Znaleziono średniowiecznego żołnierza z mieczem i nożami na dnie litewskiego jeziora

Ponad 500 lat temu zwłoki średniowiecznego żołnierza osiadły na dnie litewskiego jeziora i przez wieki leżały ukryte pod błotem. Teraz te zatopione szczątki zostały w końcu znalezione.

Szkielet został odkryty podczas podwodnej inspekcji starego mostu Dubingiai na jeziorze Asveja we wschodniej Litwie. Według Baltic News Service (BNS) archeolog Elena Pranckėnaitė, badaczka z Uniwersytetu w Kłajpedzie na Litwie, powiedziała, że chociaż szkielet leżał pod warstwą piasku i mułu, miejsce to nie było miejscem jego pochówku. Raczej prądy wodne prawdopodobnie z czasem naniosły osady, które przykryły ciało.

Naukowcy z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Wileńskiego w Wilnie na Litwie zbadali ciało i poinformowali, że był to mężczyzna i zmarł w XVI wieku, chociaż nie wiedzą jeszcze, dlaczego umarł. Broń i inne przedmioty odzyskane z dna jeziora w pobliżu ciała wskazywały na stan militarny zmarłego, powiedziała Pranckėnaitė.

Pranckėnaitė poinformowała, że ​​wcześniej w całym regionie odkrywano pochówki ludzkie związane z działaniami wojennymi, ale po raz pierwszy na Litwie pod wodą odkryto średniowiecznego żołnierza.

Most Dubingiai, jeden z najdłuższych drewnianych mostów wciąż użytkowanych na Litwie, został zbudowany w 1934 r., a jego niszczące się belki są obecnie zastępowane metalowymi słupami, powiedział w oświadczeniu przedstawiciele TEC Infrastructure, firmy nadzorującej projekt remontu pod litewskim Ministerstwem Transportu oraz Komunikacja. Archeolodzy współpracowali z nurkami-amatorami w celu przeprowadzenia badania, a nurkowie zlokalizowali szczątki na głębokości 30 stóp (9 metrów) podczas inspekcji systemu wsporczego drewnianego mostu.

Nurkowie wydobywają średniowieczne pozostałości i broń z dna jeziora Asveja, w pobliżu mostu Dubingiai. (Zdjęcie: fot.G.Krakauskas)

Poprzednie badanie przeprowadzone w 1998 r. wykazało, że w tym samym miejscu stał kiedyś inny most, pochodzący z XVI lub XVII wieku – mniej więcej w czasie śmierci średniowiecznego żołnierza – dodaje Pranckėnaitė.

„Na razie zakładamy, że odkryte ludzkie szczątki można powiązać z dawnym mostem prowadzącym do zamku Dubingiai, który znajdował się na szczycie wzgórza nad brzegiem jeziora Asveja” – powiedziała.

Odnalezienie szczątków żołnierza było dużym zaskoczeniem, ale równie zdumiewające było niezwykłe zachowanie szkieletu i artefaktów. Nurkowie znaleźli parę skórzanych butów z ostrogami; skórzany pasek z klamrą; żelazny miecz; „i dwa noże z drewnianymi uchwytami”. Zespół archeologów, antropologów i historyków z Litewskiego Muzeum Narodowego pracuje obecnie nad konserwacją i interpretacją obiektów.

To odkrycie i dane „są naprawdę„ świeże ”i nadal wymagają dokładnej analizy” – powiedziała Pranckėnaitė. „Mamy nadzieję, że szybko opowiemy historię tego żołnierza”.

Źródła: Mindy Weisberger

Remains of medieval soldier found in Lithuanian lake

Zdjęcia:  Photo by A. Matiukas

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x