Czy maski chirurgiczne można ponownie wykorzystać?

Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że najbardziej rozpowszechniona broń przeciw COVID – maski chirurgiczne – musi zostać wyrzucona po jednorazowym użyciu, ale obawy dotyczące środowiska skłaniają niektórych naukowców do kwestionowania tej rekomendacji.

W miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa maski w wielu miejscach stały się obowiązkowe w transporcie publicznym, w sklepach i w pracy. Jednak ich koszt stał się problemem, podobnie jak fakt, że wiele jednorazowych plastikowych masek trafia do rzek i oceanów. Jedną z alternatyw są maski z tkaniny wielokrotnego użytku, ale wiele osób woli jednorazowe maski chirurgiczne, ponieważ są lżejsze i pojedynczo tańsze.

“Maski medyczne są przeznaczone wyłącznie do jednorazowego użytku” – stwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia. “Po zdjęciu należy natychmiast wyrzucić maskę, najlepiej do zamkniętego kosza”.

Jednak w kontekście niedoborów podczas pierwszej fali pandemii COVID-19 WHO zezwoliła w kwietniowym raporcie na ponowne użycie odkażonych masek jednorazowego użytku, gdy występuje “krytyczny niedobór środków ochrony indywidualnej lub brak środków ochrony indywidualnej”.

Amerykańska Agencja ds. żywności i leków (FDA) zezwoliła – w nagłych przypadkach –  na odkażanie masek N95 noszonych przez pracowników służby zdrowia przy pomocy nadtlenku wodoru.

Inne metody oczyszczania masek jednorazowych obejmują wystawianie ich na działanie wysokich temperatur lub promieniowania ultrafioletowego. Ale te metody są niewygodne lub nieosiągalne dla zwykłych ludzi w domu, powiedział francuski mikrobiolog i członek Adios Corona, Denis Corpet.

Metoda siedmiodniowa

Adios Corona – grupa naukowców, którzy informują opinię publiczną o COVID-19 – zaleca “umieszczenie maski w papierowej kopercie z wyraźnie zaznaczoną datą i pozostawienie jej na siedem dni”.

“Kilka badań naukowych pokazuje, że prawie wszystkie wirusy są martwe na masce po takim okresie czasu” – powiedział Corpet.

Badanie opublikowane w The Lancet wykazało, że tylko 0,1% wirusów na zewnętrznej powierzchni maski było nadal wykrywalne po tygodniu. Ta metoda nie jest jednak odpowiednia dla pracowników służby zdrowia narażonych na wysokie miano wirusa.

Peter Tsai, wynalazca naładowanego elektrostatycznie materiału filtrującego N95, zgadza się z metodą siedmiodniową. Sugeruje jednak pozostawienie używanych masek na otwartej przestrzeni na tydzień przed ponownym użyciem. Cykl ten, jak mówi, można powtórzyć od pięciu do dziesięciu razy.

“Jednorazowe maski można również umieścić w piekarniku”, powiedział Tsai, najlepiej w temperaturze od 70 do 75 stopni Celsjusza – niezbyt wysokiej, aby uniknąć spalenia plastiku, ale wystarczająco gorącej, aby zabić wirusa.

Pranie masek w pralce nie jest najlepszym pomysłem.

“Pranie bez detergentu może nie zmyć wirusa” – powiedział Tsai. “A mycie detergentem usunie ładunki (elektrostatyczne)”, zmniejszając jej skuteczność.

Jednak francuska organizacja praw konsumentów UFC-Que Choisir prała maski chirurgiczne w temperaturze 60 ° C, włożyła je do suszarki i wyprasowała. Po 10 takich cyklach maski nadal filtrowały co najmniej 90 procent 3-mikronowych cząstek.

“Oprócz lekkiego filcowania, wyprane maski chirurgiczne były co najmniej tak samo wydajne, jak najlepsze maski z tkaniny” – poinformował w zeszłym tygodniu UFC-Que Choisir.

Jak bielizna

Do tego samego wniosku doszedł badacz Philippe Vroman z francuskiego uniwersytetu inżynieryjnego Ensait. Po pięciu praniach “praktycznie nie ma różnic (filtracji) dla cząstek o wielkości 3 mikronów” – powiedział Vroman na podstawie wstępnych wyników, które nie zostały jeszcze opublikowane w recenzowanym czasopiśmie naukowym.

“I wolałbym, żebyśmy wymieniali maski co cztery godziny i prali je, zamiast nosić przez kilka dni z rzędu, jak to robią niektórzy. To trochę jak z bielizną” – powiedział.

Ale nie wszyscy naukowcy się z tym zgadzają.

“Mycie maski w domu może potencjalnie spowodować wtórne skażenie i rozprzestrzenienie wirusa, jeśli pranie nie zostanie odpowiednio ustawione” – powiedział Kaiming Ye, szef wydziału inżynierii biomedycznej na nowojorskim Binghamton University.

Dopóki nie zostanie opublikowanych więcej badań w tej sprawie, oficjalne porady władz zdrowotnych nie ulegną zmianie.

“Maski chirurgiczne jednorazowego użytku po użyciu należy wyrzucić do kosza” – powiedział przedstawiciel francuskiego urząd ds. zdrowia DGS, ale zauważył, że wciąż trwają dalsze badania.

 

Źródła: Amelie Bottollier-Depois / Agence France-Presse

Coronavirus disease (COVID-19): Masks – WHO

Rational use of personal protective equipment for coronavirus disease (COVID-19) and considerations during severe shortages

Coronavirus (COVID-19) Update: FDA Issues Second Emergency Use Authorization to Decontaminate N95 Respirators

Adios Corona

Stability of SARS-CoV-2 in different environmental conditions

Zdjęcia: Pixabay

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x