Zestaw do samodzielnego wyhodowania ludzkich steków nie jest „technicznie” kanibalizmem

Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” może wkrótce stać się dużo bardziej dosłowne.

„Zestaw do samodzielnego przygotowywania posiłków” – przeznaczony do uprawy steków z ludzkich komórek został niedawno nominowany do „Design of the Year” przez londyńskie Design Museum.

Nazwany stekiem Uroboros na cześć okrągłego symbolu węża zjadającego swój ogon, hipotetyczny zestaw zawierałby wszystko, czego potrzeba do wykorzystania własnych komórek do wyhodowania miniaturowych steków z ludzkiego mięsa.

„Ludzie myślą, że jedzenie siebie jest kanibalizmem, tak w zasadzie nie jest” – powiedziała magazynowi Dezeen Grace Knight, jedna z projektantek .

Zanim zaczniesz biegnąć po portfel, wiedz, że nie jest to produkt dostępny do kupienia. Został stworzony przez naukowca Andrew Pellinga, artystę Orkana Telhana i Knighta, projektanta przemysłowego, na zamówienie Philadelphia Museum of Art na wystawę w zeszłym roku.

„Samodzielny rozwój gwarantuje, że Ty i Twoi bliscy zawsze znacie pochodzenie żywności, sposób jej wyhodowania oraz że komórki zostały pozyskane w sposób etyczny i konsensualny”, stwierdza strona internetowa poświęcona wyimaginowanym produktom.

Projekt powstał jako krytyka przemysłu mięsnego wytwarzającego mięso w laboratoriach, o którym projektanci powiedzieli magazynowi Dezeen, że nie są tak przyjazne dla zwierząt, jak można by się spodziewać. Mięso hodowane w laboratorium opiera się na płodowej surowicy bydlęcej wykorzystywanej do hodowli komórek zwierzęcych, chociaż niektóre firmy twierdziły, że znalazły alternatywę. FBS wytwarza się z krwi płodu cielęcego po uboju ciężarnych krów.

Mięso wyhodowane w laboratorium nie zostało jeszcze dopuszczone do spożycia przez ludzi, chociaż niektóre produkty mogą trafić na półki sklepowe w ciągu najbliższych kilku lat.

„Ponieważ przemysł mięsny uprawiany w laboratoriach rozwija się szybko, ważne jest, aby opracowywać projekty, które wychodzą poza niektóre z jego podstawowych ograniczeń, aby wyjść poza szum medialny” – powiedział Pelling Dezeen.

Jak donosi magazyn, hodowanie steku z Uroborosa zajmie około trzech miesięcy przy użyciu komórek pobranych z wnętrza policzka. Do zrobienia steków wystawionych w muzeum zespół wykorzystał kultury komórek ludzkich zakupione z American Tissue Culture Collection i wyhodowano je przy pomocy ludzkiej krwi, która się popsuła i innym wypadku zostałaby zniszczona.

„Przeterminowana ludzka krew jest materiałem odpadowym w systemie medycznym, jest tańsza i bardziej zrównoważona niż FBS, ale mniej akceptowana kulturowo” – powiedział Knight dla Dezeen.

Źródła: foxnews.com | Zdjęcia: ourochef / Twitter

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x