Małe badanie wykazało że psilocybina może pomóc w leczeniu depresji

Kluczowy składnik grzybów halucynogennych, psilocybina, może szybko i radykalnie złagodzić depresję we właściwych warunkach terapeutycznych, sugeruje małe badanie.

Miesiąc po otrzymaniu dwóch dawek leku psychedelicznego, 13 osób miało duże spadki objawów depresji, donoszą naukowcy 4 listopada w JAMA Psychiatry .

Ponieważ badanie było małe i brakowało mu różnorodności uczestników, nie jest jasne, czy pozytywne wyniki obejmą szersze populacje. Mimo to „obecne wyniki są jasne” – mówi Jay Olson, badacz psychologii na Uniwersytecie Harvarda, który nie był zaangażowany w badanie. „Przynajmniej dla niektórych ludzi psilocybina może zmniejszyć depresję lepiej niż kilka typowych opcji leczenia”.

Istniejące leki przeciwdepresyjne nie działają dobrze u około 30 do 50 procent osób, które je próbują; kiedy zadziałają, efekty mogą zacząć działać po tygodniach. Psilocybina, związek, który może głęboko zmienić świadomość i postrzeganie rzeczywistości, może być potężną alternatywą, mówi współautor Roland Griffiths, neuropsychofarmakolog z Johns Hopkins School of Medicine.

W nowym badaniu pacjenci z umiarkowaną lub ciężką depresją otrzymali dwie dawki pigułek psilocybinowych w odstępie około półtora tygodnia. Uczestnicy otrzymali również terapię i wsparcie od badaczy, przed, w trakcie i po przyjęciu psilocybiny.

Grupa porównawcza składająca się z 11 osób czekała osiem tygodni, po czym również otrzymała dwie dawki psilocybiny i terapię wspomagającą. To opóźnienie pozwoliło naukowcom szukać poprawy objawów, które nie były związane z lekiem.

Lekarze używali wspólnej skali oceny depresji, składającej się z 17 elementów, do pomiaru objawów uczestników. Wyniki mogą wynosić od 0 do 52, przy czym wyższe liczby wskazują na poważniejszą depresję. Przed otrzymaniem psilocybiny uczestnicy, którzy otrzymali lek bez opóźnienia, zdobyli średnio 22,9 punktu, sygnalizując wysoki koniec umiarkowanej depresji. Cztery tygodnie po drugiej dawce średnie wyniki spadły do ​​8,5. Wynik 7 lub mniej wskazuje na brak depresji. Wyniki w grupie porównawczej oscylowały wokół 23, podczas gdy osoby te czekały na swoją kolej, aby dostać lek.

Ogólnie 13 z 24 osób – w tym ci, którzy otrzymali psilocybinę natychmiast i ci, którzy otrzymali ją później – spełniło definicję remisji cztery tygodnie po ich terapiach. Spadki objawów depresji są znaczne w porównaniu z wynikami niektórych analiz standardowych leków przeciwdepresyjnych, mówi Griffiths.

Podobnie jak w przypadku ogólnych badań klinicznych, pozytywne skutki mogą wynikać po prostu z oczekiwań uczestników, a nie z samego leku. Jednak jest mało prawdopodobne, aby takie efekty miały wpływ na wielkość obserwowanego spadku, mówi Olson.

Nowe odkrycia dotyczące efektów przeciwdepresyjnych psilocybiny pasują do wcześniejszych: Dawka leku złagodziła depresję i lęk w małej grupie pacjentów z rakiem, efekty, które w niektórych przypadkach utrzymywały się latami, niektórzy z tych samych badaczy relacjonowali w styczniu. Inne badanie, opublikowane w Lancet Psychiatry w 2016 roku, wykazało, że oznaki depresji spadły u 12 osób trzy miesiące po dwóch dawkach psilocybiny i wsparciu psychologicznym.

Ogólnie podejście jest obiecujące, mówi Griffiths, ale pytania pozostają. „Nadal musimy gromadzić więcej danych dotyczących bezpieczeństwa i musimy znać warunki optymalnej administracji” – mówi.

Inne pytania dotyczą tego, kto może skorzystać na leku, a kto nie, a zróżnicowana populacja badana może pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Jednak w nowym badaniu prawie wszyscy uczestnicy byli rasy białej; był tylko jeden uczestnik z Azji i jeden uczestnik afroamerykański. „Naprawdę musimy pomyśleć więcej o tym, kogo włączamy do tych badań” – mówi psycholog Monnica Williams z University of Ottawa, która nie była zaangażowana w badania.

Zwiększenie wskaźników uczestnictwa wśród osób kolorowych wymaga dodatkowego wysiłku, szczególnie w kontekście utrzymujących się różnic w zdrowiu rasowym. Historia negatywnych doświadczeń zdrowotnych może kształtować psychodeliczne doświadczenie, które jest wrażliwe na otoczenie, mówi Williams. „Osoba kolorowa może mieć wiele powodów, aby czuć się bardzo ostrożna i niespokojna w tej sytuacji, co utrudni skuteczne podejście” – mówi.

Spośród 282 osób, które brały udział w badaniach psychedelicznych w latach 1993-2017, zdecydowana większość – 82 procent – była biała , Williams i współpracownicy poinformowali w artykule przeglądowym opublikowanym w 2018 roku w BMC Psychiatry . „Jesteśmy teraz w XXI wieku” – mówi.

Źródła: Laura Sanders

A.K. Davis et al. Effects of psilocybin-assisted therapy on major depressive disorder: A randomized clinical trialJAMA Psychiatry. Published online November 4, 2020. doi: 10.1001/jamapsychiatry.2020.3285.

R.L. Carhart-Harris et al. Psilocybin with psychological support for treatment-resistant depression: an open-label feasibility studyLancet Psychiatry. Published May 17, 2016. doi: 10.1016/S2215-0366(16)30065-7.

 T.I. Michaels et al. Inclusion of people of color in psychedelic-assisted psychotherapy: A review of the literatureBMC Psychiatry. Vol. 245, July 31, 2018. doi: 10.1186/s12888-018-1824-6.

Zdjęcia: ALEXANDER_VOLKOV/ISTOCK/GETTY IMAGES PLUS

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x