Starożytna świątynia egipska ujawnia nieznane wcześniej konstelacje gwiazd

Renowacja wypełnionej sadzą starożytnej egipskiej świątyni ujawniła nieznaną wcześniej z nazwy starożytną egipską konstelacje, według ekspertów z Niemiec i Egiptu.

Renowacja ujawniła również wspaniałe oryginalne kolory, których starożytni Egipcjanie użyli do pomalowania 2000-letnią świątynię.

Gdy robotnicy w Egipcie usuwają sadzę i brud ze świątyni – czasami za pomocą mieszanki alkoholu i wody destylowanej – oryginalne rzeźby i hieroglify pod spodem są tak żywe, że „wyglądają jakby zostały namalowane wczoraj” – mówi kierownik projektu Christian Leitz, profesor egiptologii na Uniwersytecie w Tybindze w Niemczech. „Ale my niczego nie malujemy, po prostu usuwamy sadzę”.

Podczas renowacji badacze wyczyścili starożytne rzeźbione sceny przedstawiające konstelacje, w tym Wielki Wóz (znany jako Mesekhtiu) i Orion (znany jako Sah). Znaleźli również inskrypcje o wcześniej nieznanych konstelacjach, w tym o nazwie „Apedu n Ra” lub „gęsi Ra”, która jest starożytnym egipskim bóstwem słońca, powiedział Leitz.

Jednak bez obrazu towarzyszącego tym opisom nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, które gwiazdy na nocnym niebie opisują.

Kolumna z projektami roślin, która została w pełni odrestaurowana. (Zdjęcie: Ahmed Amin)

Zbliżenie na fryz wykonany jesienią 2019 roku. Kartusz ma imię Hadrian, oprawione przez lokalnego boga Khnuma (po lewej) i boga słońca Behedeti (po prawej). (Zdjęcie: Ahmed Amin)

Kolumna przed restauracją (Zdjęcie: Ahmed Amin)

Ta sama kolumna po renowacji. Imię Trajana jest zapisane w kartuszu.(Zdjęcie: Ahmed Amin)

Pod sadzą i brudem robotnicy znaleźli żywe kolory. (Zdjęcie: Ahmed Amin)

Konstelacja Oriona jako Ozyrysa (po lewej) i Sothis jako Izydy (po prawej). (Zdjęcie: Ahmed Amin)

Przedstawienie konstelacji w postaci mumii. (Zdjęcie: Ahmed Amin)

Sanktuarium do magazynu

Pierwszy współczesny opis świątyni grecko-rzymskiej, znanej jako Świątynia Esny, pochodzi z 1589 roku, kiedy to wenecki kupiec odwiedził Egipt i opisał go, zgodnie z encyklopedią egiptologii UCLA. Miasto Esna, około 40 mil (60 kilometrów) na południe od starożytnej stolicy Luksoru, miało więcej świątyń, ale dwie zostały “kamieniołem” podczas industrializacji Egiptu, podczas gdy największa – Świątynia Esny – była wykorzystywana do przechowywania bawełna w pierwszej połowie XIX wieku, powiedział Leitz.

To sanktuarium przekształcone magazyn był prawdopodobnie ceniony ze względu na położenie w centrum miasta. Ludzie zaczęli budować domy i szałasy bezpośrednio pod niektórymi ścianami, a pocztówki z XIX i XX wieku pokazują, że jest otoczona gruzami. Dziesięciolecia zaniedbań pozostawiły świątynię brudną, pokrytą sadzą i ptasimi odchodami.

Dziś pozostał tylko przedsionek. Duża konstrukcja z piaskowca jest wsparta na 24 kolumnach, a także ma 18 wolnostojących kolumn ozdobionych malowanymi rzeźbami roślin. Ma około 120 stóp długości, 65 stóp szerokości i 50 stóp wysokości (37 na 20 na 15 metrów). Ale była przyćmiona przez rzeczywistą świątynię, zbudowaną pod panowaniem rzymskiego cesarza Klaudiusza (rządził AD 41-54). To tajemnica, co stało się z tą częścią świątyni; zniknęła już, gdy wenecki kupiec opisał ją w XVI wieku.

Leitz powiedział, że budowa i dekoracja świątyni, w tym astronomiczne projekty sufitu, zajęła prawdopodobnie 200 lat.

To zdjęcie z 2019 roku przedstawia świątynię Esny od wschodu. (Zdjęcie: Ahmed Amin)

Podczas ostatniej renowacji naukowcy odkryli nowe inskrypcje, w tym te o nieznanej konstelacji. Leitz zauważył, że kiedy starożytni Egipcjanie dekorowali świątynię, najpierw rysowali wzór czarnym atramentem, a następnie rzemieślnik rzeźbił relief, a następnie malarz namalował relief.

Na astronomicznym suficie wiele napisów zostało narysowanych tuszem, ale nie było rzeźbionych ani malowanych.

„Wcześniej były zakryte sadzą, a teraz są odsłaniane kawałek po kawałku” – powiedział Leitz.

Projekt, który rozpoczął się w 2018 roku, jest wynikiem współpracy Instytutu Starożytnych Studiów Bliskowschodnich (IANES) Uniwersytetu w Tybindze oraz egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności.

Źródła: Laura Geggel / livescience

Zdjęcia: Ahmed Amin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x