Czy mieszkańcy Japonii mogą zachować swoje nazwiska po ślubie?

Japonia przyjęła wiele zachodnich konwencji ślubnych, takich jak suknie ślubne, obrączki i miodowy miesiąc. Ale jest jeden aspekt, w którym Japonia nie poszła w ślady zachodu: w Japonii pary nie mogą zachować nazwiska przedmałżeńskiego po zawiązaniu węzła małżeńskiego.

Podczas gdy w dyskusjach na temat japońskiego społeczeństwa jest to często formułowane jako „kobiety muszą przyjmować nazwisko męża”, faktycznym wymogiem prawa jest, aby oboje członkowie związku mieli to samo nazwisko.

Ale chociaż prawo wymaga wspólnego nazwiska, co naprawdę myślą o tym sami Japończycy? Aby się tego dowiedzieć, profesor Uniwersytetu Waseda i ekspert prawa rodzinnego Masayuki Tanamura i grupa aktywistów Selective Married Couple Name National Appeal Action przeprowadzili ankietę internetową. Zebrano 7 000 odpowiedzi od osób w wieku od 20 do 59 lat, a 71 procent odpowiedziało: „Nie mam nic przeciwko temu, by inne pary małżeńskie miały to samo nazwisko lub inne”.

Określenie „inne pary małżeńskie” oznacza, że ​​nie każdy, kto tak odpowiedział, koniecznie chce mieć dwa różne nazwiska we własnym małżeństwie, ale pokazuje silne poparcie dla zapewnienia ludziom wolności wyboru. Tylko 14 procent respondentów stwierdziło: „Chcę, aby mój współmałżonek i ja nosili to samo nazwisko, a inne małżeństwa też powinny mieć tak samo robić.”

Sortując odpowiedzi według prefektur, najsilniejsze poparcie dla dopuszczania różnych nazw stwierdzono na Okinawie, gdzie 77 procent respondentów opowiedziało się za daniem parom wyboru, a następnie Aomori i Wakayama (remis 75 procent). W rzeczywistości większość respondentów z każdej prefektury poparła różne nazwiska po małżeństwie, przy czym najniższy wynik to 60 procent Ehime .

Warto wziąć pod uwagę, że wśród pracujących Japonek, które wyszły za mąż i przyjęły nazwisko męża, nie jest niczym niezwykłym używanie w biurze nazwiska panieńskiego. Japońska kultura biznesowa zwykle wiąże się z nazywaniem współpracowników po nazwisku, a kobiety, które decydują się na używanie nazwiska panieńskiego nawet po ślubie, nie stają się obiektem krytyki ze strony osób, które nalegają, aby zaczęły używać swojego nowego nazwiska podczas spotkań i e-maili.

Mimo to 94 respondentów ankiety stwierdziło, że zrezygnowali z małżeństwa ze swoim partnerem lub przełożyli go, ponieważ nie chcą zmieniać nazwiska, więc bez wątpienia mają nadzieję na zmianę prawa.

Źródła: NHK News Web via Otakomu | Zdjęcia: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x