Kobieta zostaje pierwszym taksówkarzem w Strefie Gazy

Dla Naeli Abu Jibba, matki pięciorga dzieci, która mieszka i pracuje w Strefie Gazy, mniej uczęszczana droga stała się sposobem na życie.

Ta 39-latka, pierwsza taksówkarz kobieta na kontrolowanym przez islamistów terytorium palestyńskim, stała się celem seksistowskich żartów na temat jej umiejętności za kierownicą – ale dzięki wdzięczności jej całkowicie żeńskiej klienteli nie ma dla niej to znaczenia.

„Dostaję wiele obraźliwych komentarzy (w mediach społecznościowych), ale zachęcające komentarze są znacznie większe” – powiedziała. „Niektórzy mówią, że to praca dla mężczyzn, inni twierdzą, że my (kobiety) wywołujemy wypadki, podczas gdy kobiety są spokojniejszymi i ostrożniejszymi kierowcami niż mężczyźni”.

Wielu jej pasażerek, którzy muszą zarezerwować usługę z wyprzedzeniem, czują się spokojniejsze, gdy prowadzi ją kobieta a nie mężczyzna.

„Kiedy kobieta wychodzi z fryzjera, udając się na imprezę ubrana i pomalowana, czuje się lepiej jadąc z kobietą” – powiedział Abu Jibba.

Klientka Sousan Abu Ateila, 28 lat, zgodziła się z tym. „Czujemy się bardziej komfortowo” – powiedziała Reuterowi.

Abu Jibba, absolwentka pracy społecznej, założyła firmę taksówkarską po tym, jak nie znalazła pracy. Stopa bezrobocia w Strefie Gazy wynosi 49%, a trudności pogłębiły ograniczenia graniczne, które Izrael i Egipt, w ramach bezpieczeństwa narzuca

Ubrany w chustę i maseczkę COVID-19, Abu Jibba jeździ białawą Kia i ma na sobie kamizelkę z barwami swojej taksówki Al-Mukhtara (Chieftain).

Abu Jibba ma nadzieję rozszerzyć swoją działalność po zakończeniu pandemii, która spowodowała, że ​​mieszkańcy Gazy ograniczyli podróżowanie i działalność społeczną. Na terytorium Strefy Gazy mieszka około dwa miliony ludzi odnotowano ponad 12 000 przypadków i 56 zgonów związanych z COVID-19.

„Moim marzeniem jest posiadanie floty Al-Mukhtara” – powiedział Abu Jibba.

Poznaj pierwszą taksówkarke z Gazy [wideo]

Źródła: reuters.com | Zdjęcia: reuters

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x