Chromosomy nie wyglądają tak jak myślisz!

Jeśli kiedykolwiek interesowałeś się chemią lub biologią, istnieje bardzo duża szansa, że ​​natknąłeś się na powszechne obrazkowe przedstawienie tego, jak powinien wyglądać chromosom.

Jak potwierdzą miliony licealistów i studentów, jest to wysoki, wąski kształt X – wizualizacja, jak wyglądają dwie połączone chromatydy po replikacji DNA, ale przed zakończeniem podziału komórek, w którym to momencie rozdzielą się, aby stać się indywidualnymi chromosomami.

Niestety, naukowcy twierdzą, że z tym wszechobecnym symbolem jest mały problem, przynajmniej jeśli chodzi o dokładność jego przedstawienia.

“Przez 90 procent czasu chromosomy nie wyglądają w ten sposób” – mówi lekarz-naukowiec Jun-Han Su, były pracownik Uniwersytetu Harvarda.

W badaniu opublikowanym w tym roku Su i jego zespół opracowali nowy sposób obrazowania trójwymiarowej organizacji chromatyny w ludzkich komórkach, co daje nam znacznie dokładniejsze zrozumienie chemii chromosomów, niż kultowy X kiedykolwiek mógł.

(Xiaowei Zhuang lab)

“Bardzo ważne jest określenie organizacji w 3D” – mówi starszy badacz Xiaowei Zhuang – “zrozumienie mechanizmów molekularnych leżących u podstaw tej organizacji, a także zrozumienie, w jaki sposób ta organizacja reguluje funkcje genomu”.

Korzystając z nowego systemu obrazowania 3D o wysokiej rozdzielczości – który obejmował połączenie wielu obrazów genomowych loci wzdłuż łańcuchów DNA – naukowcy byli w stanie zwizualizować chromosomy z bliska w sposób, którego nigdy wcześniej nie widzieli, a nawet dostrzec aspekty aktywności transkrypcji.

Szkoła średnia już nigdy nie będzie taka sama. Zespół udostępnia swoje dane w Internecie, aby inni badacze mogli kontynuować swoją analizę, a my możemy w przyszłości jeszcze dokładniej zbadać tę (prawie) niewidoczną część nas samych.

“Przewidujemy szerokie zastosowanie tej wysokowydajnej, wieloskalowej i multimodalnej technologii obrazowania, która zapewnia zintegrowany obraz organizacji chromatyny w jej natywnym kontekście strukturalnym i funkcjonalnym” – wyjaśnia zespół.

 

Źródła: Peter Dockrill / Science Alert

Picture this: Chromosomes look different than you think

Genome-Scale Imaging of the 3D Organization and Transcriptional Activity of Chromatin

Chromatin_Analysis for Cell 2020

Zdjęcia: iStock

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x