pokładzie HMS Beagle. Te zeszyty nazywane są „Notatnikami transmutacji” Darwina, ponieważ w tym miejscu po raz pierwszy stworzył teorię, w jaki sposób gatunki mogą „transmutować” od form wczesnych do późniejszych, co zostało później zdefiniowane jako teoria ewolucji Darwina.

Drugi notatnik zawiera notatki Darwina dotyczące jego teorii ewolucji pod względem rozmieszczenia geograficznego, pochodzenia ludzi i klasyfikacji ze względu na pochodzenie – zgodnie z Cambridge University Library.

Charles Darwin napisał „Myślę” (na górze po lewej), a następnie narysował słynny szkic „Drzewo Życia” w jednym z brakujących zeszytów. (Zdjęcie: Cambridge University Library)

Teoria Darwina była w jego czasach kontrowersyjna, chociaż ewolucja jest teraz potwierdzona naukowo. Według raportu Pew Research Center z 2009 roku, około 97% współczesnych naukowców akceptuje tę teorię. Jednak pomimo wielu biologicznych, genetycznych i geologicznych dowodów wspierających teorię Darwina, temat ten jest nadal dyskutowany w amerykańskich klasach; około 60% nauczycieli biologii publicznych szkół wyższych mówią, że nie opowiadają się za kreacjonizmem czy ewolucjonizm podczas lekcji, zgodnie z 2011 raport w czasopiśmie Science.

Oba brakujące zeszyty są dostępne cyfrowo online – tu i tutaj – ale biblioteka ma nadzieję na odzyskanie prawdziwych zeszytów. Poinformowali policję Cambridgeshire, która dodała zeszyty do bazy danych Interpolu o skradzionych dziełach sztuki, a także odnotowała ich zniknięcie w brytyjskim rejestrze strat sztuki.

„Bylibyśmy niezmiernie wdzięczni, gdybyśmy mogli usłyszeć od pracowników, byłych lub obecnych, przedstawicieli branży książkowej, badaczy lub ogółu społeczeństwa, informacje które mogą pomóc w odzyskaniu zeszytów” – powiedział Gardner. „Ktoś gdzieś może mieć wiedzę, która pomoże nam przywrócić te zeszyty na właściwe miejsce, do kulturowego i naukowego dziedzictwa Wielkiej Brytanii”.

Źródła: Stephanie Pappas

Darwin’s missin notebooks

Section 5: Evolution, Climate Change and Other Issues

Defeating Creationism in the Courtroom, But Not in the Classroom

Zdjęcia: Cambridge University Library

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x