Dzieci potrafią z ukrycia przenosić malarię na komary

Nowe badanie sugeruje, że dzieci zarażone malarią mogą stać się „superprzenośnikami” i przekazać pasożyta stadom lokalnych komarów, nawet jeśli u dzieci nigdy nie wystąpią objawy choroby.

Ponieważ choroba ta przenoszona jest z ludzi na komary i z powrotem, a nie z osoby na osobę, odkrycie to jest niepokojące.

Jeśli malaria nie będzie leczona u tych bezobjawowych dzieci, pasożyty będą nadal krążyć między komarami, nawet w miejscach, w których stosuje się intensywne środki zwalczania malarii, takie jak środki owadobójcze, moskitiery oraz bezpłatne testy diagnostyczne i leczenie. Według nowych badań, zaprezentowanych w środę (18 listopada) na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Tropikalnej i Higieny (ASTMH), nawet niewielka liczba zarażonych dzieci może przenosić pasożyty malarii na tłum komarów, który może zarazić więcej ludzi.

Na podstawie nowych badań w Ugandzie naukowcy doszli do wniosku, że bezobjawowe dzieci w wieku od 5 do 15 lat są głównym źródłem infekcji lokalnych komarów w badanym regionie. Niektóre z tych dzieci były tak zwanymi superprzenośnikami, co oznacza, że ​​zainfekowały znacznie większą liczbę komarów niż inne; w eksperymentach, w których komary karmiono próbkami krwi od zarażonych osób, ponad 60% wynikłych infekcji komarów można przypisać zaledwie czterem dzieciom bez objawów, z których dwoje było w wieku szkolnym. Pozostałe dwa superprzenośniki byly w wieku 3 i 4 lat.

Pomimo tego, że niektóre dzieci zostały zarażone kilkukrotnie malarią podczas badania, te dzieci nigdy nie zachorowały i nadal prowadziły „normalne życie… w jakiś sposób żyjąc z tymi wszystkimi pasożytami” – powiedziała główna autorka Chiara Andolina, doktorantka i ekspert od malarii na Uniwersytecie Radboud – centrum medyczne w Holandii. Malaria jest dobrze kontrolowana w regionie, który badał zespół, ale jeśli kontrolowanie wysiłków ustanie, te dzieci mogą potencjalnie podsycić odrodzenie się choroby na tym obszarze.

Aby zapobiec ponownemu wystąpieniu malarii, działania kontrolne mogą być skierowane szczególnie do dzieci w wieku szkolnym, Teun Bousema, epidemiolog malarii z Radboud. Na przykład regularne badania przesiewowe i kampanie leczenia malarii w szkołach mogą mieć „bardzo znaczący wpływ” na wyczerpywanie się ognisk malarii i ostatecznie doprowadzić do zerowej liczby przypadków

Dostrzeganie superprzenośnika

Bousema powiedział, że bezobjawowe infekcje malarią stanowią 80% lub więcej przypadków wykrytych podczas kompleksowych badań przesiewowych na obszarach, w których choroba występuje regularnie. Badania sugerują, że te bezobjawowe infekcje najczęściej pojawiają się u dzieci w wieku szkolnym.

Chociaż naukowcy zgadzają się, że komary przenoszą malarię zarówno od osób z objawami, jak i bezobjawowych, istnieje pytanie, czy jeden rodzaj infekcji jest bardziej czy mniej zaraźliwy niż drugi. W poszukiwaniu odpowiedzi autorzy badania udali się do dystryktu Tororo w Ugandzie.

Malaria była niegdyś niezwykle powszechna w Tororo; Jeszcze w 2011 roku każdy mieszkaniec był ukąszony około 310 razy w roku przez komary zakażone malarią, powiedziała Andolina w swojej prezentacji ASTMH. Teraz, po latach intensywnej kontroli malarii, wskaźniki infekcji gwałtownie spadły. W 2018 roku narażenie na zakaźne komary spadło do zaledwie 0,43 ugryzień na osobę rocznie.

„To rodzaj planu tego – jeśli naprawdę bardzo dużo zainwestujesz w zwalczanie malarii, możesz zmniejszyć obciążenie malarią” – powiedział Bousema. Dodał jednak, że aby całkowicie wyeliminować malarię, naukowcy muszą znaleźć i oczyścić wszelkie pozostałe kryjówki pasożyta.

Aby to zrobić w Tororo, zespół zwerbował 531 dorosłych i dzieci z 80 gospodarstw domowych i monitorował ich pod kątem malarii przez dwa lata. Co miesiąc przeprowadzali testy diagnostyczne i pobierali próbki krwi od uczestników; krew przebadano pod kątem pasożytów malarii, a następnie użyto w eksperymentach z karmieniem komarów.

Po nakarmieniu komarów krwią zarażonych ludzi, autorzy badania dokonali sekcji owadów, aby sprawdzić, czy wykazują oznaki infekcji malarią. (Zdjęcie: Teun Bousema i Chiara Andolina)

Aby przejść z człowieka na komary, pasożyty malarii muszą najpierw przekształcić się w „gametocyty”; Po spożyciu przez owady wysysające krew gametocyty dzielą się na komórki płciowe, zapładniają się nawzajem i rozmnażają. Mając to na uwadze, zespół przeanalizował również gęstość gametocytów w próbkach ludzkiej krwi, ponieważ liczba ta może wskazywać, jak zakaźna może być ta krew dla komarów.

W trakcie badania zespół wykrył 148 epizodów malarii – 38 objawowych i 110 bezobjawowych. Przeprowadzili prawie 540 eksperymentów na karmieniu komarów z krwią 107 zakażonych osób, używając aparatu, który utrzymuje ciepło krwi za pomocą krążącej wody. W każdym eksperymencie dziesiątki komarów zostały wypuszczone do pojemnika z aparatem, gdzie mogły dostać się do krwi przez membranę imitującą ludzką skórę.

Zespół później przeprowadził sekcję karmionych komarów, aby sprawdzić, ile z nich zostało zarażonych, a zdecydowana większość infekcji była związana z krwią od osób bezobjawowych.

W sumie krew od osób wykazujących objawy zakażenia zainfekowała tylko 0,6% wszystkich zakażonych komarów.

Celowanie w ukryte zbiorniki

Ten trend jest prawdopodobnie częściowo spowodowany objawami osób, które mają łatwy dostęp do leczenia malarii – stwierdzili autorzy.

„W naszym badaniu dzieci i dorośli, jeśli zachorowali… często udawali się do kliniki, zanim rozwinęły te przenośne gametocyty” – powiedział Bousema. Gametocyty potrzebują od 9 do 12 dni, aby osiągnąć dojrzałość, w którym to czasie większość osób z objawami była już leczona. „Faktycznie pokazuje, że jeśli masz bardzo dobry dostęp do opieki, możesz zapobiec przenoszeniu u osób z objawami”.

Następnie wyzwaniem staje się identyfikacja zakażonych osób bez objawów, tak aby ich łańcuchy przenoszenia również mogły zostać przerwane, powiedział. Warto zauważyć, że niektóre bezobjawowe osoby w badaniu pozostawały zakaźne przez miesiące, chociaż ich poziom gametocytów zmieniał się w czasie. Na przykład dwoje dzieci pozostawało zakaźnych przez sześć miesięcy bez żadnych objawów malarii.

„Infekcje bezobjawowe naprawdę dominowały u dzieci… a dzieci w wieku szkolnym w jakiś sposób mają infekcje trwające dłużej, większą gęstość gametocytów, a zatem były naprawdę ważnym źródłem infekcji komarów” – powiedział Bousema.

Ogólnie naukowcy oszacowali, że dzieci w wieku od 5 do 15 lat stanowią prawie 57% zakaźnego rezerwuaru, co oznacza, że ​​są nosicielami większości pasożytów, które mogą zarażać malarią komary. Po dzieciach w wieku szkolnym, dzieci do lat 5 stanowią 27,5% źródła zakażeń komarów, a dzieci w wieku 16 lat i starsze – pozostałe 15,7%.

Autorzy zauważyli, że środki kontroli malarii, takie jak siatki nasączone środkami owadobójczymi do przykrycia łóżek, są często traktowane priorytetowo dla małych dzieci poniżej 5 roku życia i kobiet w ciąży, ale dzieci w wieku szkolnym mogą zostać przeoczone. Kampanie testowania i leczenia w szkołach mogą pomóc w eliminowaniu nowych przypadków malarii, zanim zostaną przeniesione na lokalne komary, a leki zapobiegawcze, z których wiele można również stosować w leczeniu malarii, mogą pomóc dzieciom uniknąć zarażania się pasożytami.

Źródła: Nicoletta Lanese

Choosing a Drug to Prevent Malaria

The Dynamics of Natural Plasmodium falciparum Infections

Zdjęcia: Teun Bousema and Chiara Andolina

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x