Koniec radioteleskopu Arecibo – ikony astronomii

Dni Arecibo dobiegły końca. Po awarii dwóch kabli pomocniczych w ostatnich miesiącach, szeroka na 305 m antena obserwatorium radiowego jest uszkodzona i nie da się jej naprawić, ogłosiła 19 listopada National Science Foundation – antena zostanie wycofany z eksploatacji i zdemontowana.

„To śmierć członka rodziny” – mówi astronom Martha Haynes z Cornell University, która używała teleskopu w Puerto Rico do badania wodoru we wszechświecie, odkąd skończyła college w 1973 roku. „Dla tych z nas, którzy używają Arecibo i meli nadzieję, że będą używać go w przyszłości, to katastrofa.”

Teleskop, znany z występów w filmach takich jak GoldenEye i Contact, składa się z szerokiej anteny do zbierania fal radiowych z kosmosu i skupiania ich na detektorach umieszczonych w kopule zawieszonej nad czaszą. W sierpniu jeden z kabli podtrzymujących kopułę wysunął się z gniazdka i wybił dziurę w antenie.

NSF i University of Central Florida, który zarządza teleskopem, planowały naprawę kabla, powiedział Haynes. Ale potem, 6 listopada, niespodziewanie pękł drugi kabel. Zerwanie trzeciego kabla mogłoby spowodować kołysanie się platformy podtrzymującej kopułę lub zawalenie się całej konstrukcji.

NSF ustaliła, że ​​nie ma bezpiecznego sposobu na naprawę teleskopu – poinformowała agencja 19 listopada.

„Zanim pojawiły się te oceny, nie pytaliśmy, czy obserwatorium powinno zostać naprawione, ale jak je naprawić”, powiedział Ralph Gaume, dyrektor Wydziału Nauk NSF astronomiczny, w oświadczeniu. „Ostatecznie jednak większość danych pokazała, że ​​po prostu nie możemy tego zrobić bezpiecznie. I to jest linia, której nie możemy przekroczyć ”.

Zamknięcie jest ostatnim z serii katastrof Arecibo. Inny kabel został uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w 2014 r. Naprawy tego kabla zostały opóźnione przez huragan Maria w 2017 r. , który tymczasowo wyłączył obserwatorium, ponieważ Puerto Rico nastąpiły powszechne przerwy w dostawie prądu i kryzysy humanitarne. Obserwatorium od lat jest ofiarą groźby lub faktycznych cięć budżetowych.

Ale jego utrata jest poważnym ciosem dla astronomii. Zbudowane w 1963 roku Arecibo było jednym z najlepszych obiektów na świecie do obserwacji, od tajemniczych wybuchów fal radiowych z kosmosu po śledzenie asteroid bliskich Ziemi, które mogą potencjalnie zderzyć się z naszą planetą. Był również używany we wczesnych dniach poszukiwań pozaziemskiej inteligencji, czyli SETI.

Obserwatorium Arecibo występowało między innymi w filmach, skanowało niebo w poszukiwaniu niebezpiecznych asteroid i wykryło tajemnicze rozbłyski radiowe z kosmosu. UNIVERSITY OF CENTRAL FLORIDA

„Astronomowie nie mają wielu sprzętów służących określonemu celowi” – mówi Haynes. Każdy nowy [teleskop] ma unikalne zalety w stosunku do istniejących teleskopów. „Więc kiedy stracisz jednego, tracisz…”.

Koniec obserwatorium to także symboliczna i praktyczna strata dla Puerto Rico, mówi badacz radioastronomii Kevin Ortiz Ceballos na Uniwersytecie Puerto Rico w Arecibo, który wykorzystał obserwatorium do zbadania pierwszej znanej międzygwiazdowej komety i gwiazd, na których znajdują się egzoplanety.

„Arecibo jest jak ikona nauki z Puerto Rico” – mówi. „To absolutnie druzgocące”.

„Utrata tego [teleskopu], zwłaszcza po tym wszystkim, co straciliśmy przez ostatnie pół dekady, sprawia, że ​​czuję się skazany na to, by nasz kraj był po prostu ruiną” – mówi. „Staje się oznaką szerszego upadku. To naprawdę tragiczne ”.

Źródła: Lisa Grossman

National Science Foundation. NSF begins planning for decommissioning of Arecibo Observatory’s 305-meter telescope due to safety concerns. November 19, 2020.

Zdjęcia: UCF/AO

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x