Dlaczego tak trudno jest nie dotykać twarzy?

Gdy koronawirus w dalszym ciągu rozprzestrzenia się na całym świecie, ludzie pozostają w odległości 2 metrów od siebie, myją ręce i unikają dotykania twarzy. A przynajmniej próbują.

Ignorowanie swędzącego nosa lub włosów w oczach jest ciężkie do przestrzegania. Nawet profesjonaliści, którzy powinni wiedzieć lepiej, dają się złapać pod wpływem impulsu. Na przykład studenci szkół medycznych, szkoleni w zakresie zapobiegania chorobom zakaźnym, dotykali twarzy 23 razy na godzinę podczas wykładu, wynika z badania z 2015 roku w American Journal of Infection Control.

Dlaczego więc tak trudno jest przestać dotykać twarzy?

“To jeden z najczęstszych nawyków dosłownie każdego człowieka” – powiedział psycholog Kevin Chapman, założyciel i dyrektor Kentucky Center for Anxiety and Related Disorders. Ludzie uczą się często dotykać twarzy, czy to poprzez nakładanie makijażu, szczotkowanie i nitkowanie zębów, czy też układanie włosów. Te procedury przenoszą się na mniej celowe metody dotykania twarzy, takie jak pocieranie oczu w sklepie spożywczym wypełnionym zarazkami.

Ta tendencja to nie tylko powtarzalność, ale także próżność. “To zwyczaj, aby upewnić się, że nasze twarze pojawiają się publicznie w określony sposób” – powiedział Chapman. Na przykład jedzenie wokół ust może sugerować, że ktoś jest niechlujny lub nie dba o swój wygląd. Dotykanie twarzy pozwala ludziom regulować sposób prezentacji, a także pokazuje innym, że są samoświadomi.

Chociaż dotykanie twarzy jest ogólnie złym nawykiem, może być jeszcze gorsze dla osób z natręctwami. Aby radzić sobie ze stresem, osoby z wysokim poziomem neurotyczności mogą wykonywać powtarzające się czynności, takie jak obgryzanie paznokci lub wyrywanie włosów, powiedział Chapman, co może zakłócać codzienne życie danej osoby, na przykład odwracając uwagę od interakcji społecznych. Na niższym poziomie ludzie mogą dotykać twarzy, aby uspokoić się w chwilach stresu.

Na szczęście dotknięcie twarzy nie jest głównym sposobem zarażenia ludzi przez koronawirusa, według Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Mimo to CDC zaleca, aby nie dotykać nosa, ust ani oczu, ponieważ wirus rozprzestrzenia się w ten sposób. A jeśli dotkniesz zanieczyszczonej powierzchni, pamiętaj, aby umyć ręce mydłem i wodą lub użyć środka odkażającego do rąk.

Chapman powiedział, że kiedy ludzie martwią się dotykaniem twarzy, mogą to robić częściej. Aby zerwać z nawykiem, zacznij od bycia bardziej świadomym tego, kiedy dotykasz twarzy, ale nie karz się, kiedy sięgasz ręką w górę. Połącz przypomnienia, takie jak alarmy telefoniczne, z praktycznymi czynnościami, takimi jak związanie włosów w kucyk, aby nie zasłaniały twarzy.

 

Źródła: Tara Santora / Live Science

Face touching: A frequent habit that has implications for hand hygiene

Body-Focused Repetitive Behaviors (BFRBs)

EEG changes caused by spontaneous facial self-touch may represent emotion regulating processes and working memory maintenance

How COVID-19 Spreads

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x