The Five Smalls – Tokyo prosi obywateli o przestrzeganie pięciu wytycznych

Z okazji Święta Dziękczynienia w przyszłym tygodniu wiele osób w Stanach Zjednoczonych staje przed dylematem, jak, jeśli w ogóle, świętować doroczne spotkanie podczas pandemii koronawirusa. Chociaż Japonia być może nie będzie musiała odpowiadać na tego rodzaju pytania w tym miesiącu, wkrótce będzie musiała znaleźć podobne odpowiedzi.

Grudzień i styczeń to najbardziej ruchliwe okresy w japońskim kalendarzu towarzyskim. Oprócz imprez bożonarodzeniowych, które są popularne wśród nastolatków i młodych osób, grudzień jest oznaczony bonenkai, czyli dosłownie „imprezami zapomnij o roku”, w których wiele osób uczestniczy w różnych imprezach w różne dni z różnymi grupami przyjaciół i współpracowników. Po tym często następują wycieczki do rodzinnych miast, aby spędzić Nowy Rok z krewnymi, a w styczniu nadchodzi czas na shinnenkai, imprezy z okazji rozpoczęcia nowego roku, często z tymi samymi grupami ludzi co bonenkai.

Całe to poruszanie się, często w transporcie publicznym, a następnie spędzanie czasu na rozmowach i jedzeniu z innymi w zamkniętych pomieszczeniach stanowi scenariusz wysokiego ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. W związku z nagłym wzrostem liczby zakażeń w Tokio w ciągu ostatnich kilku dni, gubernator Tokio Yuriko Koike zorganizował w czwartek (19.11) specjalną konferencję prasową, wprowadzając protokół uświadamiający o nazwie „The Five Smalls” (po japońsku Itsutsu no Ko), wzywając obywateli do przestrzegania – Japonia wkracza w swój tradycyjny sezon towarzyski.

Five Smalls to:
1. Mała liczba osób: Należy utrzymywać jak najmniejszą liczbę osób przy posiłkach.
2. Krótka ilość czasu: Jeśli to możliwe, trzymaj posiłek do jednej godziny lub mniej.
3. Małe głosy: ciesz się rozmowami, rozmawiając cicho.
4. Małe talerze: Podziel jedzenie tak, aby każda osoba jadła z własnego talerza.
5. Zwracaj uwagę na nawet najmniejsze czynniki: używaj środków dezynfekujących, upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane i staraj się nosić maseczki.

Oprócz wzywania ludzi do przestrzegania wytycznych, Koike powiedział również, że Tokio podnosi poziom ostrożności w zakresie infekcji do „najwyższej ostrożności”, chociaż jak dotąd nie wprowadzono żadnych dodatkowych ograniczeń dotyczących działalności biznesowej lub zgromadzeń.

Źródła: Livedoor News/Abema Times via Jin

Zdjęcia: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x