Czy Freud miał rację w czymkolwiek?

Sigmund Freud jest jednym z najbardziej znanych lekarzy, którzy zagłębiali się w ludzką podświadomość. Ale czy cokolwiek, co powiedział, jest zakorzenione w nauce?

W końcu jeden z jego najbardziej pamiętnych pomysłów sugerował, że wszyscy tłumimy nasze prawdziwe pragnienia uprawiania seksu z naszymi rodzicami. Ale Freud nie wykorzystał nauki, aby dojść do tego pomysłu. Zaczął od teorii, a następnie pracował wstecz, szukając ciekawostek, aby wzmocnić swoje przekonania, a następnie agresywnie odrzucał wszystko, co podważało te pomysły. Tak twierdzi Frederick Crews, niegdyś freudowski zwolennik i profesor angielskiego na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

“Freud podawał się za naukowca. Był bardzo wrażliwy na obiekcje i po prostu śmiał się z zarzutów i twierdził, że osoba, która je wygłaszała, jest chora psychicznie” – powiedział Crews.

W 2017 roku Crews napisał “Freud: The Making of an Illusion” (Metropolitan Books), aby zbadać zasadność twierdzeń Freuda.

“Statystycznie można sobie wyobrazić, że człowiek może być równie nieuczciwy i śliski jak Freud, a mimo to może wymyślić coś prawdziwego” – powiedział Crews. “Zrobiłem wszystko, co w mojej mocy, aby przeanalizować jego teorie i zadać pytanie: jakie dowody empiryczne się za nimi kryły? Ale kiedy zadajesz to pytanie, w końcu po prostu tracisz nadzieję”.

Choć jest to potępiająca ocena, nie zawsze tak było w przypadku ojca założyciela psychoanalizy, który napisał, że problemy ze zdrowiem psychicznym można wyleczyć, sprowadzając nieświadome myśli z powrotem do sfery świadomości. W swoim czasie Freud cieszył się statusem celebryty jako czołowy intelektualista XX wieku.

Najważniejszym z wielu pojęć wymyślonych przez Freuda był “kompleks Edypa”, hipoteza, że ​​każdy młody chłopiec chce uprawiać seks z matką i zamordować swojego ojca, którego postrzega jako rywala. Ale jest haczyk. Chłopiec ma też zdolność przewidywania, by zdać sobie sprawę, że jego ojciec jest jednocześnie jego obrońcą. Postawione w tym trudnym scenariuszu dziecko jest zmuszone stłumić swoje mordercze pragnienia.

“To chyba najbardziej szalony pomysł, jaki kiedykolwiek miał” – powiedział Crews. Kiedy ludzie pytali o młode dziewczyny, Freud pośpiesznie wpadł na inny pomysł, kompleks Electry. “To tylko praca typu wytnij i wklej. Nagle mała dziewczynka chce uprawiać seks z ojcem” – powiedziała Crews. “To całkowicie niedorzeczne”.

U podstaw obu tych teorii leży pojęcie stłumionych emocji. Ta sama koncepcja upoważniła Freuda do odrzucenia krytyków. “Zawsze był całkowicie przekonany, że wie, co jest nie tak z jego pacjentami, a potem po prostu zastraszał ich, do momentu aż się z nim zgodzili” – powiedziała Crews.

Ale nie wszyscy są tak krytyczni jak Crews.

“Freud miał rację co do ‘pozostałości dnia’ w snach” – powiedział Robert Stickgold, profesor psychiatrii w Harvard Medical School. “Ale cała ta psychoanaliza i rola seksualności w dzieciństwie były totalnie szalone”.

Pozostałości dnia są dokładnie tym, czym myślisz, że są: śladami tego, co wydarzyło się w rzeczywistości, które trafiają do naszych snów. Freud był niczym innym jak płodnym, opiniotwórcą w sprawach tak różnorodnych, jak perwersje seksualne, pojęcie kobiecej histerii i pamięci podprogowej czy wspomnień, które rzekomo czają się w częściach mózgu oddzielonych od świadomości. Ale dla niektórych obserwatorów na tym polega pozorny geniusz tego człowieka.

“Można go traktować jako fabrykę pomysłów” – wyjaśnił Harold Takooshian, profesor psychologii na Fordham University w Nowym Jorku. “Freud nigdy nie uważał się za faceta od danych. Miał nadzieję, że inni ludzie przyjmą jego pomysły, aby je udowodnić lub obalić”.

Ale teorie Freuda są, ogólnie rzecz biorąc, prawie niemożliwe do poddania rygorystycznej analizie statystycznej, powiedział Crews. – To dlatego, że jego pomysły są beznadziejnie niejasne. Jak je przetestujesz? To tylko frazy.

 

Źródła: Benjamin Plackett / Live Science | Zdjęcia: GettyImages

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x