Ból brzucha kobiety okazuje się rzadkim przypadkiem „wędrującej śledziony”

Kobieta, która zgłosiła się na oddział ratunkowy z bólem brzucha, wkrótce dowiedziała się, jaka jest jego przyczyna: śledziona przesunęła się o około 30 centymetrów ze swojego miejscu, zgodnie z nowym raportem dotyczącym przypadku.

Ten rzadki stan, znany jako „wędrująca śledziona”, występuje, gdy więzadła, które normalnie utrzymują śledzionę w miejscu, rozluźniają się i rozciągają. Śledziona, która filtruje krew w organizmie i wytwarza immunologiczne komórki, zazwyczaj znajduje się powyżej żołądka w lewym górnym kwadrancie brzucha.

Ale kiedy 36-letnia kobieta pojawiła się w Michigan Medicine w Ann Arbor, jej lekarze znalazł jej śledzionę w prawym dolnym kwadrancie brzucha.

„Przejechał około 0,3 metra” – powiedział dr Alexander Wester, internista w Michigan Medicine. Wester i dr Ivan Co, lekarz medycyny ratunkowej i adiunkt w Michigan Medicine, opisali przypadek w artykule opublikowanym 18 listopada w The New England Journal of Medicine.

Zaledwie dwa dni przed dowiedzeniem się o jej wędrującej śledzionie, pacjentka przeszła badanie przesiewowe w kierunku raka wątroby, podczas którego lekarze wykonali zdjęcia medyczne jej brzucha i zobaczyli, jak śledziona znajduje się w odpowiednim miejscu. Dzień później kobieta zaczęła odczuwać bóle brzucha i wymioty.

Na oddziale ratunkowym lekarze wykonali nowe skany i w tym czasie śledziona przesunęła się na zupełnie przeciwną stronę jej ciała.

Panel A (po lewej) przedstawia śledzionę kobiety oznaczoną gwiazdką; te skany zostały wykonane, gdy pacjentka zgłosiła się na izbę przyjęć z bólem brzucha. Śledziona w prawym dolnym kwadrancie brzucha. Panel B (po prawej) to badanie wykonane dwa dni wcześniej, na którym śledziona znajduje się we właściwej pozycji po lewej stronie ciała.(Zdjęcie: The New England Journal of Medicine)

Ale dlaczego śledziona kobiety wędrowała? Ruch prawdopodobnie wywodził się z jej wątroby, która łączy się ze śledzioną systemem żył.

Kobieta cierpiała na chorobę wątroby zwaną pierwotnym stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych [Primary sclerosing cholangitis], postępującą chorobą charakteryzującą się stanem zapalnym dróg żółciowych, które przenoszą płyny trawienne z wątroby do jelita cienkiego, zgodnie z Mayo Clinic. To zapalenie spowodowało poważne blizny w wątrobie, znane jako marskość, utrudniające przepływ krwi przez narząd, powiedział Wester.

„Podobnie jak zatkana rura, powoduje to cofanie się krwi, a jednym z miejsc, do których się cofa, jest śledziona” – powiedział. „Z biegiem czasu śledziona powiększa się, próbując pomieścić całą dodatkową krew”. Gdy śledziona się powiększa, otaczające ją więzadła mogą się rozciągnąć, umożliwiając śledzionie “ucieczkę” z właściwego miejsca w górnej części brzucha.

Według National Organization for Rare Disorders, wędrująca śledziona może być również spowodowana wadami wrodzonymi, gdy dzieci rodzą się ze słabymi lub brakującymi więzadłami, które normalnie stabilizowałyby śledzionę. Stan ten może również pojawić się w wieku dorosłym w wyniku urazu fizycznego lub innych stanów, które mogą osłabić więzadła w pobliżu śledziony, takich jak choroby tkanki łącznej, a nawet ciąża.

Największe niebezpieczeństwo pozostawienia wędrującej śledziony bez leczenia to zawał śledziony, powiedział Wester. „W pobliżu śledziony krążą naczynia krwionośne, które mogą ulec skręceniu i odciąć dopływ krwi do śledziony” – powiedział. „Nieleczone może powodować silny ból, a nawet śmierć”. Trzustka, która wytwarza hormony i enzymy trawienne, jest również połączony z śledziony przez naczynia krwionośne i może w niej pojawić się stan zapalny gdy śledziony wędruje.

Najlepszym sposobem leczenia śledziony wędrującej jest po prostu usunięcie organu. „Możesz żyć bez śledziony, a większość pacjentów powinna usunąć śledzionę, jeśli mają ten stan” – powiedział Wester.

Jednak w tym czasie pacjentka była oceniana pod kątem przeszczepu wątroby, a Wester zauważył, że potencjalne komplikacje związane z poddaniem się splenektomi mogą podważyć jej kandydaturę na nową wątrobę. Dodał, że jeśli  chory zostanie zakwalifikowany do nowej wątroby, zarówno przeszczep, jak i usunięcie śledziony mogą się odbyć w tym samym czasie.

Dlatego splenektomia pacjenta została odłożona. W międzyczasie otrzymała „leczenie przeciwbólowe i nawodnienie, a jej ból brzucha i wymioty ustąpiły”.

Źródła: Nicoletta Lanese

Wandering Spleen

Primary sclerosing cholangitis

Wandering Spleen

Zdjęcia: The New England Journal of Medicine

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x