Badanie szczepionki COVID-19 przez Pfizer i BioNTech zakończone

Aby nie dać się wyprzedzić rywalowi z podobnym produktem, firmy Pfizer i BioNTech przedstawiły dziś aktualizację na temat wcześniej ogłoszonego sukcesu swojej szczepionki na COVID-19. Amerykański gigant farmaceutyczny i jego niemiecki partner biotechnologiczny podają obecnie 95% skuteczność swojego kandydata na szczepionkę, opierając się na końcowej analizie badania przeprowadzonego na 43 000 osób. Nie ma podstaw do obaw, że osoby starsze nie zareagują na szczepionkę; skuteczność spada tylko do 94% u osób powyżej 65 roku życia, podały firmy w komunikacie prasowym .

W przeciwieństwie do niejasnego raportu wstępnego w zeszłym tygodniu, gdy ich szczepionka miała ponad 90% skuteczności, firmy Pfizer i BioNTech przedstawiają bardziej szczegółowe dane teraz, gdy badanie osiągnęło wystarczającą liczbę przypadków COVID-19, aby zakończyć badanie. W sumie w badaniu stwierdzono 162 potwierdzone przypadki objawowego COVID-19 w grupie placebo w porównaniu z 8 spośród tych, którzy otrzymali zaplanowane dwie dawki szczepionki. Firmy twierdzą, że skuteczność, którą mierzono 7 dni po drugiej dawce szczepionki, była taka sama u różnych ras i grup etnicznych – chociaż analizy podgrup zawsze obarczone są większą niepewnością. Dziewięć z dziesięciu osób, które miały ciężkie przypadki COVID-19 podczas badania, otrzymało placebo, co wskazuje, że nawet jeśli szczepionka nie zapobiega objawowej chorobie, to i tak oferuje silną ochronę przed poważną szkodą. Jak podają firmy, nie pojawiły się żadne poważne skutki uboczne, chociaż 3,7% zaszczepionych zgłosiło zmęczenie po zastrzykach.

Wyniki są prawie identyczne ze wstępnymi ustaleniami zgłoszonymi przez Moderna 16 listopada z trwającego badania skuteczności. Zarówno szczepionka, jak i kandydat Pfizer / BioNTech zawierają informacyjny RNA, który koduje białko powierzchniowe SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19. Strategia jest nowatorska – dotychczas żadne leki wytwarzane z mRNA nie zostały zatwierdzone do powszechnego stosowania u ludzi.

Współpraca Pfizer / BioNTech mówi, że „w ciągu kilku dni” złoży wniosek do U.S. Food and Drug Administration o pozwolenie na użycie szczepionki w nagłych wypadkach (EUA). Jeśli niedawna historia się powtórzy, Moderna pójdzie w jej ślady około tydzień później. FDA zapowiedziała, że zwoła swój niezależny komitet doradczy ds. szczepionek w celu dokonania przeglądu wszelkich wniosków COVID-19 EUA, a pierwsze spotkanie może się odbyć już 9 grudnia, jak mówi urzędnik agencji ScienceInsider.

Źródło: Jon Cohen

Pfizer and BioNTech Conclude Phase 3 Study of COVID-19 Vaccine Candidate, Meeting All Primary Efficacy Endpoints

Champagne and questions greet first data showing that a COVID-19 vaccine works

‘Just beautiful’: Another COVID-19 vaccine, from newcomer Moderna, succeeds in large-scale trial

Zdjęcie: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x