Gąsienice walcząc z sobą o brakujące pożywienie

Gdy brakuje pożywienia i przestrzeni, konkurencja może wydobyć to, co najgorsze w gąsienicach monarch butterfly (Danaus plexippus).

W laboratorium naukowcy obserwowali, jak wędrujące gąsienice w poszukiwaniu trudnego do znalezienia posiłku zaczęły zderzać się głowami i rzucać się na inne gąsienice, przeżuwając liść mleczu. To agresywne zachowanie najwyraźniej ma na celu przerwanie żerującym owadom i pomóc prowokatorom w zdobyciu obiadu – informuje biolog i neurobiolog Alex Keene wraz z kolegami w dnia 19 listopada w iScience.

Keene zwykle bada muszki owocówki i cavefish, ale po przypadkowej obserwacji zdecydował się przystosować swoje laboratorium do badań nad monarchami. „Moja żona wskazała na podwórku, że te dwie gąsienice monarchy walczą ze sobą” – mówi Keene z Florida Atlantic University w Jupiter. „Poszedłem na YouTube i były tam filmy z tym zachowaniem”, mówi, ale w przypadku monarch „nie zostało to udokumentowane nigdzie w literaturze naukowej”. Inne typy gąsienic wykazywały podobne agresywne zachowanie w innych warunkach.

Jednak przejście od samozwańczego „prostego biologa muchowego” do monarchy stanowiło wyzwanie. Huragan Dorian w 2019 roku nie tylko zdmuchnął rośliny w ogrodzie monarch w laboratorium, ale także znalezienie wolnych od pestycydów roślin mlecznych, które zjadłyby gąsienice, było trudniejsze niż oczekiwano. Jednak gdy naukowcy pokonali te wyzwania, byli w stanie sfilmować konkurujące ze sobą gąsienice, gdy naukowcy ograniczyli ilość dostępnego pożywienia.

„Wraz ze spadkiem dostępności pożywienia obserwujemy zwiększony poziom agresji”, a także „reakcję przegranego”, gdy atakowana gąsienica często opuszcza dany obszar, mówi Elizabeth Brown, biolog pracująca w laboratorium Keene.

Takie zachowanie zdarza się poza laboratorium, mówi Jaap de Roode, biolog z Emory University w Atlancie, który nie był zaangażowany w badania. Dodaje, że konkurencja może być trudna, ponieważ gąsienice mają ograniczone opcje żywieniowe. Owady jedzą tylko trojeść [rodzaj roślin z rodziny toinowatych] i są mniej więcej przyklejone do rośliny, na której się urodziły, dopóki nie urosną , ponieważ pełzanie od rośliny do rośliny wymaga energii. Jeśli nie ma wystarczającej ilości pożywienia z jednej rośliny, aby nakarmić kilka gąsienic, „nie dadzą rady” – mówi.

Utrudniając sprawę, gąsienice potrzebują ogromnej ilości pożywienia, aby przekształcić się w motyla. „Od jajka do poczwarki, mnożą swoją wagę 3000 razy i robią to w ciągu około dwóch tygodni” – mówi de Roode. To tak, jakby osoba przybrała na wadze 300 kilogramów w ciągu dwóch tygodni.

„Monarchy są jak maszyny do jedzenia” – mówi Keene. Ale „niektórzy byli znacznie bardziej agresywni niż inni”. Więc następnym krokiem może być zbadanie, czy bardziej agresywne gąsienice wyrosną na agresywne motyle, czy nie.

Źródła: Curtis Segarra

Zdjęcia: RSMSEYMOUR/ISTOCK/GETTY IMAGES PLUS

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x