Kiedy koronawiurs pojawił się we Włoszech?

Nowy koronawirus mógł krążyć we Włoszech od września 2019 roku, miesiące przed wykryciem pierwszego oficjalnego przypadku w tym kraju, według nowego badania z Włoch. Jednak eksperci ds. Zdrowia publicznego twierdzą, że potrzeba więcej analiz, aby zostało to potwierdzone.

Chińskie biuro Światowej Organizacji Zdrowia po raz pierwszy wychwyciło tajemnicze przypadki zapalenia płuc w mieście Wuhan – według oświadczeń lokalnych mediów – 31 grudnia a alarm wszczęto na początku nowego roku, zgodnie z porządkiem chronologicznym WHO. Naukowcy później ustalili pierwszy znany przypadek COVID-19 w Wuhan na 17 listopada 2019 r.

Jednak faktyczna oś czasu pandemii – od momentu, w którym wirus przeskoczył ze zwierząt na ludzi, do momentu, gdy po raz pierwszy przekroczył granice międzynarodowe – pozostaje niejasna. Włochy, jeden z najbardziej dotkniętych epidemią krajów w Europie podczas pierwszej fali wirusa, odnotowały swój pierwszy lokalny przypadek 20 lutego w Lombardii, regionie w północnych Włoszech. Ten przypadek sugerował, że wirus krążył we Włoszech od stycznia tego roku, zgodnie z nowym badaniem opublikowanym 11 listopada w Tumori Journal.

Jednak niektóre badania wskazywały na możliwość, że wirus przekraczał granice już dawno temu. Jedno z badań wykazało obecność RNA lub materiału genetycznego koronawirusa w próbkach ścieków pobranych 18 grudnia 2019 r. W Mediolanie i Turynie. Inny wykazał, że pacjent w Paryżu, który był leczony na oddziale intensywnej terapii w grudniu 2019 r., miał COVID-19. W innej analizie przeprowadzonej na Uniwersytecie Harvarda przyjrzano się zdjęciom satelitarnym i stwierdzono, że ruch w szpitalach w Wuhan oraz liczba wyszukiwań w Internecie pod kątem objawów COVID-19 były podwyższone w porównaniu z normalnym występowaniem późnym latem i wczesną jesienią 2019 roku, na długo zanim poznaliśmy nazwę wirusa.

W celu dalszego wyjaśnienia wczesnych ruchów wirusa, grupa badaczy przeanalizował próbki krwi od ludzi we Włoszech, którzy zostali włączeni w prospektywnym badaniu przesiewowych w kierunku raka płuca w okresie od września 2019 do marca 2020 roku. Szukano przeciwciała specyficzne dla domeny receptora wiążącego [receptor binding domain] (RBD) – dok na białka kolczaste koronawirusa, którego używa do przyczepiania się i inwazji na ludzkie komórki.

Okazało się, że 111 z tych 959 osób, bezobjawowych w momencie pobierania krwi, miało przeciwciała SARS-CoV-2 we krwi w momencie pobrania, co oznacza, że ​​około 11,6% całej grupy było zakażonych wirusem przed marcem. W szczególności naukowcy odkryli przeciwciała koronawirusa u 23 pacjentów, którzy oddali próbki we wrześniu i u 27, którzy oddali próbki w październiku. Okazało się również, że 53,2% tych przypadków to uczestnicy z Lombardii.

„Nasze wyniki wskazują, że SARS-CoV-2 krążył we Włoszech wcześniej niż zdiagnozowano pierwsze oficjalne przypadki COVID-19 w Lombardii, na długo przed pierwszymi oficjalnymi raportami władz chińskich, rzuca to nowe światło na początek i rozprzestrzenianie się pandemii COVID-19”- napisali autorzy w badaniu.

Potencjał fałszywych trafień

Jest to „wiarygodny dowód na to, że wirus krążył, zanim WHO o nim wiedział” i może pomóc wyjaśnić, w jaki sposób choroba rozprzestrzeniła się tak szybko we Włoszech, powiedział Krys Johnson, adiunkt na Wydziale Epidemiologii i Biostatystyki na Temple University w Filadelfii,  który nie był częścią badania. Jeśli wirus krążył wcześniej, niż wcześniej sądzono, „może to oznaczać, że jest (lub był) mniej śmiercionośny niż obecne szacunki ze względu na to, jak długo trwało identyfikacja”. Innymi słowy, jeśli te próbki rzeczywiście wykazują dowody wczesnych zakażeń COVID-19, mogły nie zostać wykryte przez system medyczny, prawdopodobnie dlatego, że były w jakiś sposób mniej śmiertelne w tamtym czasie.

Ale trudno sobie wyobrazić, że znaczna część populacji została zakażona SARS-CoV-2 we wrześniu we Włoszech bez dramatycznego wzrostu liczby przypadków podobnych do zapalenia płuc. Na przykład w Hiszpanii znacznie mniej niż 10% populacji uzyskało pozytywny wynik testu na obecność przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 latem, pomimo faktu, że do tego momentu 28000 osób zmarło na COVID-19, wynika z badań opublikowanych w sierpniu w czasopiśmie The Lancet.

„Byłbym bardzo ostrożny” – powiedział dr George Rutherford, profesor epidemiologii i biostatystyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, który również nie brał udziału w badaniu. Wyniki „muszą zostać potwierdzone różnymi testami przeciwciał”, które mają na celu wykrycie częstości występowania przeciwciał skierowanych przeciwko innym częściom koronawirusa.

Jego wcześniejsze doświadczenia pokazały, że takie testy przeciwciał na RBD koronawirusa mogą powodować wiele fałszywie dodatnich wyników, powiedział Rutherford. A ponieważ jest to „tak nieoczekiwane odkrycie”, powinno zostać potwierdzone innymi testami przeciwciał, takimi jak te, które szukają przeciwciał przeciwko innemu białku koronawirusa, powłoce zewnętrznej zwanej „nukleokapsydem [nucleocapsid]”, co jest również unikalne dla nowego koronawirusa, powiedział.

Mimo to „nie jest to całkowicie poza sferą możliwości”, że wirus krążył we Włoszech wcześniej, niż sądzono, ponieważ istnieje wiele podróży tam i z powrotem między Chinami a Włochami, zwłaszcza z północnymi Włochami, powiedział. Ale biorąc pod uwagę, że najwcześniejszy przypadek COVID-19 w Wuhan miał miejsce w listopadzie, „naprawdę daję sobie chwilę, żebyśmy naprawdę się upewnili, zanim spróbujemy to wyjaśnić” – powiedział Rutherford.

WHO poinformowało w poniedziałek (16 listopada), że przeglądają wyniki badania i kontaktują się z autorami w celu umówienia się na dalszą analizę próbek.

Źródła: Maria Temming

Timeline of WHO’s response to COVID-19

Unexpected detection of SARS-CoV-2 antibodies in the prepandemic period in Italy

Analysis of hospital traffic and search engine data in Wuhan China indicates early disease activity in the Fall of 2019

Prevalence of SARS-CoV-2 in Spain (ENE-COVID): a nationwide, population-based seroepidemiological study

Researchers find coronavirus was circulating in Italy earlier than thought

Zdjęcia: Alessandro Bremec/NurPhoto via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x