Fauci mówi że szybkość testów szczepionek COVID nie zagrażała bezpieczeństwu

Moderna i Pfizer ogłosiły niedawno, że ich szczepionki na koronawirusa były w około 95% skuteczne w zapobieganiu COVID-19. Jeszcze rok temu ani jedna osoba nie wiedziała, że ​​nowy koronawirus istnieje.

Ta niesamowita prędkość rozwoju szczepionek jest bezprecedensowa. Ale to nie zagroziło bezpieczeństwu szczepionki ani naukowej integralności procesu, powiedział dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych podczas briefingu w Białym Domu w czwartek (19 listopada).

Powiedział raczej, że „było to odzwierciedleniem niezwykłych postępów naukowych w tego typu szczepionkach, które pozwoliły nam zrobić rzeczy w ciągu kilku miesięcy, które faktycznie wcześniej zajmowały by lata” – powiedział. „Naprawdę chcę rozwiać ten niepokój, jaki ludzie mają w związku z tym”.

Fauci powiedział, że niezależne grono ludzi, „które nie są lojalne nikomu, ani administracji, ani mnie, ani firmom”, jako pierwsi przejrzało dane z późnego etapu badań klinicznych firm. To oni „uznali, że to jest w porządku”.

Firmy wkrótce wystąpią o zezwolenie na użycie w sytuacjach awaryjnych (EUA), które jest zezwoleniem udzielonym przez Food and Drug Administration (FDA) na niezatwierdzone produkty do użytku w sytuacjach awaryjnych. FDA następnie przeanalizuje dane „bardzo dokładnie”, z pomocą Komitetu Doradczego ds. Szczepionek i Pokrewnych Produktów Biologicznych przed podjęciem decyzji o przyznaniu EUA i ostatecznie licencji, powiedział Fauci.

„Musimy więc położyć kres wszelkim hipotezą, że zostało to pospiesznie zrobione w niewłaściwy sposób” – powiedział Fauci. „To jest naprawdę solidne”.

Poprzednie badania sugerowały, że aż połowa ludzi w Stanach Zjednoczonych nie ufa szczepionkom COVID-19, co było częściowo spowodowane upolitycznioną komunikacją wokół nich. Ale nowa ankieta Gallupa, która została opublikowana we wtorek (17 listopada), sugeruje, że więcej Amerykanów, około 58%, twierdzi, że jest teraz gotowych na szczepionkę COVID-19.

„Imponująca skuteczność” tych szczepionek „powinna motywować ludzi do uświadomienia sobie, że jest to coś, w czym chcesz uczestniczyć” – powiedział Fauci. Ostateczna analiza szczepionki Pfizera sugerowała, że ​​była w 95% skuteczna w zapobieganiu COVID-19, a wstępna analiza szczepionki Moderna sugerowała, że ​​była ona skuteczna w 94,5% w zapobieganiu COVID-19 (nie opublikowali jeszcze informacji z końcowej analizy).

FDA wymaga, aby szczepionka była skuteczna w co najmniej 50%, zgodnie z najnowszymi wytycznymi. Dla porównania, dwie dawki szczepionki przeciw odrze są skuteczne w około 97%, a szczepionki przeciw grypie od około 40% do 60%, według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) .

– Pomoc jest w drodze – powiedział Fauci. Ale „musimy faktycznie podwoić środki zdrowia publicznego, czekając na nadejście tej pomocy”. Oznacza to, że ludzie powinni zintensyfikować środki ochrony zdrowia publicznego, takie jak noszenie maseczek, utrzymywanie dystansu społecznego, unikanie miejsc zatłoczonych i wybieranie spotkań z ludźmi na zewnątrz, a nie wewnątrz. (Ludzie będą musieli to robić, dopóki społeczność nie uzyska wystarczającej odporności, nawet po otrzymaniu dwóch dawek szczepionki).

Fauci powiedział, że pierwsze dawki szczepionek mogą zostać dostarczone pod koniec grudnia do osób o wysokim priorytecie w USA. Wcześniej powiedział, że spodziewa się, że do kwietnia będzie wystarczająca ilość dawek, aby ludzie w USA, którzy niekoniecznie są w grupie wysokiego ryzyka, mogli je otrzymać.

Istnieje również kilka innych kandydatów na szczepionki, które są na późnym etapie badań klinicznych i nie opublikowały jeszcze wyników.

Źródła: Yasemin Saplakoglu

More Americans Now Willing to Get COVID-19 Vaccine

Emergency Use Authorization for Vaccines to Prevent COVID-19 Guidance for Industry October 2020

Vaccine Effectiveness: How Well Do the Flu Vaccines Work?

Zdjęcia:  Tasos Katopodis/Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x