Według badań Tokio to najlepsze miasto na świecie do życia

Nowojorska firma Global Finance zajmująca się publikacjami finansowa,  co roku publikuje listę najlepszych miast do życia na świecie. W 2020 roku Azja miała dobre wyniki, z trzema miastami w pierwszej dziesiątce, a pierwsze miejsce przypadło nikomu innemu jak Tokio.

Za Tokio uplasowały się Londyn, Singapur i Nowy Jork w pierwszej czwórce, Seul na ósmym miejscu, Hongkong na 11, a japońską Osaką i Fukuoka na 18 i 34 miejscu .

Podczas gdy japońskie miasta generalnie nie wypadają szczególnie słabo w takich rankingach, zwykle też nie wspinają się na sam szczyt, często z powodu wysokich kosztów życia i barier w edukacji i integracji społecznej, przynajmniej w oczach ludzi pochodzących z zachodu. Samo Global Finance przyznaje, że tegoroczne rankingi są pod pewnymi względami anomalią, w dużej mierze z powodu jednego z kryteriów z roku 2020, które zostało zastosowane.

Miasta oceniano na podstawie ośmiu wskaźników: siły ekonomicznej, badań i rozwoju, interakcji kulturowych, możliwości życia, środowiska, dostępności, PKB na mieszkańca i zgonów na milion mieszkańców z powodu COVID-19 . Nie tylko jest to ostatni obszar, który był prawie całkowicie nieobecny w obawach większości ludzi zaledwie rok temu, ale wcześniej nie był to też wskaźnik stosowny w rankingu Global Financ. „Sprawdziliśmy miernik zgonów Covid-19 trzykrotnie, aby podkreślić, jak pandemia wpłynęła na to, w których miastach najlepiej żyć”.

Tak więc, chociaż Global Finance twierdzi, że Tokio osiągnęło jedynie „ogólnie stosunkowo dobre wyniki w większości wskaźników”, dodatkowy nacisk na warunki zdrowotne związane z koronawirusem, pomogło zdobyć szczyt rankingów. Japonia odnotowała zadziwiająco mało zgonów z powodu COVID-19 w kraju z takimi duża populacja. I odwrotnie, wysoka liczba ofiar śmiertelnych podczas pandemii w Wielkiej Brytanii i USA znacznie obniżyła łączne wyniki Londynu i Nowego Jorku.

Oczywiście kryteria które spowodowały ze Tokio w rankingu było numer jeden są czymś, co może stać się w dużej mierze nieistotne, gdy tylko zostanie opracowana i rozprowadzona niezawodna szczepionka. W tym momencie stolica Japonii prawdopodobnie spadnie o kilka miejsc na liście Global Finance.

Źródło: Global Finance via Livedoor News/Career Connection News via Otakomu | Zdjęcie: Pakutaso

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x