Płetwale błękitne z Antarktydy wracają do Georgii Południowej po prawie 100 latach

Krytycznie zagrożony wyginięciem płetwal błękitny – największe zwierzę, jakie kiedykolwiek istniało – powrócił do wód w pobliżu odległej wyspy Georgia Południowa w pobliżu Antarktydy, prawie 100 lat po tym, jak mega-ssak prawie wyginął w wyniku wielorybnictwa przemysłowego.

Naukowcy twierdzą, że niedawne badanie wód wokół subantarktycznej wyspy – ośrodka przemysłowego połowu wielorybów do czasu zakazu w latach 60.XX wieku – odnotowało dziesiątki płetwali błękitnych, w latach 1998-2018 zaobserwowano tylko jednego wieloryba.

„W poprzednich latach wskazywano na to, że do Georgii Południowej może wracać więcej płetwali błękitnych” – powiedziała Susannah Calderan, ekolog ssaków morskich. „Ale byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tym, ile widzieliśmy w tym roku”.

Calderan, pracownik naukowy w Scottish Association for Marine Science (SAMS), jest główną autorką badania nad odrodzeniem się płetwali błękitnych w pobliżu Georgii Południowej, opublikowanego w czwartek (19 listopada) w czasopiśmie Endangered Species Research .

W styczniu i lutym tego roku przebywała na pokładzie nowozelandzkiego statku badawczego Braveheart na wyprawę po wodach wokół Georgii Południowej pod przewodnictwem biologa wielorybów Jen Jacksona z British Antarctic Survey, współautora nowych badań.

Naukowcy, byli zdumieni, gdy znaleźli liczne płetwale błękitne w regionie, w którym kiedyś je wytępiono – 38 obserwacji na powierzchni w ciągu kilku tygodni, w tym łącznie 58 pojedynczych wielorybów, a także wiele akustycznych detekcji dokonanych przez „sonobuoy / boja sonarowa” służący do monitorowania podwodnych śpiewów wielorybów.

Wyspa subpolarna

Georgia Południowa to największa wyspa w odległym archipelagu południowoatlantyckim, znanym jako Georgia Południowa i Sandwich Południowy.

Wyspa znajduje się około 2500 mil (4000 km) od wybrzeża Antarktydy, ale znajduje się w obszarze zbieżności Antarktydy – hydrologicznej granicy między zimnymi wodami wokół Antarktydy a cieplejszymi wodami dalej na północ.

Obecnie jest zamieszkana przez ludzi tylko przez kilka miesięcy każdego lata, ale Georgia Południowa odegrała znaczącą rolę w historii eksploracji Antarktydy .

Na początku XX wieku stał się ośrodkiem wielorybnictwa przemysłowego – właściwie „Ground Zero” wielorybnictwa, najpierw humbaków, a później płetwali błękitnych.

Według badań Calderana w latach 1904–1971 w południowej Georgii zabito ponad 42 000 płetwali błękitnych, większość z nich przed połową lat 30. „Na początku XX wieku w wodach Georgii Południowej roiło się od płetwali błękitnych; w ciągu nieco ponad 30 lat wszystkie zniknęły” – napisali naukowcy.

„To tylko kwestia szczęścia, że ​​nie zostały całkowicie zniszczone” – powiedziała Calderan. „Oszacowano, że pod koniec połowów wielorybów populacja płetwali błękitnych stanowiła 0,15% ich pierwotnego poziomu sprzed masowych polowań. Mogły nie przetrwać.”

Dodała, że ​​chociaż populacja płetwali błękitnych w innych częściach Antarktydy wzrastała w ostatnich dziesięcioleciach, majestatycznych mieszkańców oceanu były prawie niespotykane w wodach wokół Georgii Południowej aż do ostatniej wyprawy.

Odrodzenie wieloryba

Bliskie wyginięcie płetwali błękitnych wokół Georgie Południowej na początku XX wieku mogło spowodować utratę ich „pamięci kulturowej” o obfitości kryla antarktycznego – malutkich pływających skorupiaków występujących w ogromnych rojach na Oceanie Południowym i jedynym pożywieniem wielorybów błękitnych. Wiedza o żerowiskach wielorybów może być przekazywana z matki na ich młode. „Być może istniała kulturowa pamięć zwierząt, które przybywały do ​​Georgii Południowej, która została utracona, ponieważ zostały wymordowane” – powiedział Calderan. „Nie mogli przekazać wiedzy o żerowiskach, ponieważ żadnego z nich tam nie było”.

Jednak dowody z niedawnego badania sugerują, że przynajmniej niektóre płetwale błękitne ponownie odkryły obfitość kryla w Południowej Georgie.

„Myślę, że możemy dostrzec dowody na wierność niektórych obszarów żerowania, co byłoby wyjaśnieniem, dlaczego liczba [płetwali błękitnych] zaczęła rosnąć na Antarktydzie, ale w Georgii Południowej zajęło to więcej czasu” – powiedziałaCalderan.

Wzrost liczebności płetwali błękitnych w Georgie Południowej nastąpił po badaniach BAS wskazujących, że populacja humbaków w tym regionie również wzrosła – podobnie jak płetwale błękitne, humbaki niemal wyginęły przez przemysłowe polowania.

– To dobry znak – powiedziała Calderan. „To był obszar, który został szczególnie mocno dotknięty przez polowanie na wieloryby, i naprawdę zachęcające jest, że znów zaczynamy tam widzieć wieloryby”.

Źródła: Tom Metcalfe

South Georgia blue whales five decades after the end of whaling

Zdjęcia: Michael L. Baird via Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x