Wystarczy 12 minut intensywnych ćwiczeń aby być zdrowszym!

Krótkie serie ćwiczeń mają większy wpływ na nasze ciała, niż mogłoby się wydawać: nowe badanie pokazuje, że wystarczy 12 minut intensywnej aktywności, aby znacząco zmienić biomarkery we krwi.

Naukowcy przeanalizowali reakcje 411 mężczyzn i kobiet w średnim wieku na 12-minutowe “energiczne” ćwiczenia, stwierdzając, że miały one wpływ na ponad 80 procent krążących metabolitów we krwi uczestników.

Metabolity te mogą pełnić rolę wskaźników kardiometabolicznych, sercowo-naczyniowych i długoterminowego zdrowia, co sugeruje, że nawet krótki wzrost aktywności wystarczy, aby przynieść korzyści niektórym kluczowym procesom biologicznym organizmu.

“Wiele wiadomo o wpływie ćwiczeń na układ sercowo-naczyniowy i zapalny organizmu, ale nasze badanie zapewnia kompleksowe spojrzenie na metaboliczny wpływ ćwiczeń, łącząc określone szlaki metaboliczne ze zmiennymi odpowiedzi na wysiłek i długoterminowymi wynikami zdrowotnymi”, mówi Gregory Lewis, specjalista od chorób serca w Massachusetts General Hospital (MGH).

“Uderzyło nas to, że krótki wysiłek fizyczny może mieć wpływ na poziomy metabolitów, które regulują kluczowe funkcje organizmu, takie jak insulinooporność, stres oksydacyjny, reaktywność naczyń, stany zapalne i długowieczność”.

Jednym z przykładów wspomnianych przez naukowców jest metabolit glutaminianu. Jest on związany z chorobami serca, cukrzycą i krótszą długością życia. Po 12 minutach ćwiczeń jego poziom spadł średnio o 29 procent. Tymczasem poziom metabolitu DMGV (kwas dimetylo guanidynowalerianowy), który wiąże się ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy i chorób wątroby, spadł o 18 procent.

Naukowcy odnotowali pewne różnice zależne od płci i wskaźnika masy ciała uczestników: pojawiły się oznaki, że na przykład otyłość może ograniczyć niektóre korzyści wynikające z ćwiczeń o wysokiej intensywności.

Łącznie 588 metabolitów było obserwowanych i mierzonych przez naukowców. W dalszej kolejności te same techniki, które tutaj zastosowano, można by wykorzystać do uzyskania bardziej ogólnego obrazu czyjegoś zdrowia na podstawie metabolitów krążących we krwi.

“Co ciekawe, nasze badanie wykazało, że różne metabolity są związane z różnymi fizjologicznymi reakcjami na wysiłek fizyczny i dlatego mogą dostarczać unikalnych sygnatur w krwiobiegu, które pokazują, czy dana osoba jest sprawna fizycznie, podobnie jak obecne badania krwi określają, jak dobrze funkcjonują nerki i wątroba” – mówi kardiolog Matthew Nayor z MGH.

Dane do nowej analizy zostały zaczerpnięte z Framingham Heart Study, długotrwałego projektu badawczego, który obejmuje obecnie trzy pokolenia ludzi. Ponieważ zapisy dotyczące badania sięgają 1948 r., naukowcy mogą ustalić, jak sygnatury metaboliczne wpływają na długoterminowe zdrowie.

Obecnie rośnie liczba badań pokazujących, że nawet odrobina ćwiczeń może wiele zdziałać: nawet jeśli ruszasz się tylko przez godzinę w tygodniu, organizm może odczuć korzyści.

Poruszanie się i pozostanie aktywnym, może pomóc w walce z rakiem, czy poprawić pamięć. Dzięki temu badaniu i innym mu podobnym zaczynamy lepiej rozumieć, w jaki sposób ćwiczenia pomagają ciału, nawet te najkrótsze.

“Zaczynamy lepiej rozumieć molekularne podstawy wpływu ćwiczeń na organizm i wykorzystujemy tę wiedzę do zrozumienia architektury metabolicznej związanej ze wzorcami reakcji na wysiłek” – mówi kardiolog Ravi Shah z MGH.

“Podejście to może być ukierunkowane na osoby, które mają wysokie ciśnienie krwi lub wiele innych metabolicznych czynników ryzyka w odpowiedzi na ćwiczenia i skierować ich na zdrowszą trajektorię na wczesnym etapie życia”.

 

Źródła: David Nield / Science Alert

Metabolic Architecture of Acute Exercise Response in Middle-Aged Adults in the Community

Bursts of exercise can lead to significant improvements in indicators of metabolic health

Cardiometabolic Risk

Zdjęcia: Pixabay

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x