Naukowcy odtwarzają zapach XVI-wiecznej Europy

Historia jest pisana, czytana, opowiadana – ale rzadko kiedy czujemy jej zapach.

Historycy i naukowcy z całej Europy spotkali się teraz z perfumiarzami i muzeami, aby stworzyć wyjątkowy projekt: uchwycić zapach Europy między XVI a początkiem XX wieku. Dzisiejsza europejska ulica może pachnieć kawą, świeżo upieczonym chlebem i papierosami. Ale jak pachniał setki lat temu? W ramach tego trzyletniego projektu o nazwie „Odeuropa” naukowcy chcą znaleźć wszystkie stare zapachy Europy – a nawet odtworzyć niektóre z tych starożytnych zapachów: od zapachów suchego tytoniu i ziemistych ziół leczniczych po zapachy śmierdzących kanałów.

Aby to zrobić, najpierw zbudują sztuczną inteligencję, która zostanie wyszkolona do skanowania tekstów historycznych, napisanych w siedmiu różnych językach, pod kątem dowolnych opisów zapachów. AI zostanie również przeszkolona w wykrywaniu obrazów obiektów w tekstach, które mogą być aromatyczne. Zespół wykorzysta następnie te informacje do stworzenia internetowej encyklopedii zapachów.

„Encyklopedia dziedzictwa zapachowego” będzie zawierać niektóre zapachy i prześledzi historie stojące za zapachami, miejscami i praktykami węchowymi, zgodnie z postem na stronie internetowej Odeuropa autorstwa kierownika projektu Ingeer Leemans, profesora historii kultury na Vrije Universiteit Amsterdam. „Ta baza danych stanie się archiwum  dziedzictwem węchowym Europy, umożliwiając przyszłym pokoleniom dostęp i poznawanie pachnącej przeszłości” – napisała.

Następnie naukowcy będą współpracować z chemikami i producentami perfum, aby odtworzyć zapachy z przeszłości i dowiedzieć się, jak je prezentować w muzeach i innych miejscach historycznych.

„Dla mnie tytoń jest naprawdę centralnym zapachem w historii i dziedzictwie Europy” – powiedział William Tullett, wykładowca historii na Anglia Ruskin University w Cambridge w Anglii i członek zespołu Odeuropa w filmie przedstawiającym Odeuropę. „Jest to gorący, dymny, ostry zapach, ale oczywiście nie jest to w ogóle jeden zapach, ponieważ perfumiarze, sprzedawcy tytoniu i sklepy spożywcze eksperymentowali z aromatyzowaniem tytoniu na różne sposoby”.

Ten zapach – i wiele innych – jest zaplątany w historii.

Encyklopedia będzie zawierała również opisy ludzi, dla których zapach był ważny, takich jak lekarze. Innymi zapachami, które mogłyby znaleźć się w encyklopedii, są zioła, takie jak rozmaryn, których ludzie używaliby do ochrony przed zarazą lub „pachnące sole” stosowane w przypadku ataków padaczki i omdleń – powiedział.

Ale historia nie była wypełniona tylko interesującymi i przyjemnymi zapachami ale i śmierdzącymi.

„Uważam, że szczególnie interesujące jest zapoznanie publiczności z całą gamą zapachów, takich jak śmierdzący kanał” – powiedział Caro Verbeek, historyk zapachów z Vrije Universiteit Amsterdam i członek zespołu Odeuropa. „Dzięki temu staniemy się bardziej świadomi tego, jak odnosimy się do zapachów dzisiaj oraz dowiemy się jakie inne zapachy były cenione w przeszłości”.

Nieprzyjemne zapachy również mają swoją historię – zmieniło się nasze postrzeganie tego, co było przyjemne lub śmierdzące. Na przykład zapachy ciała stały się tematem tabu dopiero na początku XX wieku, kiedy produkcja przemysłowa sprawiła, że ​​perfumy i mydło stały się dostępne dla niższych klas społecznych. „Obornik zwierzęcy był gloryfikowany przez pisarzy około 1900 r., ponieważ wyrażał tęsknotę za wsią, ale był także sposobem wyrażenia się o „bezwonnej” i „cywilizowanej” burżuazji.

Przy obecnej technologii prawie każdy zapach można zsyntetyzować, powiedział Verbeek. W projekcie trudniej będzie znaleźć opisy zapachów, bo ludzie nie zawsze o nich rozmawiali i nie pisali.

Zapach odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu, działając nawet jako potężny wehikuł czasu do naszej własnej przeszłości, dzięki jego zdolności do wywoływania dawno zapomnianych wspomnień. Ale jest też kluczowym narzędziem w opowiadaniu historii innych.

„Zapach daje nam dostęp do przeszłości w znacznie bardziej intymny, bezpośredni i emocjonalny sposób niż język i obrazy” – powiedział Verbeek. Projekt, oparty na dotacji w wysokości 2,8 mln euro (3,3 mln dolarów), ma się rozpocząć w styczniu.

Źródła: Yasemin Saplakoglu

Scents of history: study hopes to recreate smells of old Europe

Odeuropa awarded €2.8M grant for research project on European olfactory heritage and sensory mining

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x