Dzieci w wieku szkolnym piją mniej alkoholu ale palą więcej marihuany

Młodzież nie piją już tyle co kiedyś. W rzeczywistości ponad jedna czwarta w ogóle nie pije alkoholu, jak pokazują ostatnie badania.

To dobra wiadomość dla zdrowia. Ale są też minusy w tych danych: podczas gdy spożycie alkoholu spada wśród 18-22-latków, spożycie marihuany rośnie. Nowe badania pokazują, że liczba młodzieży zażywających zarówno alkohol, jak i marihuanę również rośnie, co zwiększa obawy dotyczące przyszłego wzrostu problemów związanych z uzależnieniami .

Profesor psychologii na Uniwersytecie Stanowym w Teksasie – Ty Schepis – który od ponad 15 lat zajmuje się używaniem narkotyków przez młodzież. Jego głównym zainteresowaniem jest to, jak używanie substancji zmienia się w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości. To okres głębokich zmian: 13-latek bardzo różni się od 25-latka niemal pod każdym względem.

Wraz z kolegami z University of Michigan, University of Central Florida i Iowa State University badał trendy w używaniu alkoholu i marihuany u młodzieży, aby lepiej zrozumieć, jak zmienia się ich używanie wraz z wiekiem. Najnowsze liczby dają nadzieję i troskę.

Gen Z przełamuje stereotypy

Istnieją powody, dla których istnieje stereotyp upijających się i zażywających narkotyki młodzieży, o czym świadczą zdjęcia i filmy z barów i imprez studenckich. Ale ankiety i  analiza sugerują, że upijanie się nie jest tak powszechne, jak się wydaje.

Korzystając z danych z corocznego National Survey on Drug Use and Health, stwierdzono, że w 2018 r. prawie 30% dorosłych w wieku 18-22 lat w college’u nie wypiło ani jednego napoju alkoholowego w poprzednim roku, w porównaniu z mniej niż jedną czwartą w 2002 r. ponad 60% w ogóle nie używało marihuany.

Wśród osób w wieku od 18 do 25 lat liczba osób, które deklarowały upijanie się w poprzednim roku, spadła z 39% w 2015 r. do 34% w 2019 r. Na to przynajmniej częściowo mogą mieć wpływ przekonania, które kształtują się w szkole średniej. Inne badanie pokazuje, że prawie trzy czwarte maturzystów uważa, że ​​ich przyjaciele byliby przeciwni weekendowemu upijaniu się, w porównaniu z nieco ponad połową we wczesnych latach 80-tych.

Młodzież – zazwyczaj w wieku od 12 do 17 lat – była bardziej skłonna do unikania zarówno alkoholu, jak i marihuany niż dwie dekady temu, co jest częścią większego trendu w spadku używania substancji i ryzykownych zachowań wśród nastolatków, co wynika z różnych krajowych badań i źródeł danych. W 2019 roku prawie 80% nastolatków w ogóle nie spożywało alkoholu w poprzednim roku, w porównaniu z 65% w 2002 roku, a 87% nie używało marihuany.

Używanie marihuany i alkoholu

Zła wiadomość jest taka, że ​​wzrosła liczba młodzieży w college’u, którzy przynajmniej raz w poprzednim roku użyli marihuany, z 33% do 37%.

Zdecydowana większość osób, które twierdziły, że używała marihuany, używała również alkoholu. Okazało się, że wzrost liczby młodzieży używającej obu tych substancji było wynikiem spożywania przez młodzież alkoholu w połączeniu z marihuaną.

Ten wzrost używania zarówno alkoholu, jak i marihuany jest ważnym sygnałem ostrzegawczym, ponieważ młodzież z tej grupy miała również znacznie wyższe wskaźniki używania innych nielegalnych narkotyków, takich jak kokaina i nadużywanie leków na receptę, w tym leków, takich jak opioidy lub benzodiazepiny.

Może to oznaczać, że w nadchodzących latach większa liczba ludzi będzie wymagać leczenia odwykowego.

Skąd te zmiany?

Jedna z teorii zmieniających się trendów w używaniu alkoholu i marihuany głosi, że używanie substancji przez nastolatków zaczyna się teraz w późniejszym wieku.

Dane potwierdzają to: liczba nastolatków rozpoczynających picie alkoholu nieco spadła, podczas gdy więcej dorosłych w wieku studenckim po raz pierwszy używa alkoholu i marihuany. Dlaczego ta zmiana ma miejsce, jest mniej jasna, ale jedna z teorii głosi, że w ostatnich latach nastolatki angażują się w bardziej wirtualny kontakt niż kontakt twarzą w twarz i rzadko używają substancji, gdy są sami.

Zmieniające się przepisy prawdopodobnie również odgrywają rolę. Marihuana jest obecnie legalna do użytku medycznego lub rekreacyjnego w coraz większej liczbie stanów .

Postawy wobec alkoholu i marihuany również uległy zmianie na przestrzeni lat, szczególnie w przypadku marihuany.

Badanie Monitoring the Future, które śledziło używanie substancji u nastolatków i młodzieży od 1975 r., wskazuje zarówno na gwałtowny spadek dezaprobaty dla marihuany wśród uczniów szkół średnich, jak i spadek postrzegania przez nich szkodliwości marihuany. W rzeczywistości więcej młodych ludzi w tej grupie wiekowej widzi teraz więcej szkody w wyniku regularnego spożywania alkoholu niż dezaprobaty wobec marihuany.

Jak pandemia zmieni nawyki młodych ludzi związanych z alkoholem i marihuaną, nie jest jeszcze jasne. Jedno z badań przeprowadzonych tej wiosny, kiedy zamknięto wiele restauracji i barów, wykazało, że osoby powyżej 30. roku życia piły alkohol o 14% częściej. Jednak kiedy naukowcy z Australii skupili się na młodzieży z pokolenia Z, odkryli inną historię: starsze grupy wiekowe mogą więcej pić, ale przy zamkniętych barach i restauracjach 44% osób w wieku studenckim twierdzi, że pije mniej .

Źródła: Ty Schepis

Assessment of Changes in Alcohol and Marijuana Abstinence, Co-Use, and Use Disorders Among US Young Adults From 2002 to 2018

Key Substance Use and Mental Health Indicators in the United States: Results from the 2019 National Survey on Drug Use and Health

College-age kids and teens are drinking less alcohol – marijuana is a different story

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x