Kampanie przeciw otyłości negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne nastolatków

Kampanie przeciw otyłości mogą mieć niezamierzone konsekwencje dla zdrowia psychicznego nastolatków, a badanie wykazało, że 6 na 10 ćwiczyło, aby schudnąć.

Według badań przeprowadzonych przez University College London (UCL) znacznie większa liczba nastoletnich chłopców i dziewcząt jest na diecie lub ćwiczy w celu zrzucenia kilogramów i prawdopodobnie zbyt wysoko ocenia swoją wagę. Wyniki sugerują, że dziewczęta próbujące schudnąć częściej doświadczają objawów depresji niż w poprzednich latach.

Naukowcy stwierdzili, że wysiłki mające na celu zmniejszenie otyłości w całym kraju mogą mieć „niezamierzone konsekwencje” na zachowania związane z kontrolą wagi i zdrowie psychiczne. Rosnąca presja społeczna, rozwój branży fitness i mediów społecznościowych również mogą powodować szkody – powiedzieli.

Zespół badawczy przeanalizował dane 22503 nastolatków w Wielkiej Brytanii zebrane przez trzy dekady – w 1986, 2005 i 2015 roku.

Okazało się, że 42 procent 14-latków stwierdziło, że próbuje schudnąć w 2015 roku – w porównaniu z 30 procentami w 2005 roku. Około 8,5 procent stwierdziło, że próbuje przybrać na wadze, co oznacza wzrost z 5,2 procent w 2005 roku. Około 44 procent stwierdziło, że przeszło na dietę, a 60 procent ćwiczyło, aby schudnąć, w porównaniu z 38 procent i 7 procent osób w 1986 roku.

Naukowcy stwierdzili, że jest to niepokojące, ponieważ badania wykazały, że dieta jest nieskuteczna w redukcji masy ciała u młodych ludzi i jest powiązana z depresją i zaburzeniami odżywiania.

„Wygląda na to, że młodzi ludzie ćwiczą z innych powodów niż wcześniej – wydaje się, że więcej nastolatków myśli o ćwiczeniach głównie jako sposobie odchudzania, a nie ćwiczeniach dla zabawy, spotkań towarzyskich i dobrego samopoczucia” – powiedział starszy autor dr Praveetha Patalay, z MRC Unit for Lifelong Health and Ageing na UCL.

„Podejrzewamy, że ostatnie kontrowersyjne wezwania do dodania “ekwiwalentu ćwiczeń” na opakowaniach żywności mogą to pogorszyć.”

Badania pokazują, że dziewczęta konsekwentnie częściej niż chłopcy odchudzają się na diecie, ale na przestrzeni lat nastąpił większy wzrost wśród chłopców. Naukowcy stwierdzili, że również chłopcy coraz częściej próbują przybrać na wadze, co może być spowodowane zmianą sposobu przedstawiania męskich ideałów w mediach, przy coraz większej normalizacji „szczupłych, muskularnych ciał”.

Prawdopodobieństwo przeceniania masy ciała u obu płci było również większe, co potęguje obawy naukowców, że wzmożone wysiłki mające na celu zmniejszenie masy ciała niekoniecznie wynikają ze zwiększonego wskaźnika otyłości.

Zachowania te były powiązane z objawami depresji, a w przypadku dziewcząt związek ten umacniał się w ciągu trzech dekad badania.

„Media przedstawiające szczupłą sylwetkę, rozwój branży fitness i pojawienie się mediów społecznościowych mogą częściowo wyjaśniać nasze wyniki, a komunikaty dotyczące zdrowia publicznego dotyczące ograniczenia kalorii i ćwiczeń mogą również powodować niezamierzone szkody” – powiedziała naczelna autorka dr Francesca Solmi z Wydziału Psychiatrii UCL.

„Kampanie na rzecz zdrowia publicznego dotyczące otyłości powinny uwzględniać niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne i zapobiegać piętnowaniu wagi. Promując zdrowie i dobre samopoczucie, w przeciwieństwie do skupiania się na „zdrowej wadze”, mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne ”.

Kampanie nie powinny wzmacniać poczucia winy lub wstydu, ale podkreślać pozytywne aspekty ćwiczeń, takie jak poprawa siły, uczenie się nowych umiejętności i kontakty towarzyskie – stwierdzili naukowcy.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z UCL i uniwersytetów w Edynburgu i Liverpoolu oraz wspierane przez inne organizacje brytyjskie zostało opublikowane w JAMA Pediatrics .

Źródło: Sara Rigby , PA Nauki

Changes in the Prevalence and Correlates of Weight-Control Behaviors and Weight Perception in Adolescents in the UK, 1986-2015

Food labels should show amount of exercise needed to burn calories, study claims

Zdjęcie: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x