Liczba mumii znalezionych w Sakkarze nadal rośnie

Jak donoszą archeolodzy z egipskiego Ministerstwa Starożytności, liczba trumien wypełnionych mumią znalezionych w szeregu szybów grobowych w Sakkarze w Egipcie stale rośnie.

Na początku września zespół znalazł 13 trumien z mumiami w środku. Na początku października liczba ta wzrosła do 59 , a obecnie przekracza 100 – poinformowali archeolodzy w oświadczeniu wydanym w sobotę (14 listopada).

Ludzie „pytają, ile trumien znaleźliśmy. Odpowiedź brzmi: jeszcze nie wiem” – powiedział Mustafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Egiptu w filmie opublikowanym przez ministerstwo i Smithsonian Channel.

Wewnątrz szybów grobowych zespół znalazł również 40 posągów przedstawiających bóstwo „Ptah-Soker” – podało ministerstwo. To bóstwo jest połączeniem „Ptaha”, który był bogiem Memfis, i „Sokera”, który był bogiem Sakkary. Archeolodzy znaleźli również 20 drewnianych skrzyń przedstawiających Horusa – egipskiego boga nieba z głową sokoła. Dodatkowo na dwóch drewnianych posągach wyryto imię „Phnomus”, chociaż naukowcy wciąż próbują ustalić, kim była ta osoba w starożytności.

W Sakkarze znaleziono dwa drewniane posągi (jeden pokazany tutaj), które według inskrypcji przedstawiają człowieka o imieniu „Phnomus”. (Zdjęcie: Egipskie Ministerstwo Starożytności)

Tutaj jedna z trumien mumią znalezionych w szybach grobowych. W Egipcie grobowce były rabowane zarówno w czasach starożytnych, jak i współczesnych i rzadko można znaleźć tak wiele trumien i artefaktów, które nie zostały okradzione.(Zdjęcie: Egipskie Ministerstwo Starożytności)

Do tej pory na stanowisku w Sakkarze odkryto ponad 100 trumien wypełnionych mumiami. (Zdjęcie: Egipskie Ministerstwo Starożytności)

Zbliżenie przedstawiające jedną z trumien wypełnionych mumią. Kolory są wyjątkowo dobrze zachowane pomimo upływu ponad 2000 lat.(Zdjęcie: Egipskie Ministerstwo Starożytności)

Niektóre artefakty znalezione przy trumnach wypełnionych mumią w Sakkarze są w trakcie czyszczenia, konserwacji i analizy. (Zdjęcie: Egipskie Ministerstwo Starożytności)

W miejscu pochówku odkryto liczne małe posągi. Obejmuje 40 posągów boga „Ptah-Sokera”, których przykłady można zobaczyć tutaj.(Zdjęcie: Egipskie Ministerstwo Starożytności)

Znaleziono także liczne figurki uszebti. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że uszabti służyli zmarłym w zaświatach.

Według oświadczenia ministerstwa, znaleziska pochodzą z około 712 r. p.n.e. do 30 r. p.n.e. W tym okresie starożytny Egipt był okupowany i kontrolowany przez obce grupy, takie jak Asyryjczycy, Persowie i Grecy. Czasami Egipt odzyskiwał niepodległość tylko po to, by utracić ją na rzecz innego obcego mocarstwa. Wykopaliska są kontynuowane na miejscu, a archeolodzy spodziewają się znaleźć więcej trumien wypełnionych mumiami i innymi artefaktami, powiedział Khaled El-Enany, egipski minister starożytności.

Smithsonian Channel kręci film dokumentalny zatytułowany „Tomb Hunters” i wydał oświadczenie, w którym twierdzi, że niektóre artefakty pochodzą sprzed 4500 lat – mniej więcej z okresu, gdy budowano piramidy w Gizie. Oświadczenie ministerstwa starożytności nie potwierdziło tego twierdzenia.

Źródła: Owen Jarus / livescience

Zdjęcia: Egyptian Ministry of Antiquities

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x