Japonia podarowuje światu First Essence Tagame Gin zrobiony z gigantycznego robaka wodnego

Może zechcesz zechcesz spróbować – Japonia jest gotowa “uwolnić” pierwszy w kraju destylowany spirytus zrobiony z owada – jest również pierwszym na świecie spirytusem zrobionym z tagame, rodzaju gigantycznego robaka wodnego.

Tagame tajwański (nazwa łacińska: Lethocerus indicus) to gatunek jadalnej olbrzymiej pluskwy wodnej spożywanej w wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej.

Ten produkt jest wynikiem wspólnych wysiłków firmy Antcicada z Tokio i destylarni Alchemiae Tatsumi w Gujo w prefekturze Gifu. Antcicada sprowadził tagame z Tajlandii i spędził dużo czasu opracowując wysokiej jakości napój alkoholowy, używając ginkoro (shochu z osadu z sake) i shochu z cykorii jako bazowego trunku. Składniki roślinne dodawane do bazy to jagody jałowca i aromatyczna esencja feromonów pochodzących z samca tagame.

Jagody jałowca i tagame

Mówi się, że ekstrahowana esencja tagame pachnie owocowo jak gruszka lub jabłko.

Ponadto proces destylacji odbywa się w kabutokama, o której mówi się, że w dużej mierze zniknęła z Japonii w erze Meiji (1868-1912).

Do tej pory współpracujący zespół wyprodukował 305 butelek First Essence Tagame Gin. Butelka o pojemności 500 ml (16,9 uncji) jest sprzedawana za 6000 jenów (58 USD / ~ 217,79 PLN) u wybranych sprzedawców detalicznych w Japonii.

Źródła: PR Times via IT Media

Zdjęcia: PR Times

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x